Mladí brontíci a topsíci se vesele pasou a okusují bujné lístky na pastvinách. Rádi soutěží, kdo jich spořádá víc. Jen aby se ale sami nestali potravou nebezpečných lovců! Jurská sváča a véča jsou hry pro všechny milovníky roztomilých dinosaurů.
Jak to asi vypadalo na pravěkých loukách? V klidu se pasoucí obří býložravci, líně přežvykující zeleň. Možná soutěžící v týmech kdo toho sní víc… no dobře, to asi přeháním. Ovšem to že někde vpovzdálí čekal masožravý dinosaur, čekající na svou příležitost, to už asi pravda bude.
A takhle podobně to vypadá ve dvojici nových her, které na český trh přinesl Mindok, a za kterými stojí velmi plodný designér Bruno Cathala (Kingdomino, 7 Divů světa: Duel nebo Five Tribes). Obě hry spadají do kategorie lehčích a velmi přístupných her, určených primárně pro mladší publikum a rodinné hraní.
Obě hry se vyznačují shodným počtem hráčů, tedy 2 a herní dobou dosahující 15-20 min na partii. Rozdíl je v doporučeném věku, kdy Sváča je o trochu jednodušší a zahrají si jí hráči 6+ a Véča má doporučení 7+. Ovšem rozdíly jsou minoritní a troufám si říct, že obě hry jsou více méně srovnatelné. Důležité je říct, že pokud obě hry spojíte, zahrajete si až ve 4. Podstatou obou her je sežrat (nasbírat) víc bodů v podobě šťavnatých lístků, než soupeřící tým, ať už se jedná o „brontíky“ nebo „topsíky“
Co dnes bude k obědu?
Nejlepší krátký popis, který každého napadne, jakmile uvidí dvojici her je „roztomilý design“. A není se čemu divit. Oběma krabicím dominují odstíny zelené a velké ilustrace dinousaurů - brontosaurů a T-rexe na jedné a triceratopsů a velociraptora na druhé. V horní části je pak průhledný výřez, ve kterém jsou vidět zástupci všech obsažených figurek.
Ostatně právě figurky jsou to hlavní, co se bude pravděpodobně hlavně mladším hráčům líbit. Hezky ztvárněné postavičky dinosaurů ve výrazném barevném provedení zaujmou a při hraní zkrátka hezky vypadají. To že by šly v podstatě zcela nahradit i žetony či dřevěnými kvádry asi nemá cenu spekulovat. Ve sváče je figurek 12 (5 žlutých brontíků, 5 modrých a 2 rexové) a ve véče pak 11 (opět 5 žlutých topsíků, 5 modrých a 1 červený raptor).
Kromě figurek je v každé hře čtveřice kvalitně provedených desek pastvin, rozdělených na políčka a sada žetonů. Tady se rozhodně hodí pochvala, protože takhle kvalitní kartón jsem ve hře již docela dlouho neviděl a nehrozí jeho poničení častým hraním.
Poslední co v krabicích najdete, jsou pravidla. Ty jsou velmi snadná, přehledná a rychle do nich proniknou nejen hráči, ale hlavně i děti, kterým budete hru vysvětlovat.
Celkově zkrátka zpracování her je na velmi vysoké úrovni. Figurky jsou povedené, kvalitní a na stole vypadají hezky. Navíc se s nimi dobře manipuluje. Kartónové komponenty jsou kvalitní a grafika také moc hezká. Povedené inserty jsou pak jen pomyslnou třešničkou na dortu. Jediná výtka z mojí strany směřuje k velikosti krabic, které by jednoduše mohly být menší a hry by se do nich i tak bez problému vešly.
Žeru, žereš, žereme
Po herní stránce jsou si obě hry velmi podobné, proto se primárně rozepíšu o Sváče a k Véče uvedu jen ty největší rozdíly.
Na stůl se připraví herní plán složený ze čtyř destiček, přičemž jejich rozložení je čistě na hráčích. Jen na sebe musí jednotlivé desky navazovat. Na určená místa se dají brontíci obou hráčů (na každou desku vychází 1 modrý a 1 žlutý) a na zbytek se náhodně rozloží žetony trávy lícem dolů. Jednoho brontíka si každý hráč vezme k sobě a vedle se zatím postaví dvojice drsně vyhlížejících rexíků. A může se začít.
První hráč má jen jednu akci na tah, posléze se hráči vždy střídají po dvou, přičemž na výběr mají:
1. pohnout brontíkem - diagonálně nebo vertikálně posunout svou figurku, dokud se nezastaví o nejbližší překážku ve vybraném směru. Pokud je to žeton trávy, otočí ho a získá ho v podobě bodů do závěrečného hodnocení, případně též vyhodnotí efekt daného žetonu. Ty jsou různorodé, od okamžitého přesunu, až po nasazení rexe či narození nového přírůstku do stáda.
2. pohnout jedním z rexů - pokud už jsou masožravci ve hře, může hráč na tahu využít je a pohnout s nimi obdobně jako s brontíky, s tím rozdílem, že nežerou trávu, ale plaší brontíky soupeře (technicky je spíš žerou, ale držme se tématu hry).
A to je v zásadě vše. Však jsem také na začátku říkal, že je to velmi jednoduché. Konec hry nastává buď ve chvíli, kdy jsou sežrány (odstraněny) všechny žetony trávy, nebo když jeden hráč přijde o všechny své brontíky. V prvním případě se spočítají body na žetonech každého hráče a vyhrává ten úspěšnější, v případě druhém logicky vyhrává hráč, kterému ve stádě ještě nějací zástupci zůstaly. Speciální závěr partie (který ovšem zatím u nás ani jednou nenastal) je ve chvíli, kdy po dobu dvou tahů žádný hráč nesežral ani jeden žeton trávy, ani nezaplašil Brožíka soupeře - předchází se tím nekonečným partiím. Celkově je to lehké, snadné, do 15 min zahrané.
Ve Véče se mění složení a akce žetonů trávy - přibývá např. těžká strava, nutící topsíky přežráním usnout a následně se budit vypotřebováním celého tahu. Další změnou je zástupce masožravého druhu. Raptor je sice jen jeden, ale zase se může pohybovat i diagonálně a je tedy v podstatě neustálou hrozbou. Posledním výrazným prvkem, který nutí k novému taktizování, je trkání - akce pomocí níž můžete svého nebo cizího dinosaura přesunout na jiné volné místo na plánu. Jinak jsou podmínky obou her totožné.
Speciálním věcí je pak spojení obou her. Sváču i Véču totiž můžete spojit do jedné velké hry pro 2-4 hráče. Tato varianta funguje velmi pěkně. Ideální je v plném počtu 4 hráčů, kdy každý ovládá jednu skupinu dinosaurů, přičemž modří a žlutí hrají vždy spolu. Poměrně dost se zde projevuje i taktický rozdíl v obou hrách, protože brontíci fungují více jako sběrači bodů a topsíci jako ochranáři řešící problémy s masožravci a „škodiči“ soupeřům. Herní doba se protáhne na cca 20-30 min, a je třeba říct, že celá partie už není tak svižná a intuitivní jako hry samostatně a je třeba více taktizovat a přemýšlet nad jednotlivými tahy. O to víc, že se často musíte dohodnout se spoluhráčem.
A jak si tedy obě hry stojí?
Exkurze do pravěku
Inu nebudu vás dlouho napínat – Jurská sváča i Jurská véča jsou jednoduše povedené hry. A díky hezkému zpracování jim většina hráčů i odpustí jejich abstraktnost. Ano, obě hry jsou v zásadě klasické abstraktní hry a skoro by se dali přirovnat (dobře teď trochu přeháním) třeba k dámě, i když přeci jen obsahují mnohem více náhody. Ale postupně.
Celkové zpracování obou her je perfektní. Hezké figurky, kvalitní žetony a desky. Přehledná a snadno vysvětlitelná pravidla.
Jurská sváča je starší z obou her a také jednoduší. Všichni dinousaři se pohybují stejně, žetony a jejich funkce nejsou složité, ač nutí hráče k přemýšlení a taktizování. Díky náhodnému rozložení žetonů a v podstatě neomezenému rozložení desek nabízí hra velkou znovuhratelnost, čemuž ostatně přispívá i to, že nikdy nevíte, kdy se objeví „nepřítel“ v podobě červeného rexe. K plusům se rozhodně řadí i rychlost partie a jednoduché vysvětlení všech prvků ve hře.
Kombinace příjemné hratelnosti, jednoduchých pravidel a spousty možností dělá z Jurské sváčy skvělou hru pro všechny rodiny s dětmi. Ale potěší jistě nejen je - jen si na mě vzpomeňte, až prcci usnou a vy budete hrát po večerech lov s dinosaury.
Jurská véča si drží všechny přednosti své staršího bratříčka - jednoduchá pravidla, rychlou hratelnost, velkou znovuhratelnost a nutnost přemýšlet a taktizovat. Příjemnou změnou, která potěší starší a zkušenější hráče je odlišný pohyb raptora, ze kterého se tak stává mnohem větší hrozba a prvek trkání, který silně ovlivňuje taktiku v partii.
Závěr by se dal v podstatě ze Sváči zkopírovat - jednoduchá pravidla, přístupná a chytrá hratelnost, variabilita, dostatek možností, skvělá rychlá zábava.
Spojení obou her je pak překvapivě docela jiná hra, která dost zvyšuje nutnost taktického uvažování a přemýšlení, ale na druhou stranu nás bavila o něco méně než samostatné hry. Zkrátka se ztrácí kouzlo rychlosti a v tomto případě už přeci jen většina hráčů sáhne po jiných titulech - u nás třeba po jednom z Azulů.
Pokud hledáte rychlé, jednoduché a příjemné rodinné hry, u kterých hlavně mladší hráči vydrží a zaujmou je na první pohled, pak by vás Sváča s Véčou rozhodně neměly minout. Lepší výlet do druhohor na stole nenajdete.
Koupit Jurskou sváču u Mindoku!
Koupit Jurskou véču u Mindoku!
Jurská sváča a véča
Autor: Bruno Cathala
Vydavatelství: Mindok
Rok vydání: 2020
Počet hráčů: 2 (při spojení obou verzí až 4)
Věk: 6+
Herní doba: 15-20 min
Autor: Adam Vondra Vondris