Kingdomino: Lovci mamutů

Hry recenze

Šiřte oheň, shromažďujte suroviny a osidlujte pravěkou krajinu v pokračování úspěšné hry Kingdomino s názvem Lovci mamutů.

Když Mindok v roce 2016 vydal rodinou oceňovanou a populární hru Kingdomino, byla to jedna z prvních u nás recenzovaných her. A tehdy nás hra nadchla svým zpracováním, ale i herní stránkou a přístupností. Postupně vyšlo jedno nepřímé pokračování kombinovatelné se hrou s názvem Queendomino, rozšíření Věk obrů a pak i verze pro menší Dragomino. No a teď dostala série her další část, která ovšem stojí zcela samostatně a místo do středověku s fantasy prvky vás vezme do pravěku plného ohně, pralidí a mamutů.

Lovci mamutů jsou opět rodinou kompetitivní hrou založenou na dominových dílcích krajiny navrženou designérem Brunem Cathalou určenou pro 2-4 hráče s věkovým doporučením 8+ a herní dobou pohybující se okolo 25-35 min na partii. Každý z hráčů se snaží vybrat co nejlepší dominové dílky z nabídky, správně je poskládat a vytvořit co nejhodnotnější krajinu. Nebo posbírat suroviny. Nebo osídlit zemi kmenem. Ono totiž v jedné krabičce najdete hned 3 varianty hry. Tak pochodně do rukou a pojďme na to!

 

Uvnitř jeskyně

Nové Kingdomino přichází oproti původní hře ve větší, obdelníkové krabičce ve které najdete částečně v podstatě obdobu původní hry – figurky králů nahradili pralidé, hrady chýše a k nim 48 krásně ilustrovaných dílků domina z tvrdého kartonu, s tím rozdílem, že jsme se posunuli o pár tisíc let zpátky. Jenže to není všechno! Pro každou z variant hry totiž hráči potřebují další hromadu komponent, které najdete jednak na kartónových dílcích a destičkách, ale také v hromádce dřevěných žetonů zdrojů.

Pokud už sérii znáte, zpracování hry vás nepřekvapí. Je zkrátka na tradičně vysoké a kvalitní úrovni od velmi povedených dominových dílků, až po všechny žetony a figurky. Moc se nám líbí vtipné ilustrace na dílcích s mnoha detaily. Navíc díky své barevnosti hra zaujme i mladší hráče a celé rodiny.

 

Skládá celá rodina

Princip celé hry je naprosto jednoduchý. Každý hráč začíná s jedním dílkem s chýší a v každém kole si vezme jeden dominový dílek z nabídky a přiloží ho k své rozvíjející se krajině, přičemž platí, že aspoň jedna část nového dílu musí sousedit se stejným typem krajiny nebo se základní chýší a zároveň, že čím lepší dílek vybíráte, tím později budete hrát v dalším kole. No a každé území hráčů nesmí být větší než 5x5 dílků. Na konci hry se boduje podle velikosti území krát počet symbolů plamene. Lehké, že? Inu jenže to jsem v podstatě popsal základní koncept původní hry. Takže v čem jsou jiní Lovci mamutů a proč si je pořídit?

Tato hra obsahuje trojici režimů, které lze seřadit od nejlehčího po nejtěžší od Průzkumné hry, přes Hru o totemy, až po Hru s kmenem. Každá varianta je trochu jiná, obtížnost je stoupající, ale zároveň složitější hra „vstřebává“ ty předchozí do sebe.

První variantou je Průzkumná hra. Ta v podstatě přesně kopíruje původní Kingdomino a je v jádru popsána výše. I zde je ovšem novinka, a to v podobě vulkánů. Ty chrlí kolem sebe žetony lávy přinášející plamínky a hráči si je mohou umístit (při zachování pravidel) dle svého uvážení. Tím si tak mohou určit, co budou bodovat a hra tak snižuje náhodu a naopak podporuje přemýšlení a taktizování.

Druhá hra nese název Hra o totemy. V krajině se objevují suroviny – mamuti, pazourky ryby a houby, které na konci přinášejí další body. Každá surovina je za bod, plus další body za většinu proti ostatním. Zajímavé je, že zde zůstávají i vulkány a kam dopadne žhavá láva, spálí všechno na prach a o suroviny přijdete. Musíte tak dále více přemýšlet nad umisťováním jak dílků krajiny, tak i surovin a lávy. V podstatě je to spíš takové „mini“ rozšíření původní hry, které nemění základní koncept, jen ho lehce rozšiřuje.

Třetí varianta, a také ta, která dělá z Lovců mamutů podstatně hráčtější hru, nese název Hra s kmenem. Jak už název napovídá, tahle varianta přináší do hry žetony členů kmene, které si mohou hráči koupit a přidat na rozvíjející se mapu za utracení právě ve druhé variantě zmíněných zdrojů. No a členové kmene samozřejmě přinášejí další body v závislosti na jejich specifických podmínkách. Sběrači bodují žetony surovin kolem sebe, případně žetony plamínků, naopak lovci se shlukují do skupin a přináší body dle své velikosti. No zkrátka další taktický prvek a hloubka hry zajištěna.

Jednu věc mají všechny tři varianty společné – na konci spočítáte body pomocí přiloženého bločku a kdo má nejvíc bodů, stává se vítězem.

 

Hodnocení?

Na stůl se právě dostává nejlepší Kingdomino. Bez debat. Hra si bere to nejlepší ze svého slavného předchůdce a dává mu navíc tak akorát možností, aby hra byla jiná, lepší, ale přesto stále stejně přístupná a zábavná.

Prémiové zpracování téhle hry je na jedničku. Od pevných dílků s pěknou grafikou, až po povedené dřevěné komponenty surovin.

V jedné krabici najdete v podstatě trojici podobných, ale velmi hezky co do složitosti odstupňovaných her. Postupné přidávání pravidel je nastaveno tak akorát, učící křivka je dobře zvládnutá. Přitom to ale není tak, že od určité chvíle budete hrát jen tu nejpokročilejší variantu. Zkrátka si vždy můžete vybrat dle situace a chuti a ani základ není nic, za co by se hra měla stydět, protože už to je původní hra posunutá o stupínek výš.

Jednotlivé varianty přinášejí tak akorát pravidel a možností, aby stále zachovali rodinný ráz a přístupnost hry pro široké publikum a hra tak stále dobře slouží jako vstupní hra do světa deskovek. Tedy s tím rozdílem, že si jí více užijí i zkušenější hráči.

Hra se dobře hraje v jakémkoliv počtu hráčů. Co nás ovšem trochu překvapilo, to je režim pro dva, kdy je nutnost hrát se všemi dílky na území 7x7. Vypadá to jako minimální změna, ale ve výsledku se pak hráči dostávají do poměrně vysokých bodových zisků (čtěte ke 200), což ve vyšším počtu rozhodně není běžné. Zkoušeli jsem hrát i variantu 5x5 ve dvou hráčích, ale to se do hry dostane jen polovina dílků krajiny a hra nám nepřišla tak vyvážená. Lze ovšem využít variantu, kdy sice vyberete dílky pro čtyři, ale do hry si každý vybere jen jeden dílek za tah a hraje se na plánu 5x5. Je to sice neoficiální režim, ale můžete ho zkusit.

Lovci mamutů jsou skvělou evolucí a pokrokem hry Kingdomino. Už původní hra nás bavila, ale po vyzkoušení novinky už zkrátka nemáme důvod se k „základu“ vracet. Lovci mamutů přinášejí osvěžení a nové možnosti a pravidla, které při zachování stále stejné hratelnosti hru tak akorát prohlubují a mění. Pokud neznáte původní hru, tak jděte rovnou do Lovců mamutů, pokud už vám základní koncept nemá moc co nového nabídnout, stejně tak sáhněte po novince. Kingdomino: Lovci mamutů je zkrátka trefa do černého, která představuje to nejlepší z řady a skvělý příspěvek do deskoherního světa pro každého.

 

Hru můžete koupit třeba na Cechu hráčů zde!

 

Kingdomino: Lovci mamutů

Autor: Bruno Cathala

Vydavatelství: Mindok

Rok vydání: 2022

Počet hráčů: 2-4

Věk: 8+

Herní doba: 25-35 min

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři