Jízdenky, prosím! Asie

Hry recenze

Nastupovat prosím, spěšný vlak na pravidelné lince Ankara - Peking je připraven k odjezdu na druhém nástupišti. A připravte si své jízdenky prosím!

Představovat hru Jízdenky, prosím! nebo chcete-li Ticket to Ride, jak zní originální název, pod kterým hra roky vycházela i u nás, by bylo asi zcela zbytečné. Množství ocenění, skoro 20 let na trhu, bezpočet verzí a rozšíření. A přitom až geniálně jednoduchá hra, ve které sbíráte sady barevných karet a svými figurkami vláčků spojujete traťové linky a plníte úkoly v podobě jízdenek. Až do letošního léta jsme si v české verzi mohli zahrát klasiku jen na dvou mapách - USA a Evropy. A přitom herních map, které lehce modifikují pravidla, je několik a můžete se v nich vydat nejen na další kontinenty, ale i do jednotlivých zemí jako např. Japonsko, Itálie či Švýcarsko. 

A víte co? Mám pro vás dobrou zprávu - v Blackfiru se odhodlali a přinesli k nám první mapové rozšíření, které hráče vezme do východních zemí Asie. Připravte se na vysokohorské průsmyky Himalájí i na týmovou variantu. Připravte se na dobrodružství, vyrážíme!

Menší opakování - Jízdenky, prosím! jsou hrou Alana R. Moona pro 2-5 hráčů od 8 let s herní dobou okolo 60 min. Principem celé hry je sbírání sad barevných karet vláčků a umisťování vagónků na plán, tak aby hráči spojovali jednotlivá města, plnili jízdenky (tajné úkoly) a sbírali body. Herně je hra velmi jednoduchá a přístupná a i díky tomu je tak populární.

Pod víkem poměrně velké krabice na vás v první řadě čeká, krom dvojice pravidel, velký herní oboustranný plán, který má na obou stranách mapu Asie, ovšem jedna slouží pro klasickou a jedna pro týmovou variantu hry. Dále zde najdete 9 platových vagónků od každé z pěti barev pro potřeby týmové varianty a dvě sady jízdenek - opět každou pro jednu verzi. Co ovšem mě osobně velmi potěšilo, to je šestice dřevěných stojánků na karty. Komponenta, která může leckomu připadat zbytečná, ale se kterou se Jízdenky skvěle hrají, protože nemusíte neustále otáčet karty a hledat, co máte pospojovat. Asi nikoho už nepřekvapí pěkně udělaný plastový insert na všechny komponenty.

Herně si to rozebereme postupně - nejprve klasická verze, poté týmová varianta.

Hra v klasické variantě probíhá v podstatě stále stejně. Tedy samozřejmě spojujete metropole v Asii ve hře pojmenované „Legendární Asie“. Z evropské varianty si Asie bere trajekty, kdy je nutnost využít karty lokomotiv. Kromě toho je zde novinka - některé tratě vedou vysokohorskými průsmyky, které vedou k vyššímu opotřebení vlaků a je nutné na speciální políčko odložit dodatečné vagónky výměnou za body. Vypadá to jako malá změna, ale velmi brzy zjistíte, že vagónky ubývají mnohem rychleji a hra má rychlejší spád a než se nadějete, je konec. Bonus 10 bodů na konci hry není za nejdelší trať, ale nově za nejvíce společně pospojovaných měst. Změny jsou zajímavé a je zajímavé pozorovat, jak moc se hra mění s použitím tak malých, skoro až kosmetických změn.

Mnohem zajímavější je ovšem druhá možnost hry, a to týmová varianta. V té se hráči rozdělí po dvou do dvou až třech týmů. Ano, máte tak možnost zahrát si Jízdenky až v šesti hráčích najednou. Ve dvojici hráči sdílí část komponent jako sdílenou informaci a část mají striktně oddělenou. Hra má najednou úplně jiný náboj a spád. Nejen že musíte klasicky přemýšlet nad soupeři a sledovat, kam se snaží dojet, co spojit a kolik vagónků jim zbývá v zásobě, ale zároveň se snažíte i odhadnout svého spoluhráče a jeho snahu a cíle. Od začátku nevíte, kam spoluhráč míří a díky tomu ve hře nastávají zajímavé situace a chvíle, kdy se snažíte volit menší zlo. A přitom si hra zachovává svou pověstnou přístupnost.

Jízdenky, prosím! Asie je dobré rozšíření k dobré hře. Jako ano, vím že takové zhodnocení je dost málo, ale je to asi to nejpřesnější, co se dá napsat. Je strašně zajímavé sledovat, jak si autoři poradí s přidáním jen drobných změn, které ale krásně mění hratelnost a přináší něco nového. V Evropě to byly nádraží a tunely, v Asii zase horské průsmyky a opotřebení vlaků. Plus samozřejmě velká změna v podobě týmové hry. Základní rámec zůstává stále stejně geniálně jednoduchý a přístupný, ale drobnosti ho mění a posouvají celkový zážitek zase trochu jiným směrem a nutí nad hrou jinak přemýšlet a jinak plánovat. Na týmové hře oceňuji možnost zapojení šestého hráče, už jen protože přístupných her, které vysvětlíte skoro komukoliv není na trhu zrovna hodně, pokud se nejedná o nějaké párty hry.

Je to velmi prosté - pokud máte rádi hru Jízdenky, prosím! v jakékoliv její verzi, pak by vás Asie neměla minout. Díky dvěma novým možnostem jak hru hrát dostáváte kopec další variability a hodiny zábavy pro celou rodinu a přátele.

 

Více info i na hraj.cz!

 

Jízdenky, prosím! Asie

Autor: Alan R. Moon, Francois Valentyne

Vydavatelství: ADC Blackfire

Rok vydání: 2021

Počet hráčů: 2-6

Věk: 8+

Herní doba 45-60 min

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři