Kdovíkdo

Hry recenze

 

Nějakou tu asociační hru se doma mít vždy vyplatí. A proč nezkusit třeba novinku od Albi?

Musím se přiznat, že nejsem nějaký velký milovník párty a asociačních her. Všechny mi přijdou víceméně podobné a zkrátka tenhle styl hraní mě neláká už od školních lyžáků a hraní Activit. Občas se ale sejdeme s nehráči či více přáteli, a to je přesně ta chvíle, kdy je na podobné hry prostor. No a v tu chvíli je i já vezmu na milost a pár jich doma mám. A právě do téhle oblasti deskových her se ponořil Ondřej Poštulka, jeden z profíků a zástupců vydavatelství Albi, který svůj nápad přetavil až do finální hry.

 

Podle legend vznikla hra Kdovídko na akci zaměstnanců Albi, kde dostal Ondra nelehký úkol zabavit své kolegy. No a tak vzniknul nápad na tuhle asociační hru, která se nakonec všem tak líbila, že vyšla pro širokou veřejnost.

 

Kdovíkdo je párty asociační hra pro 3-6 hráčů s věkovým doporučením 12+ a herní dobou okolo 30 min na partii. Hra funguje na principu hádání, kdy hráči chtějí uhodnout ostatní, ale i se snaží, aby sami byli „uhodnuti“.

 

Hra přichází v tmavě modro-fialové krabičce, na které zaujme hlavně lesklý nápis a titulní, chcete-li, znak hry. Pod víkem se nalézá jedna herní deska, 50 oboustranných karet postav, 120 karet nápověd a hromada herních žetonů. Grafiku na kartách a všech komponentech měla na starost dvojice Martina Lásková a Anežka Bělohoubková a v rámci hry odvedli dobrou práci. Většina grafiky je poměrně jednoduchá, vyčnívají hlavně obrázkové karty nápověd.

 

Jak se hádá?

Základní princip hry je velmi jednoduchý a jde ruku v ruce s jinými asociačními hrami, tak aby byly přístupné pro všechny. Doprostřed stolu se připraví deska pro postavy, zásoby karet, žetony postav a každý hráč obdrží zásobu svých žetonů. Následně se hrají tři totožná kola, skládající se ze čtyř fází. 

V první části se nalosuje náhodně šest postav a rozloží se na desku. Hráči si tajně rozeberou číslované žetony postav, kdy číslo na nich určuje, kdo kterou postavu z nabídky představuje. Následně se vezme z balíčku nápověd počet karet rovný počtu hráčů +3 a na zvolání „kdo-ví-kdo“ si je hráči musí co nejrychleji rozebrat. Platí „kdo dřív přijde, ten bere“ a tedy záleží jen na vaší rychlosti a šikovnosti, protože jedna nápověda se leckdy hodí více hráčům. A takto 3x, dokud každý nemá trojici karet nápověd ke své postavě.

Další částí je hádání. Hráči na základě nápověd tajně rozloží své číslované žetony před protihráče a tímto způsobem hádají, kdo je kdo. Poté je na řadě vyhodnocení bodů. Hráči odhalí svou totožnost – žeton postavy s číslem a udělí se body. Každý hráč, který správně určil protihráče, dostane bod. No a hráč dostane bod za každého, kdo jeho totožnost uhodl. Tedy nejsou bodováni a odměněni jen úspěšní luštitelé, ale i zdatní napovídači, a tak platí dobře hádat, ale též správně napovídat.

Po třetím kole si všichni sečtou získané body a kdo má nejvíc, vítězí.

 

Naše dojmy?

Kdovíkdo je jednoduchá, ale zábavná hádací asociační hra pro všechny.

Hra má hezké zpracování, kdy ale obzvlášť obrázkové karty jsou velmi hezké a hra skoro vybízí hrát pouze s nimi.

Díky velkému množství karet postav i nápověd zaručuje hra dostatečnou variabilitu a znovuhratelnost. Navíc nebude problém si kdykoliv další postav vymyslet a do hry přidat.

Co se nám líbilo, byť jsme si ro trochu upravili, to je boj o nápovědy. Všichni musí rychle přemýšlet, vybírat a zabírat si své volby. Naše úprava byla v tom, že stačilo karty přikrýt dlaní pro zabrání. Zabrání to roztržení a poškození hry u hodně akčních účastníků partie.

Díky jednoduchým pravidlům je hra přístupná bez ohledu na věk a zkušenosti. Umět číst bude asi jediný požadavek na úspěšné hraní (a samozřejmě znalost postav).

Zajímavé je si po odhalení totožností promluvit o tom, co koho vedlo k vybrání právě té a té nápovědy.

Hra funguje v jakémkoliv počtu hráčů, i když v každém je trochu jiná. V šesti se jedná o závod, kdy vždy všechny postavy někdo má a tak je to spíš o proniknutí do hlav ostatních. V méně hráčích je sice pořád na stole šest postav, ale logicky ne všechny jsou rozdělené a tak bývá těžší se trefit.

Kdovíkdo je chytrou kombinací mechanik z různých asociačních her, které ale pospolu hezky fungují. Na jedné straně je závod o výběr nápověd, vhodně zvolené asociace, až po proniknutí do hlav soupeřů a odhalení jejich nápadů. Za nás palec nahoru.

 

Koupit se slevou u Albi!

 

Kdovíkdo

Autor: Ondřej Poštulka

Vydavatelství: Mindok

Rok vydání: 2022

Počet hráčů: 3-6

Věk: 12+ (ale reálně i 8+ pokud hráči znají postavy ve hře)

Herní doba: 20-30 min

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři