HUTAN: Život v pralese

Hry recenze

Vydejte se do Indonésie a vytvořte si svůj vlastní malý ideální kousek deštného pralesa, svůj Hutan hujan.

Pokud existuje typ her, které nikdy neodmítnu a každou nutně potřebuji mít ve sbírce, jsou to různé abstraktní skládačky ideálně s tématem fauny či flóry a krásnými ilustracemi. Právě takových her jsme nejen za poslední dobu dostali celou řadu napříč českými vydavateli (a další se řítí), ale i mezi nimi poměrně vyniká novinka vydavatelství Asmodee s názvem Hutan. A není to jen na první pohled krásnými ilustracemi Vincenta Dutraita, ale i tvůrčí dvojicí Daniel Skjold Pedersen a Asger Harding Granerud, kteří stojí za velmi populárním závodním Heatem.

Kromě tvůrčí party ale právě s Heatem nemá Hutan absolutně nic společného. V téhle hře se totiž hráči vydávají do daleké Indonésie a jejích nádherných a životem překypujících deštných pralesů plných naprosto jedinečné fauny a flóry, která se na jednotlivých ostrovech asijského státu vytvořila.

Hutan je takový kytičkově zvířátkový tile placement a užijí si ho 1-4 hráči od 8 let a s herní dobou pohybující se maximálně okolo 45 min na hru. Každý z hráčů dostane do začátku zelený kousek lesa a pomocí květin, stromů a zvířat se ho snaží zabydlet a získat co nejvíce bodů.

 

Zpracování

V rámci deskových her mám dva velmi oblíbené zahraniční ilustrátory, a to Mica a Vincenta Dutraita. A v českém prostředí Michala Peichla, ale to jen na okraj. Každopádně právě Vincent Dutrait se postaral o vizuální stránku Hutanu, která křičí nadšením a krásou už z víka krabice.

Po otevření se v první řadě připravte nejprve na složení praktického papírové insertu/vložky, která zajišťuje rozdělení komponent, ale také na slušnou řád plokání kartonových komponent. Hra totiž obsahuje mj. 130 žetonů květin a 64 kartonových stromů a vše je nutné nejen vyndat, ale v případě stromů i složit. Ano, vypadá to nádherně, ale opatrně při loupání, a to hlavně jednotlivých květin tvarovaných podle reálné předlohy.

Kromě žetonů najdete ve hře ještě dvě sady karet – herní karty květin a veřejné úkoly v podobě karet ekosystému pro pokročilou hru, 16 desek deštného pralesa a 15 krásných dřevěných figurek zvířat, mezi kterými jsou typičtí indonéští endemité nosorožec a tygr sumaterský, orangutan, kasuár a dvojzoborožec nosorožčí. Figurky jsou dřevěné, potištěné, krásné.

Celkově je zpracování hry nádherné a tvorba vlastního lesa potěšením pro oko i ducha. Hra hraje barvami, ale přitom nijak neruší hratelnost nebo průběh a celkově je vše na jedničku, a to včetně pravidel, která jsou jednoduše a přehledně vysvětlena a obsahují mj. i sólo a rodinou či pokročilou variantu hry. Zkrátka přesně takhle si představujeme dobře zvládnutou nejen rodinou hru.

 

Jak na to?

Na začátku hry se vytvoří bank květin, stromů a zvířat. Z karet květin se vytvoří 9 hromádek dle počtu hráčů (od 3 do 7 v každé). Jeden z hráčů si vezme žeton prvního hráče, čtyři desky pralesa a náhodně je složí do tvaru 2x2. Ostatní hráči vytvoří svůj základ lesa úplně stejně. Jedna z hromádek karet se následně vyloží doprostřed stolu a může se hrát.

Celá hra se hraje na devět kol, ve kterých má každý postupně dva tahy.

Každý tah se skládá ze tří fází. Na začátku si aktivní hráč vybere jednu kartu květin (nebo žeton prvního hráče s žolíkovou květinou) a dle ní vezme žetony ze zásoby a vyloží je do svého lesa. Musí spolu sousedit a navazovat na dříve umístěné. Kromě toho mohou být stejné barvy umístěné na sebe. Každý prales se skládá z několika oblastí rozdělených řekami, kdy jednotlivé oblasti je důležité plnit květinami téže barvy, protože tak lze získat body a v případě namíchání barev naopak hráči o body přicházejí.

Jakmile hráč umístí květiny, nastává růst stromů a dokončování oblastí. Jakmile jsou dvě květiny na sobě, horní se odhodí a na daném místě vyroste strom. Nejde samozřejmě jen o estetiku, ale hlavně o 2 body na konci hry. Zároveň jakmile je nějaké oblast zaplněna stromy téže barvy, respektive pod všemi stromy v oblasti leží květiny téže barvy a měl by zde vyrůst strom poslední, je možné ho nahradit zvířetem – tím se sice připravíte o dva body za samotný strom, ale zvířata samotná přinášejí zvláštní body dle dané oblasti. A také může pohnojit sousední políčka a tím přinést další květiny. Což je tedy zároveň třetí část tahu, ale musím říct, že se nám často při pozdějších partiích stávalo, že jsme průběh úplně přesně nerozdělovali a nefázovali.

Jakmile je odehráno devět kol, spočítají se body za (ne)dokončené oblasti, zvířata a stromy, případně za karty ekosystémů a kdo má nejvíc, stává se vítězem. A nebojte, bloček na počítání je součástí hry.

 

Dojmy

Hutan je další z řady povedených, krásných (opravdu hodně krásných) abstraktních her s jednoduchými pravidly a přístupnou hratelností, která sází na originálnější téma, ale mechanicky v ní úplně nehledejte nic vyloženě novátorského. Ne, řemeslně je udělána výborně a funkčně, ale nic co by vyloženě zkušeným hráčům vyrazilo dech. Přesto si nás získala na mnoho partií a stala se pevnou součástí domácí sbírky.

Zpracování to je jedno obrovské plus a velká nádhera, která postupně rozkvétá tím, jak plníte své lesy květinami, stromy a zvířaty. Na konci partie je každý prales jedinečný, barevný a živý.

Hodně se mi líbí jednoduchost základního konceptu – vybrat kartu, umístit květiny a případně získat stromy či zvířata. A na konci to obodovat. Jednoduché, snadné, přístupné. A pokud chcete hrát s dětmi, nemusíte ani bodovat oblasti zápornými body. A naopak pokud chcete hru zajímavější, přidáte karty ekosystémů jako veřejné úkoly, což přidává na interakci a zajímavosti hry, což rozhodně doporučuji.

Hru si zahrajete doslova s celou rodinou a musím říct, že u nás měla úspěch i u rodičů nehráčů, kterým se líbil vizuál a nenáročnost hry.

Pěkná výzva je sada výzev a scénářů, které můžete plnit, a to ať už ve více hráčích či v sólu, které je navíc extrémně snadné na přípravu i údržbu a od hry více hráčů se liší minimálně.

Pokud máte rádi interakci mezi hráči, pak u Hutanu narazíte. Jasně, můžete si mezi sebou sebrat karty květin, ale tam vše víceméně končí a každý si staví svůj prales nezávisle. Což ale zase potěší milovníky budování bez konfliktu, který by se do podobné hry ani nehodil.

Hutan je hrou kombinující krásu jednoduchosti, přístupných pravidel a nádherného vizuálního zážitku, to vše ruku v ruce s příjemnou, poměrně nenáročnou až odpočinkovou záležitostí plnou nádherné fauny a flóry. V kategorii krásných abstraktních her se jedná o trefu do černého.

 

Hru můžete koupit ve Světě deskových her zde!

 

Hutan: Život v pralese

Autoři: Daniel Skjold Pedersen a Asger Harding Granerud

Vydavatelství: Asmodee CZ

Rok vydání: 2025

Počet hráčů: 1-4

Věk: 8+

Herní doba: do 45 min

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři