Hrůza v Arkhamu

Hry recenze

Snažíš se zachránit si život útěkem, i když ti je jasné, že Shoggoth tě stále pronásleduje. Z poslednich sil vběhneš na hřbitov. Pokoušíš se ovládnout svůj strach a uklidnit divoce bijící srdce. Ještě není vše ztraceno! Přátelé jsou mrtví, ale ty stále máš svůj kolt a na planině Leng jsi nalezl Flétnu vnějších bohů. Cítíš, jak ti Necronomicon ve tvé kapse našeptává děsivá tajemství a přeje si být otevřen. Ale na kouzla ještě není čas! Zaslechl jsi za svými zády podivný šramot. Ghúl se trhaně postavil a pomalu se vydal k tobě. Hlavně nepřilákat pozornost z ulice, říkáš si a kráčíš hlouběji mezi hroby, zatímco mátožný ghúl se šourá za tebou. Toho vyřídíš snadno, není se čeho bát. Náhle jakoby se tma před tebou zhmotnila. Stíny získávají tvar a s děsivou tichostí hledíš na Beztvarého zplozence, který se po tobě začal natahovat. A ty víš že hrůzu, kterou máš před sebou, nedokážeš svou myslí pojmout. Zmocňuje se tě šílenství, zatímco noční obloha se trhá a vynořuje se Prastarý. Cthulhu se probudil! Zase jeden špatný den pro Arkham.

 

 

Pokud je vám povědomé některé ze slov použitých v úvodu, je vám jasné, že náš Arkham má od blázince s Batmanem hodně daleko. I když šílenství si i zde užijete víc než dost. Arkham horror je desková hra čerpající z děl autora, který si v posledních letech získává stále více a více fanoušků, velmistra fantastiky a hororu – Howarda Phillipse Lovecrafta. A pokud znáte jeho dílo, dovedete si představit, jaká musí být samotná hra. Ano, pěkně zákeřná!

 

Arkham je malé provinční městečko ve státě Massachusetts, které má dobu největšího rozkvětu již dávno za sebou. Starobylé domy a jejich výstřední obyvatelé mají svá tajemství a vy jako detektiv se snažíte přijít na kloub všem tajemným událostem, které začínají děsit občany Arkhamu. O náš svět se totiž začali zajímat Prastaří – bytosti dřímající mimo náš prostor a čas, snažící se ale dostat na Zemi a zničit veškerý život. Mezi jejich hrůzou stojíte pouze vy s několika dolary, omezenými informacemi a nedůvěrou ze strany starousedlíků. Ale nedá se nic dělat, musíte vyrazit zachránit svět...

 

Jedná se o kooperativní hru, kdy všichni hráči zkoumají mezidimenzionální brány, poráží bubáky, kteří se na ně z bran vrhají a vůbec brání Prastarému vtrhnout na naší modrou planetu. A když už se tu objeví, tak ho prostě zabijí. I když boj proti mocné entitě má fatální následky hlavně pro vás a vaše přátele. Prastarého a celý příběh reprezentuje hra, kdežto hráči se snaží hru porazit. Herní doba je kolem tří hodin, kdy dvě hodiny máte pocit, že jde vše podle plánu a Prastarého zaženete. Dokud nepřijde špatná Zvěst, která vás donutí potit se a namáhat mozek v pošetilé snaze zvrátit neblahý osud. Což se většinou nepodaří.

 

Teď trochu blíže k herním principům. Hra je pro jednoho až osm hráčů. Každé herní kolo se skládá z několika fází; údržba, pohyb, střetnutí a Mýtus. Během údržby si detektivové mohou obnovit všechny karty zahrané v předešlém kole, mohou získávat dolary, léčit si zranění nebo upravovat všechny své dovednosti pro lepší boj s nepřáteli. Můžete se rozhodnout, zda chcete být rychlý, nebo se naopak plížit kolem mocné příšery. Být silný v boji, nebo se psychicky připravit na hrůzu, která na vás může bafnout zpoza rohu. A konečně jestli chcete soustředit vědomosti na sesílání kouzel, nebo jít trochu tomu štěstíčku naproti :)

 

Ve fázi pohybu je jasné, co děláte... Střetnutí je alfou a omegou této hry. Můžete prozkoumávat starodávné budovy, rozmlouvat s obyvateli Arkhamu, kupovat zbraně a kouzla a bádat ve Vnějších světech. Můžete zabíjet monstra, nebo se nechat monstry zabít (samozřejmě nechtěně). Můžete zavírat dimenzionální brány a posílat příšery do horoucích pekel. A když už si myslíte, jak se vám tah pěkně povedl, přichází Mýtus. Ten vám řekne, kde se otevřela nová dimenzionální brána s novou nestvůrou, že na Arkham se sneslo hrozné počasí a nemůžete sesílat kouzla (pokud jste kouzelník, tohle opravdu zabolí) a taky přidá žeton zkázy na Stopu zkázy Prastarého. Ta pokud je plná znamená, že Prastarý procitá a vtrhnul do Arkhamu. Což je pořádný průser!

 

Hra Arkham horror se na trhu poprvé objevila již roku 1987 a stal se z ní fenomén. V roce 2005 jí přepracovala a znovuvydala firma Fantasy flight games. Revidované vydání z roku 2007 je možné sehnat i v češtině. S cenou kolem 1000 Kč se jedná o základní kámen sbírky kvalitních a zábavných deskovek. Pravda, poslední půlrok hraní jsme vyhráli jen jednou, ale s klidným svědomím můžu říci, že Arkham horror je moje srdcová záležitost. Arkham horror se stal tak úspěšným, že hráčům nestačilo osm rozšíření a chtěli víc. Vývojáři z FF games tedy přišli se dvěma novinkami: Elder sign a Eldrich horror. Obě se herním systémem velmi podobají Arkhamu a doplňují svět H. P. Lovecrafta. A klidně strčím ruku do chřtánu Nyarlathotepa, že FF games nenechá lovecraftovské universum být. O rozšířeních ke hře Arkham horror si povíme příště. Cthulhu fhtagn!

 

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Partneři