iQlandia – Společenská hra

Hry recenze

Optika, biologie, programování a vesmírné uspořádávání planet. Čtyři logické hry v jedné krabici doplněné o tetrisový tile placement? Novinka iQlandia před vás postaví pěknou logickou výzvu.

Edice chytrých her Mozkovna od Albi přináší zajímavé, i když někdy takové opomíjené, tituly. Ať už se jedná o Únikovky, Paměťovky nebo Detektivky, vždy se jedná sice o menší nebo řekněme rychlejší hry, které potrápí zejména vaše mozkové závity. Novinka nesoucí název iQlandia, která sice není úplně malá, ale vaše hlavy potrápí svými úkoly pořádně.

Jedná se o hru pro 2-4 hráče s věkovým doporučením 12+ a herní dobou pohybující se okolo 30-45 min na partii. Hráči postupně plní úkoly ve čtyřech různých kategoriích a snaží se nejen být rychlejší než ostatní a sbírat body, ale také sbírat tetrisové dílky a podle zadání je umisťovat na speciální desku pro zisk bodů na konci hry.

Po otevření modré krabice na vás hromada pěkně udělaný komponent, kterým dominuje přehledná modrá grafika a dobře udělaná symbolika a kvalita materiálu. Kromě zásoby pro každého hráče, je hlavním obsahem hry čtveřice oblastí úkolů karet (40 pro každou) a na ní navázané komponenty, což jsou různé žetony od laserů až po bakterie v případě optiky. Oceňuji, že pravidla jsou velmi dobře a jednoduše napsaná a zabírají pouhé čtyři strany i s veškerými příklady. Grafika je sice trochu strohá, ale pro podobně logickou hru zcela funkční a účelná. Naopak ale musím pochválit přehledný insert na hru, který v krabici najdete.

Celá hra jsou vlastně takové čtyři minihry, menší logické rébusy, spojené do jednoho celku. Respektive her hned pět. Hráči postupně vybírají v průběhu kol jednotlivé kategorie – vesmír, optika, biologie a programování – a v nich plní zadané rébusy. Zároveň sbírají tetrisové dílky a těmi plní svou desku. Za oboje sbírají body pro určení vítěze.

Každá ze čtyř kategorií přináší svůj vlastní malý rébus. Biologie funguje na principu pohybu žetonů po plánku 3x3 a hledání zadaného rozestavení. Optika je založena na odrazu a spojování laserů, tedy světla, z bodu A do bodu B. Programování vám dá na starost robota, který musí ukončit svůj pohyb na zadaném místě. No a vesmír vám zadání uspořádání planet a vy ho musíte pomocí pětice karet splnit. Na každou z kategorií je 40 různých zadání. Hráči nejen že se snaží zadání vůbec splnit, ale zároveň ještě co nejrychleji, protože hra je i o času.

To ale není vše. Po konci kola, když hráči splní (nebo nesplní) zadání (je společné pro dané kolo pro všechny) následuje skládání tetrisu z dílků expozice. Ty si hráči rozeberou podle svého umístění v kole a následně je umisťují na šest polí své desce iQlandie, která představuje plán budovy a každé z polí má odlišné bodování – ať už se jedná o co největší pole jedné barvy, mezery v mřížce či plnění řad a sloupců. A právě to je největší bodový zisk na konci hry. K němu připočtete dva body pro nejrychlejšího v každém kole a body za barvy, které vám od začátku hry přísluší.

 

Dojmy

Osobně mám rád abstraktní a logické hry, které těží z minima maximum a nabízí příjemný mozkolam. A do tohoto ranku se přesně iQlandia řadí. Pravidel není mnoho, a i když se jedná v podstatě o 5 menších her a skládaček v jednom, nejsou vůbec složitá a během chvilky je nastudujete i vysvětlíte, a to i absolutním nehráčům.

Ano, cílová skupina „hráčů“ je hodně široká, a to od pravidelných hráčů deskovek, přes děti, dědečky, babičky, až po absolutní deskoherní mudly. Skoro se chce říct až párty hra, i když tomu úplně nenasvědčuje maximální počet hráčů, který by klidně mohl být o dva vyšší.

Hra je takové trénování mysli a mozkových závitů hrou, a to jí jde pěkně. Výzvy jsou variabilní, zajímavé a skutečně výzvou, i když rozhodně nejsou složité nebo zvlášť komplikované a zvládnou je většinou všichni a chyby plynou spíš z rychlosti.

Herně není hra nic převratně nového, spíš o kompilaci logické jednoduchosti a věcí, které už tu byly (skládání tetrisovek, překládání dílků v biologii), ale dohromady to funguje pěkně. Snad jediná výtka směřuje k počtu hádanek, kdy pokud hru hrajete častěji, mohou se rychleji protočit a variabilita by mohla být o něco větší.

iQlandia je příjemným logickým zpestřením deskoherních partií, která přináší několik šikovně udělaných mini her v komplexním balení, plných snahy o co nejrychlejší splnění, ale zároveň potrápení šedé kůry mozkové k naleznutí ideálního řešení, a to bez jakýchkoliv limitů v podobě zkušeností nebo věku.

 

Hru můžete koupit u Albi zde!

 

iQlandia – Společenská hra

Vydavatelství: Albi

Rok vydání: 2023

Počet hráčů: 2-4

Věk: 12+

Herní doba: 30-45 min

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři