Jaipur

Hry recenze

Tady máte tři velbloudy za vaše zlato a stříbro. A tady je koření za drahé látky. A tady prodám hromadu kůží za pořádně tučný zisk. Zkrátka vítejte na bujarém trhu města Jaipuru, kde musíte umě obchodovat a směňovat v cestě za vítězstvím.

Pokud byste to náhodou – jako já – nevěděli a nechtělo se vám používat google, tak Jaipur je hlavní město indického státu Rádžastán. Bylo založeno mahárádžou v roce 1727 jako nové sídelní město a v současné době má obyvatel rovný polovině naší republiky. Jo a taky se mu říká „růžové město“, jako připomínka návštěvy prince z Walesu v roce 1853, kdy bylo na jeho uvítání město natřeno na růžovo. No a vzhledem k tomu, že se jednalo významené kulturní, politické a mocenské centrum, není třeba dodávat, že bylo i centrem obchodu. A právě poslední aspekt inspiroval tvůrce k vytvoření stejnojmenné hry. Tolik krátká zeměpisně historická odbočka a teď tedy zpátky do světa deskových her.

S ohledem na název by jeden skoro čekal obří krabici s velkou euro hrou s tématem budování a obchodování. Ale opak je pravdou. Jaipur je malou hrou čistě pro 2 hráče od 12 let, která pochází z hlavy Sébastiena Pachouna a původně vyšla už v roce 2009. Nyní dostala hra pod hlavičkou Space Cowboys novou edici, která se od původní liší pouze grafikou, a kterou do svého portfolia zařadilo české vydavatelství ADC Blackfire. Každý z hráčů se převtělí do role jednoho z kupců na trhu ve snaze dokázat svůj prodejní um a cílem stát se osobním obchodníkem samotného mahárádži. Kdo jako první získá dva vítězné odznaky – pečetě dokonalosti – vyhrává.

 

V minimu je síla

Menší krabička, které kromě ilustrace obchodníka a jeho zboží, dominuje sytě žlutá barva a je tedy dost nepřehlédnutelná, v sobě ukrývá co do obsahu takřka dokonalost. Sice toho není mnoho – krátká pravidla v češtině a slovenštině, sada karet rozdělených mezi zboží a velbloudy a hromádka žetonů pro zboží, bonusy a pečetě dokonalosti  - ale vše je krásně a kvalitně udělané. Žetony se dokonce nemusí ani loupat a jsou rovnou připraveny na hru. K tomu zde naleznete navíc praktický inzert, takže příprava hry zabere minimum času, a pokud máte v ruce první český print hry i kovovou minci pro prvního hráče.

Celá hra je i přes své minimalistické rozměry moc hezká na pohled. Karty jsou dostatečně velké a z kvalitního materiálu a graficky velmi pěkně odlišené, když každému druhu zboží dominuje jiná barva, přesto si však tvůrci grafiky vyhráli s jednotlivými detaily. Podobně jsou na tom i žetony z tvrdého kartonu.

 

Vlebloudi za zlato, koření za body - jak se hraje?

Pravidla jsou krátká, přehledná, skvěle strukturovaná a jejich přečtení a vysvětlení vám zabere pár minut. Na začátek každé hry (a každého kola, ale o tom dále) na vás čeká příprava. Tady vám rovnou doporučím si při uklízení hry všechny žetony rozdělit do příslušných skupin, ulehčí vám to příští partii. Každopádně – jak asi čekáte – zamícháte karty a bonusové žetony, žetony zboží rozložíte v sestupných řadách poblíž, vyložíte „trh“ tvořený 3 kartami velbloudů a k nim do pěti dvěma kartami zboží z balíčku. Jo a taky je každému hráči rozdáno 5 karet z balíčku, z nichž musí vyložit všechny karty velbloudů před sebe. A šup obchodovat.

Celý princip je strašně jednoduchý. Hráči se střídají v rychlých tazích, kdy se vždy musí rozhodnout buď získat, nebo prodat karty. V případě prvním mají 3 možnosti:

a) Vzít si několik karet zboží a vyměnit je za své karty velbloudů nebo jiného zboží z ruky v poměru 1 karta za 1 (uprostřed stolu musí být stále nabídka 5 karet),

b) Vzít si 1 kartu zboží z nabídky,

c) Vzít si všechny karty velbloudů (což vám asi došlo je v téhle hře takový žolík při výměně)

Kromě nutnosti 5 karet v nabídce jsou hráči navíc limitováni maximem 7 karet v ruce, aby nedocházelo k zdlouhavému hromadění a průtahům. 

V případě že se hráč rozhodne prodávat, jednoduše si vybere jeden typ zboží v ruce a odhodí tolik karet, kolik chce. Za každou „prodanou“ kartu získá jeden bodový žeton příslušného typu a v případě 3 a více karet prodaných naráz i bonusový žeton (za 3, 4 nebo 5 karet). Jediným omezením je nutnost prodat více než jednu kartu při prodeji drahého zboží (diamantů, zlata a stříbra).

A to je vše. Takhle se hráči střídají, dokud buď nedojde dobírací balíček, nebo nejsou spotřebovány 3 typy žetonů zboží. V tuto chvíli hra okamžitě končí, udělí se bonusový žeton pro hráče s největším stádem velbloudů a každý si spočítá body. Kdo má nejvíc, získá jednu pečeť a buď se pokračuje dalším kolem v úplně stejném provedení nebo pokud jeden z hráčů vyhrál své druhé kolo, hra končí a dotyčný se stává králem obchodníků. Jak prosté, že?

Ano, z hlediska pravidel i herního je Jaipur velmi jednoduchá hra, která ovšem nabízí překvapivě mnoho prostoru k taktizování a přemýšlení. Co vám jednou fungovalo se může jindy ukázat jako zcela špatná strategie a musíte sledovat, co hraje soupeř a reagovat na jeho rozhodnutí.  Inu kdyby nebyla dobrá, rozhodně by se netěšila takové popularitě.

 

Velbloudi sem, diamnaty tam, obchodník to jsem já!

Jaipur ani po letech na trhu neztratil nic ze svého kouzla a stále se jednoduše jedná o skvělou hru. Dokonce tak dobrou, že minimálně u nás se řadí mezi Top3 hry určené pro dva hráče a nedáme na ní dopustit. A že už dneska není konkurence vůbec malá.

Hra si po celou dobu partie drží tempo, neustále se něco děje a hráči musí nejen promýšlet tahy svoje, ale i sledovat svého soupeře a přizpůsobit svou strategii nebo naopak kolegu donutit změnit tu jeho. 

Pokud by se na hře dala najít nějaká negativa, pak možná dvě, ale velmi malá. První z nich je trochu delší příprava s rozmístěním žetonů před každým kolem. Druhým negativem by mohl být vliv náhody a štěstí v tom, jaké karty zrovna přijdou na trh – nikdy totiž není nic příjemného, když si vezmete 3 velbloudy a soupeři tím „přihrajete“ zlato a diamanty. Na druhou stranu podmínky mají oba hráči stejné a herně se dá každé situaci přizpůsobit a nezažil jsem partii, kdy bych od začátku prohrával nějakým šíleným rozdílem. Ba naopak každá hra je až překvapivě vyrovnaná až do konce.

O kvalitním zpracování všech komponent i pravidel jsem se již zmiňoval výše – čili opakování je jen matka moudrosti.

Zkrátka pokud hledáte svižnou, perfektně udělanou hru pro dva hráče, tady máte horkého favorita a jednu z nejlepších her žánru nejen letošního roku, ale i minimálně poslední dekády. Celé je to hezké, klidné, jednoduché a přitom herně skvělé. Ale dost už superlativ a vychvalování a pojďme raději obchodovat s velbloudy, ne?

 

Více info u ADC Blackfire!

 

Jaipur

Autor: Sébastien Pachoun

Vydavatelství: ADC Blackfire

Rok vydání: 2020 

Počet hráčů: 2

Věk: 12+

Herní doba: 20-30 min

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři