Japonsko vs. Itálie

Hry recenze

Máte raději futuristický design, moderní prostředí a sushi nebo jste spíš zastánci tradic, prosluněných pláží, památek, těstovin, pizzy a gelata? Ať už je vaše odpověď jakákoliv, tak nové rozšíření hry Jízdenky, prosím vás dostane.

Jízdenky, prosím! jsou prostě klasika. Nic jiného se u téhle hry ani napsat nedá a nudit vás množstvím úspěchů, výčtem verzí a expanzí téhle pořád skvělé hry Alana R. Moona nemá význam. Ovšem zatímco ve světě se police plnily většími i menšími verzemi „Jízdenek“, navíc doplněnými o řadu mapových rozšíření, tak čeští hráči byli trochu ochuzeni a museli si vystačit s klasikou obsahující mapu USA nebo jejím mladší sestřičkou Evropou. No a pak český vydavatel ADC Blackfire roztrhl pytel a všem milovníkům vláčků začal dělat pravidelně radost – Londýn, Asie, New York – jedna verze či rozšíření za druhou, každé přinášející nějaké novinky nebo změny. No a další do řady je expanze „velké“ hry, která hráče bere na výlet do Japonska a Itálie. Tak jízdenky připravit, čepice nasadit a vyrážíme na cestu!

Rozšíření je v pořadí již sedmým oficiálním výletem do světa jízdenek. K jeho hraní potřebujete jednu ze základních her, ze které si musíte vzít plastové vagónky, karty vlaků a bodovací žetony. Nelze si tedy koupit jen rozšíření a hrát. Stejně jako původní hra, i rozšíření je určeno pro 2-5 hráčů od 8 let a herní doba se pohybuje okolo 45-60 min na partii. A nemění se ani základní cíl a princip hry – zaplnit svými vagónky tratě, pospojovat města, plnit jízdenky (úkoly) a získat co nejvíc bodů v závodě o vítězství.

Tak co na vás čeká v krabici? No logicky se neobejdete bez pravidel. Ty jsou velmi krátká a stručná a lehce pochopitelná. A v podstatě stejná jako základní hra, až na pár modifikací, na které se podíváme dále. Další na řadě je pořádně velký oboustranný herní plán s Japonskem na jedné a Itálií na druhé straně. Možná trochu překvapivě je v krabici i balíček plastových vláčků. Ne, nečekejte možnost přidání dalšího hráče, protože tohle jsou speciální modely rychlovlaků pro variantu země vycházejícího slunce. Jako poslední tu pak najdete dva balíčky karet jízdenek – jeden pro každou zemi a sadu karet trajektů, které jsou potřeba do varianty Itálie. Zpracování komponent je už tradičně velmi hezké, ale hodně se nám líbili obě mapy, kdy každá vystihuje kulturu dané země a obě hned na první pohled působí odlišně. A samozřejmě je skvělou zprávou dobře udělaný insert v krabici. Byť tedy začínám přemýšlet, kam ve skříni ty jízdenky budu dávat.

 

Japonsko

Země vycházejícího slunce je plná kontrastů. Moderní se zde mísí s tradicemi. A v oblasti vlaků je hlavní ikonou Japonska rychlovlak. Není tedy překvapivé, že právě „šinkanzeny“ využil tvůrce hry i do této verze hry. Odlišná je hned příprava hry, kdy každý dostane pouze 20 vagónků a (pokud jsme pochopili pravidla) žádné karty vláčků. Na mapě jsou kromě klasických cest i cesty pro rychlovlaky, které se obsazují speciálními miniaturami a pracují na nich všichni společně. A taky je všichni mohou využívat pro spojování měst. Jakmile hráč obsadí rychlovlakovou trať, nedostane klasické body, ale posune se na zvláštní stupnici a body se rozdávají až na konci, dle umístění a podílení se na společné práci. Další zajímavostí je také metro v Tokyu. Některé tratě musíte dovést až do určitých stanic na zvláštní menší mapce, která zobrazuje centru města.

Japonsko je podle nás naprosto vynikající mapa a nové prvky působí ve hře skutečně skvěle. Využití rychlovlaků pro spojování dovoluje hráčům nabrat mnohem více jízdenek a průběh hry je odlišný od ostatních verzí. 

 

Itálie

Sladká, přesladká stará Itále s jejími vinicemi, památkami, plážemi a tím správným „italským“ stylem života. Druhá mapa je diametrálně odlišná od té první. A není to jen konstitucí a rozvržením tratí, ale hlavně pravidly a hratelností. Nečekejte rychlovky nebo společné tratě, tady se jede po staru – každý pěkně svých 45 vagónků. Při přípravě hry dostane každý na výběr hned z 5 tratí a 3 si musí nechat. Novinkou jsou trajekty. Některé tratě vedou přes mořskou hladinu a na jejich využití musí hráči získat a následně odhodit dostatečný počet speciálních karet trajektů. Druhou novinkou, nebo chcete-li změnou, je spojování regionů Itálie. Každé město patří do jednoho z nich a na konci hry hráč obdrží body za počet propojených částí země.

Itálie už je mapou trochu tradičnější, byť i zde novinky působí svěže a nutí hráče měnit strategii a přizpůsobit svůj herní styl. Za velké propojení regionů lze získat kopec bodů, ale zase často na úkor jízdenek. Trajekty zase hráče zpomalují a nutí dost přemýšlet, kterou cestou se vydat.

 

Obě mapy v rozšíření jsou velmi povedené. Nebo spíš celé rozšíření je velmi povedené, nové prvky zajímavé a nové mapy skvěle hratelné. Ano, jsou to pořád ty klasické jízdenky, ale modifikace přinášejí nové výzvy a nové strategie. V porovnání s předchozí Asii u nás Japonsko a Itálie o něco vede a ze zatím vyzkoušených map nám právě tohle rozšíření přijde jako nejlepší. Pro milovníky vláčků se jedná skoro o povinnost, pro všechny ostatní nejlepší rozšíření na trhu, které je víc než dobré a rozhodně stojí za vyzkoušení.

 

Další info u vydavatele!

 

Jízdenky, prosím! - Japonsko a Itálie

Autor: Alan R. Moon

Vydavatelství: ADC Blackfire

Rok vydání: 2022

Počet hráčů: 2-5

Věk: 8+

Herní doba: 30-60 min

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři