Kamon

Hry recenze

Abstraktní hry od Albi, to není jen černá a bílá. Kamon vám to dokáže.

V roce 2023 vydalo Albi pěknou řadu deskoherních i karetních titulů. Mezi top pro mne osobně stále patří Frostpunk a Expedice, ale mám i několik spíše nenápadných favoritů. Mezi nimi by neměla zapadnout celá série her, která možná na první pohled možná úplně nezaujme, ale rozhodně vás osloví svou hratelností, pokud máte rádi abstraktní hry. Mám na mysli hry vydavatelství Cosmoludo. Právě mezi ně patří i strategická dvojkovka Kamon, za kterou nestojí nikdo jiný, než známý Bruno Cathala, a kterou si dnes představíme.

Kamon není úplně novinkou, protože její první verze vznikla už v roce 2007, ale k nám si tahle čistá dvojkovka našla cestu až nyní. V téhle logické převahové abstraktní hře se v průběhu zhruba 20 minut snažíte pomocí chytrých tahů a plánování přechytračit soupeře na zvláštním barevném plánu obsahujícím pole barevná a symbolická, kdy pomocí věží s výřezy je dle jednoduchého principu zabíráte a zároveň udáváte další směřování hry.

Hra přichází v podlouhlé červeno-vínové krabici s magnetickým uzavíráním na boku, kde po otevření najdete pravidla hned v několika jazycích – můžete i tak potrénovat i angličtinu nebo třeba němčinu. Samozřejmě jsou zde i česká a jak už to u takových her bývá, jsou strašně jednoduchá a jen v pár bodech. K nim zde najdete šestiúhelníkový herní plán rozdělený na jednotlivé výřezová pole s barevnými žetony, které vyloupete a 37 šestiúhelníků s otvorem uprostřed, a to ve třech barvách (bílá a černá pro hráče, zlatá označovací). Hra je zpracována designově, graficky i řemeslně velmi pěkně a funkčně ve všech ohledech.

Pravidla hry jsou velmi jednoduchá a přístupná na nastudování i vysvětlení a herně partie připomíná třeba letité Kamisado. Připraví se herní plán a na jednotlivá pole barevné žetony se symboly, přičemž jedno místo zůstane prázdné. Cílem vedoucím k vítězství je buď propojit dvě protilehlé strany šestiúhelníkového pole, vytvořit smyčku kolem volného pole nebo soupeřova kamene, případně zabránit soupeři ve hře. K tomu vede jednoduchá cesta. Černý začíná a musí svůj kámen položit na jedno z polí u kraje plánu. Bílý následně musí svůj kámen položit na pole stejné barvy nebo symbolu. A černý pak zase využívá symbol či barvu a tak dále. Zkrátka svým tahem neurčujete jen směřování svých žetonů, ale i možnosti soupeře. A ano, musíte hrát chytře a přemýšlet na strategií, kterou se vydáte, protože k vítězství vede několik možných cest.

 

Dojmy

K podobným abstraktním „šachovým“ převahovým hrám, založeným na jednoduchých mechanismech mám kladný vztah, ať už se jedná o klasické šachy či dámu nebo moderní hry jako Hive, Kamisado apod. Právě k té novější, modernější a hravější kategorii patří i Kamon. Bruno Cathala hry zkrátka umí a kombinace geniálně jednoduchých, ale herně hlubokých pravidel jsou jeho velkou doménou. A u téhle hry to opět potvrzuje.

Hra má možná jednodušší, ale velmi hezké zpracování, které v sobě kombinuje chytře udělaný, designově pěkný box a pěkně provedené komponenty.

Velmi přístupná a pochopitelná pravidla, která ale nabízejí hlubokou a skoro až nekonečnou hratelnost jsou velkou předností hry, podobně jako třeba v nedávno uvedeném Hokitu.

Na hře se nám hodně líbilo několik, a nutno podotknout vyrovnaných, cest k vítězství, kdy pokaždé lze hrát jinak a zároveň strategii přizpůsobovat během hry. 

Kamon, to je zkrátka velmi chytrá, přístupná, ale zároveň abstraktní hra trápící mozkové závity každým tahem, kterou si užijete, zejména pokud hledáte chytré hry pro dva hráče s přístupnou herní dobou.

 

Kamon můžete koupit přímo u Albi zde!

 

Kamon

Autor: Bruno Cathala

Vydavatelství: Albi

Rok vydání: 2023

Počet hráčů: 2

Věk: 8+

Herní doba: 10-20 min

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři