Klub detektivů

Hry recenze

Slavná a vybraná společnost Klubu detektivů hledá nové členy. Dokážete právě vy že jste hodni stát se členy této speciální společnosti v nové hře od Albi?

Klub detektivů v originále vyšel v roce 2018 a stojí za ním Oleksandr Nevskiy, který se na našem trhu v minulosti již prezentoval hrou Mysterium, se kterou jak uvidíte dále, má novinka minimálně jednu věc společnou. Klub balancuje někde na pomezí party a rodinných her a poměrně velkou výhodou je, že si ho užijete ve 4 až 8 hráčích už od 8 let a herní doba se pohybuje 40-50 minut na hru. V rolích detektivů se snažíte přijít na zrádce a lháře sedícího tajně mezi vámi. Pouze ten kdo dokáže nejlépe analyzovat situaci, může se těšit na místo mezi vybranou smetánkou.

Co u hry zaujme na první pohled, to je její balení. Vše totiž naleznete zabalené v hezky výtvarně zpracované plechové krabici, která navíc obsahuje přehledný plastový insert. Po otevření na vás kromě klasických krátkých pravidel čeká sada žetonů, poznámkové bloky a tužka, stylové dřevěné lupy a to hlavní - celých 168 krásně ilustrovaných karet, které tvoří základ hry, a které ve vás budou evokovat jednu už klasickou vyprávěcí hru. Schválně, víte kterou? Každopádně co se zpracování týká, není hře co vytknout. Kovový box je skvělý a herní materiál je kvalitně a velmi hezky udělaný a díky množství karet je hra velmi variabilní.

Herně není hra nijak složitá, přesně jak se na tento typ sluší a patří. Každý hráč obdrží jednu destičku a lupu a k tomu 6 karet důkazů. Jeden hráč dostane na starost roli informátora, spočívající v jednoduchém úkolu - tento hráč na počátku vyloží 1 svou kartu z ruky a jedno slovo vázající se k dané kartě zapíše do všech bloků vyjma jednoho. Bloky se zamíchají a náhodně a tajně rozdají mezi hráče. Hráč s prázdným blokem se stává spiklencem, snažícím se blafovat a neprozradit se před ostatními a naopak ostatní detektivové se ho snaží odhalit. Postupně od hráče po levici od informátora vždy každý hráč zahraje jednu kartu, která by měla nějakým stylem odrážet a asociovat informátorovo slovo. Po doběhnutí jednoho kola musí informátor zahrát druhou kartu a po něm opět postupně i všichni ostatní. Jakmile všichni zahráli dvě karty, nastává fáze diskuze a hlasování, a tedy nejzábavnější část hry. Informátor a po něm postupně i všichni hráči se snaží vysvětlit, proč vybrali právě dvě vyložené karty. Poté nastává hlasování, kdo je spiklencem - každý hráč umístí svojí lupu k libovolnému soupeři, o němž si myslí, že je spiklencem. Následuje rozdělení bodů - za odhalení nebo neodhalení - a šup na další kolo. Hra probíhá, dokud každý nebyl aspoň jednou (6-8) nebo dvakrát (méně než 6) informátorem. Kdo má na konci hry nejvíc bodů, stává se členem Klubu detektivů.

Kromě základní varianty nabízí pravidla i možnost hrát bez diskuze - což vřele nedoporučuji, protože odpadne stěžejní část hry, nebo také tematickou verzi, kdy zvolené slovo musí být z vybraného okruhu, což hru dělá o něco jednodušší pro spiklence.

Na jednu stranu je třeba říct, že Klub detektivů v zásadě nepřináší do vod deskových her nic nového. Naopak si bere základní principy svých předchůdců a nachází se někde ve střední náročnosti vyprávěcích her se slovy - je o něco těžší než Dixit, ovšem nedosahuje obtížnosti autorovi předchozí hry Mysterium. Hlavní prvek zmíněných her ale zůstává - je to zábavné, jednoduché a čím více hráčů, tím lépe.

Bohužel zůstávají i stejné problémy všech podobných her. Pokud máte málo komunikativní partu, hra zkrátka nefunguje, neplyne a je „trapně“ zaseklá a bez nápadu.

Tak či onak, je Klub detektivů krásně zpracovanou a zajímavou variací na vyprávěcí a deduktivní hry, která se neztratí. Nápad s nutností identifikovat lháře je zajímavý nápad a ve hře hezky funguje. A samozřejmě velkým plusem je celkové kvalitní a hezké zpracování od samotného boxu, až po ilustrace na kartách. Pokud máte tenhle typ her rádi, pak vám Klub detektivů jistě udělá radost.

 

Koupit se slevou u Albi!

 

Klub detektivů

Autor: OleksandrcNevskiy

Vydavatelství: Albi

Rok vydání: 2020

Počet hráčů: 4-8

Věk: 8+

Herní doba: 45 min

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři