Karetky od Albi

Hry recenze

Ve výroční edici 6 bere! budete opět počítat krávy. Bobří klan a Bobří banda vás vezmou do království vodních hlodavců v honbě za body. A ve Fazolích budete, jak jinak, než pěstovat fazole. Aneb 4 menší karetní hry pod hlavičkou Albi na jednom místě.

Malé karetní hry jsou oblíbené hned z několika důvodů. V první řadě je to jejich snadná přenositelnost a celkově malé rozměry. A pak taky většinou snadná krátká pravidla, která vysvětlíte za pár minut a užijí si je menší i větší. Zkrátka ideální fillery, hry pro nenáročné rodinné hráče nebo kamkoliv na cesty. Dnes se podíváme na 4 zástupce této kategorie. Všechny shodně vydává Albi jako novinky (nebo reedice) v roce 2019 a všechny shodně stojí na balíčku karet, ale kde každá nabízí něco jiného, jiný zážitek a je pro trochu odlišnou herní skupinu. A která je nejlepší? No pojďme na ně postupně.

 

Fazole – a je to v pytli!

Ve hře Fazole se z hráčů stanou pěstitelé, no inu jak jinak než fazolí. Musíte sázet, sklízet, ale hlavně šikovně měnit s protihráči – a o tom tahle hra je, tedy o nemalé interakci mezi hráči. Cílem hry je samozřejmě získat za své pěstitelské dovednosti co nejvíce bodů. Zajímavostí je, že na rozdíl od ostatních karetek v tomto článku, si Fazole nezahrajete ve dvou, ale hra je pro 3-5 od 10 let.

Na začátku hry si každý z hráčů vezme jednu z desek fazolových polí (liší se podle počtu hráčů) a vyloží jí před sebe. Do ruky dostane 5 karet fazolí, které ale nesmí přesouvat a musí zachovat jejich pevné pořadí. Ze zbytku karet se tradičně vytvoří dobírací balíček a vzhůru pěstovat!

Hráči se postupně střídají v tazích, kdy vždy každý projde čtyřmi body:

1) Vynesení fazolí z ruky – hráč musí vynést první kartu z ruky (nejvíce viditelnou, proto to pravidlo o nemožnosti přemisťování) na své pole. Pokud ho má plné, musí sklidit jednu z již umístěných fazolových řad, za což obdrží příslušný počet zlaťáků podle typu fazole a počtu karet v řadě(sklizeň může mimochodem přijít kdykoliv během tahu).

2) Odkrytí a obchodováno - hráč odkryje vrchní dvě karty z balíčku. S otočenými kartami může obchodovat nebo si je vzít. Každopádně obchod je právě ta interaktivní část, kdy se nabízením a podbízením snažíte získat karty, které se vám hodí a zbavit se těch, které jsou vám k ničemu. Po vyobchodování karet na stole může hráč měnit i karty z ruky. Karty získané obchodováním se položí vedle desky hráče.

3) Sázení směněných a odkrytých fazolí – všichni hráči musí na svá pole zasadit vyobchodované karty, případně předtím sklidit svá pole, aby si uvolnili místo.

4) Dobírání – hráč si dobere 3 vrchní karty do ruky a opět nesmí měnit pořadí.

Takto hra pokračuje až do chvíle, dokud se 3x nedobere dozírací balíček (ten se vždy doplní odhozenými kartami). Všichni hráči v tuto chvíli sklidí svá pole a obdrží případné body. Kdo má nejvíc – vítězí. Žádná věda.

Oproti ostatním hrám ve výběru jsou Fazole přeci jen trochu pro starší, ale stejně si je užijete jak s kamarády, tak s rodinou. Základním prvkem je interakce v podobě obchodování a čilého nabízení fazolových karet. Hra boduje kromě jednoduchý pravidel a přístupné hratelnosti hlavně vtipnou povedenou grafikou. Skvělý prvkem je, že díky obchodování jsou všichni prakticky neustále ve hře a nemusíte tak čekat, až na vás dojde řada. Pokud se chcete hlavně bavit a ne zbytečně hodinu přemýšlet nad správnými tahy, jsou fazole přesně pro vás. Hraní si navíc můžete zpestřit hromadou rozšíření, která sice nejsou v naší mateřštině, ale hra je jazykově nezávislá , tak je to ten nejmenší problém.

Koupit Fazole přímo u Albi!

 

6 bere! -  25 let

Tahle hra je v podstatě zkrátka reinkarnací zavedené klasiky 6 bere!, tedy karetky, kde se zkrátka chcete vyhnout kravám a získat jich co nejmíň, protože každá kravská hlava na kartě, která vám zbude je negativní bod. Hráči postupně z ruky přikládají své karty z ruky do 4 číselných řad a snaží se donutit ostatní řady sebrat a získat tak mínusové body za vyobrazené hlavy krav. Vzhledem k tomu, že kromě 6 bere! vyšla loni i X bere! hrající na stejném principu, nemá cenu asi hru blíže přibližovat (či více na odkazu zde). Co je ale nového?

Krabička obsahuje kromě standardních číselných karet i speciální akční karty pro zvláštní jubilejní variantu hry. Hra má stále stejný průběh, ale kromě klasických čísel dostanou hráči do ruky právě akční karty, díky kterým můžete změnit vývoj hry – 5. řada vám umožní logicky začít novou řadu, 7 bere! Dovolí rozšířit řadu o další kartu, Vložení dovoluje umístit kartu mezi již umístěné, Nahrazením vyměníte karty, Přemístění umožňuje přesouvat vyložené karty, Stop! ukončí řadu a znemožní do ní přidávat karty a Mínus=Plus mění záporné body na kladné. Hra tak nabývá na složitosti a nutnosti přemýšlet a plánovat dopředu. Pokud vás původní hra nezaujala, novou variantu rozhodně zkuste, protože minimálně za mě, je mnohem ale mnohem lepší. Nestačí jen přemýšlet nad čísly a blufovat, ale také počítat s tím, že vás soupeř/i mohou snadno „vytrikovat“ a zcela vám narušit plány. Co je ale důležité, stále zůstává přístupnost, rychlost, minimalistické rozměry a pravidla vysvětlená za pár minut. A ruku na srdce, čím více hráčů, tím je hra zábavnější.

Koupit 6 bere! 25 let přímo u Albi!

 

Bobří banda

Bobři jsou roztomilí vodní hlodavci, rádi blbnou ve vodě, ale rozhodně nemají rádi své suchozemské příbuzné – krysy! V Bobří bandě se 2-6 hráčů od 6 lert snaží získat co nejmenší počet bodů ze 4 karet na stole (ne, není to chyba, vážně co nejméně).

66 hracích karet se dělí na dva druhy – karty s čísly (0-9) a karty speciální (akční). Na začátku hry se všechny karty zamíchají a před každého z hráčů se vyloží 4 lícem dolů. Na dvě své okrajové se každý hráč může podívat, zbylé dvě jsou mu tajné. Ze zbylých karet se vytvoří dobírací balík a jeho vrchní karta se otočí jako základ odhazovacího. Hráči se střídají v tazích, kdy každý buď může:

1) Využít vrchní kartu z odhazovací hromádky a vyměnit jí za jednu ze svých karet

2) Vzít si vrchní kartu z dobíracího balíčku, podívat se na ní a buď jí odhodit, nebo jí vyměnit (pokud to není akční karta) za jednu ze svých nebo pokud je o akční karta, může zahrát její efekt.

A kdy kolo končí? V tom je ten vtip. Po konci tahu může hráč zaklepat na stůl a ohlásit konec kola. Všichni ostatní zahrají poslední tah a spočítají si body za 4 karty před sebou. Pokud mají nějakou akční kartu, musí jí vyměnit za vrchní kartu z balíčku (pokud by to opět byla akční karta, pokračují tak dlouho, dokud by to nebyla karta číselná). Body se zapíší do přiloženého bločku a hraje se další kolo. No a hraje se tolik kol, kolik je počet hráčů ve hře (nebo 4 pokud hrají jen dva hráči, ale upřímně, ani tahle hra není úplně ideální dvojkovka).

Bobří bandou uspějete primárně u dětí. Dostanete je snadnou hratelností, nenáročností a v neposlední řadě grafickým zpracováním. Navíc si každý procvičí svou paměť a postřeh při vyměňování karet před sebou a před soupeři. Pro starší publikum doporučuji spíš výše zmíněné Fazole nebo 6 bere!.

Koupit Bobří bandu přímo u Albi!

 

Bobří klan

Bobří klan je samostatně hratelné rozšíření výše uvedené bandy. Princip tedy zůstává stejný – sbírání karet bobrů. Ovšem i přesto je hra v podstatě zcela jiná. Hráči nesbírají a nevyměňují 4 karty před sebou a před soupeři, ale každý obdrží jednu desku bobřího hradu s pěti místy pro pět karet. Zároveň se hra už drží klasického principu na rozdíl od předchůdce, tedy získat co nejvíce bodů. Plusem je, že pokud máte obě hry, můžete je zkombinovat dohromady.

Celou hru opět tvoří primárně 66 karet – číselných a akčních a k nim přibyly už zmíněné hrady. Na začátku hry se zamíchá celý balíček karet a každý hráč obdrží po jedné desce – hradu a umístí ho před sebe. Hráč na tahu si vždy vezme vrchní kartu z balíčku a má několik možností:

1) Umístit jí na svůj hrad nebo na hrad soupeře lícem nahoru nebo dolů. Kartu můžete položit na volné místo nebo jí vyměnit s již umístěnou, kartou a tu odhodit.

2) Pokud se jedná o akční kartu, vyhodnotíte její efekt a vezmete si další kartu.

A opět je to takhle prosté a snadné. Hra, respektive kolo, pak končí ve chvíli, kdy jeden z hráčů umístí 5. kartu na svůj hrad. Spoluhráči dohrají každý jeden tah a jde se počítat. Ale pozor – pokud umístíte pátou kartu a nemáte nejvíc bodů, budete penalizováni ztrátou hned 10 bodů z vašeho součtu. Je si tak třeba dobře rozmyslet, zda skutečně chcete skončit kolo. Hraje se celkem na 5 kol a kdo má na konci v součtu nejvíc bodů, stává se Bobřím Králem. Prosté.

Stejně jako Bobří banda, i klan si získá hlavně děti a mladší hráče. Jedná se o podobně přístupnou a rychlou hru se snadnými pravidly a krátkou herní dobou, kde jde hlavně o zapamatování, lehké bluffování, přemýšlení nad správným využitím karet. Zkrátka je to takový ten ideální příklad vstupní hry pro rodiny s mladšími členy, které tímhle postupně dostanete do světa her a časem si s nimi rádi zahrajete něco většího. Ostatně tohle platí pro obě „bobří“ hry.

Koupit Bobří klan přímo u Albi!

 

Takže která z karetek je ta nejlepší? Na to je těžká odpověď, protože každá v sobě skrývá své jedinečné kouzlo a hratelnost a s žádnou neuděláte zásadní krok vedle. Záleží tak na vašich preferencích, a na tom s kým chcete hru hrát. Pro lehkou párty, na chatu či hraní s kamarády bych doporučil Fazole či 6 bere!, pro rodinnější hraní pak jednoznačně Bobry. Ale užijete si je naprosto všechny!

 

Bobří banda

Autor:  Ann a Monty Stamblerovi

Počet hráčů: 2-6

Věk: 6+

Herní doba: 20 min

 

Bobří klan

Autor: Jörg von Rüden

Počet hráčů: 2-6

Věk: 7+

Herní doba: 20 min

 

6 bere! -  25 let

Autor: Wolfgang Kramer

Počet hráčů: 2-10

Věk: 8+

Herní doba: 45 min

 

Fazole – a je to v pytli!

Autor: Uwe Rosenberg

Počet hráčů: 3-5

Věk: 10+

Herní doba: 45 min

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři