Hrdina v kostce

Hry recenze

Kdo by se občas nechtěl stát udatným hrdinou? Jenže cesta to není jednoduchá – musíte si vybrat rasu, povolání, životní příběh, vybavení a mít vypiplané schopnosti. Zkrátka vytvořte si svého Hrdinu v kostce!

Kolik z vás hrálo nějakou tu RPG hru? A je jedno jestli mluvíme o digitálním nebo papírovém provedení. Na začátku vás vždy čeká velmi zásadní část hry – vytvoření vlastní postavy, hrdiny se kterým budete procházet dobrodružstvím. A právě na tom postavil svou hru americký designér Keith Matejka pro vydavatelství Thunderworks Games. Hru pojmenoval vcelku jednoduše Roll player a po úspěšné kampani na kickstarteru se téhle zajímavé hry chytilo české vydavatelství REXhry a v loňském roce jí vydalo pod názvem Hrdina v kostce. A díky bohu za to.

Hrdina v kostce je poměrně abstraktní hra založená na tzv. dice placementu, tedy umisťování kostek pro 1-4 hráče od 10 let s herní dobou do 60 minut při plném počtu hráčů.  Principem hry je pomocí nakoupených kostek vytvořit svého ideálního hrdinu a získat za něj a za jeho případné vybavení, předměty, talenty a schopnosti co nejvíce bodů. Pojďme si to ale rozebrat postupně.

 

Nejen kostkami je hrdina živ

Po otevření v dnešní době skoro nezvykle tvarované podlouhlé krabice, na jejímž víku na vás shlíží hrdina oděný v pořádném brnění, najdete jako první obligátní pravidla a k nim hromadu komponent, z nich některé, jak už bývá zvykem, musíte vyloupat. 

Základem všeho je šestice oboustranných velkých desek hrdinů, reprezentujících různé fantasy rasy – elfy, trpaslíky, lidi, půlčíky, orky a drakorozené. Z jedné strany je vždy mužská a z jedné ženská varianta, což má ovšem pouze kosmetický charakter, herně je to zcela bezvýznamné. Kromě rasy obsahuje každá deska místo na kartu povolání – něco ten váš hrdina dělat musí, příběh – odkud vedou kroky vašeho reka, přesvědčení – darebák? blázen? nebo snad dobrák od kosti?, po stranách pak sloty na různé karty předmětů, talentů vlastností, které v průběhu hry získáte. Nejdůležitější je ale osmnáct políček pro kostky rozdělených po třech ke každé klasické vlastnosti jako síla, obrana nebo třeba inteligence, které musíte vašemu hrdinovi pečlivě vyplnit v průběhu hry. Skvělé je, že místa na kostky jsou vyříznuté skrz a při hře vám kostky nikam nejezdí, nepřeklápí a nepadají, když někdo omylem strčí do stolu. Zdá se to jako maličkost, blbost, ale zkuste si hrát třeba takový Mars: Teraformace se základními papírovými „plackami“ – větší peklo zažijete málokde a málo s čím.

Dalším důležitým prvkem jsou již několikrát zmíněné kostky, které daly název celé hře. Těch je ve hře celých 73 rozdělených do 7 barev a díky své velikosti a provedení působí velmi hezky a kvalitně. Na kostky a jejich losování je připravený látkový pytlík, ve kterém po partii kostky můžete skladovat.

Celkem 101 karet je rozděleno do několika druhů.  Kromě 4 karet nápovědy, které na konci hry slouží i na počítání bodů, najdete v krabici sadu 53 karet nákupu, protože hrdina bez vybavení a speciálních schopností by nebyl hrdina. V podobě karet funguje ve hře i přesvědčení, povolání a příběh, kteréžto karty si každý hráč nalosuje náhodně na začátku hry a rozloží na své desce. Poslední místo zaujímají karty pořadí, které slouží na počátku kola pro rozložení kostek a k nákupu. Ale o tom více v další části.

V poslední řadě je třeba zmínit kartonové mince, zlevňovací žetony a 12 dřevěných ukazatelů v šesti barvách.

Každopádně po produkční stránce je hra velmi povedená. Desky jsou z kvalitního, vysokého kartonu a graficky přehledné a funkční a obsahující veškeré potřebné údaje jak pro hru, tak pro závěrečné bodování. Moc hezké jsou kostky, díky své kvalitě a velikosti. Jediné co zamrzí je tisková chyba u dvou karet příběhů a jedné karty nákupu, kdy jejich opravená verze je buď dostupná na stránkách Rexher nebo v rozšíření Bestiář, které vyšlo nedávno (a o kterém budeme psát za nedlouho).

 

Házíme, skládáme a stavíme si hrdiny

Velkým plusem Hrdiny v kostce je pravidlová nenáročnost, díky které vysvětlíte hru i příležitostným hráčům za pár minut a každý okamžitě pochopí, co má a jak dělat.

Na začátku hry si každý z hráčů vybere jednu rasu a vezme si příslušnou desku. K ní obdrží náhodně kartu přesvědčení, příběhu a na základě vylosované kostky kartu povolání, na níž si jedno ze dvou zvolí (karty jsou oboustranné), k tomu dva ukazatele ve své barvě. Do základu si každý nový hrdina vezme nuzných 5 mincí a vylosuje ze sáčku tolik kostek, kolik je hráčů +4. S nimi hodí a může je libovolně umístit do svých vlastností – jediným pravidlem je přidávání postupně z leva doprava. Vtip je v tom, že každá vlastnost musí mít na konci hry jinou hodnotu dle karty povolání a hráč tedy musí počítat a přemýšlet, kterou kostku s jakou hodnotou kam vložit.

Doprostřed stolu se vyloží karty nákupu, jejichž počet je počet hráčů +1 a nad každou jedna karta pořadí. Náhodně zvolený první hráč vylosuje karty z pytlíku dle počtu karet pořadí, hodí s nimi a od nejmenší po největší je seřadí právě na tyto karty. A partie může začít.

Herní kolo probíhá na jednoduchém principu. Každý hráč si potupně vezme jednu kartu z nabídky, přičemž její hodnota určuje pořadí při následném nakupování karet – čím nižší místo v pořadí, tím dříve budete nakupovat, ale zase dostanete kostku nižší hodnoty. Každý hráč následně umístí vybranou kostku do jednoho ze svých šesti řádků a může nebo nemusí provést danou akci. Např. u síly můžete jednu kostku přetočit na opačnou stranu, u inteligence kostku přehodit nebo u obratnosti dvě kostky na své desce vyměnit. 

V další části hráči za své získané zlaťáky (ze zlatých kostek, z vlastností, zaplněných řádků atd.) nakupují karty, čímž vylepšují svého hrdinu, získávají zvláštní schopnosti nebo sbírají vítězné body na konec hry. 

No a následně se odhodí nevyužité kostky a karty nákupu a celé se to opakuje úplně stejně. Je to vážně jednoduché a prosté. A strašně návykové. 

Hlavu mohou hráčům zamotat snad jen akce jednotlivých vlastností, které je potřeba se naučit umě využívat a pak také karty dovedností, které nabízejí hráčům různé možnosti manipulace a nové možnosti, ale je třeba je „tapnout“ otočit o 90 stupňů a většinou také změnit pozici kostičky na kartě přesvědčení.

Hra končí ve chvíli, kdy hráči zaplní své desky hrdinů kostkami. Poté následuje závěrečné bodování, sestávající se z úspěšného splnění cílových hodnot vlastní dle karty povolání, kostek ve vlastnostech korespondujících s barvou hrdinova povolání, karty přesvědčení, karty příběhu – ta určuje obodovanéumístění kostek v mřížce, body za karty talentů a karty zbrojí. Hráč s nejvíce body se stává nejúspěšnějším hrdinou a vítězí! 

 

Tvorba hrdinů nebo abstraktní skládání?

Hrdina v kostce je v zásadě povedená hra. Bohužel to ale není tak emetické stavění a tvorba hrdiny, jak slibuje krabice a popisek, ale naopak se jedná o dost abstraktní zábavu, které spočívá ve správném umisťování kostek a počítání hodnot, které je doplněné o zvláštní schopnosti různých karet. Při prvních partiích sice hře abstraktnost dost odpouštíte a noříte se do tvorby toho svého Půlčíka, barda, dítěte ulice, ale čím víc her nahrajete, tím víc se od tématu oprošťujete a zkrátka jen sledujete barvy, hodnoty a kostky. Je to trochu podobné, jako s konkurenční Sagradou. Hře zkrátka chybí ta správná hloubka a možnost vašeho hrdinu nějak víc využít, něco dělat, prosekat se s ním do jeskyně nebo pobít pár zombie jednorožců. Naštěstí to ale mluvím jen o základní hře, protože právě tento neduh skvěle řeší rozšíření Bestiář, které se ukazuje jako zcela esenciální a velmi oživující hru.

Druhým neduhem je prakticky nulová interakce mezi hráči. Sice si můžete sem tam „vyfouknout“ nějakou kostku nebo kartu nákupu, ale jinak si v podstatě každý hraje svou sólo hru, v duchu počítá a ostatní moc nesleduje.

Přesto mám Hrdinu v kostce opravdu rád. Jsou to skvělé puzzle v líbivém fantasy kabátku, které baví, ale které díky mnoha kartám, rasám a náhodě v podobě kostek zaručují obrovskou variabilitu a znovuhratelnost na mnoho dlouhých hodin. Kombinace 12 povolání, 16 karet příběhů a 17 karet přesvědčení ve spojení s šesticí ras lišících se různými postihy či bonusy pro vlastnosti zaručují pokaždé jinou partii. A nikdy samozřejmě nevíte, co kdy padne do řady nákupu.

Hrdina v kostce nabízí vyváženou hratelnost, jednoduchá pravidla, zajímavé mechaniky a kvalitní zpracování, které sice trochu sráží absence atmosféry, ale i tak je je skvělou volbou pro všechny milovníky fantasy světů a tvorby hrdinů, jako i pro milovníky abstraktních her a přemýšlivé hráče, kterým nevadí nějaké ta porce náhody. Zkrátka kde jinde si můžete složit Drakorozeného barda rváče a blázna k tomu?  

 

Koupit se slevou na Planetě her!

 

Hrdina v kostce

Autor: Keith Matejka

Vydavatelství: REXhry

Rok vydání: 2019

Počet hráčů: 1-4

Věk: 10+

Herní doba: 60 min

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři