Kočičí klub

Hry recenze

Je to malé. Je to růžové. Je to plné roztomilých huňatých koček. Užijete si s tím dost zábavy a rozhodně vás to nadchne. Co je to? No přece Kočičí klub od MindoKu.

Žijeme v době, kdy na nás česká deskoherní vydavatelství doslova chrlí jednu větší pecku než druhou. A teď nemyslím jen herně, ale i velikostně a obsahově. Ať už je to Twilight Impérium, nový Pán prstenů nebo na dveře mocně bušící Gloomhaven, je naprosto z čeho vybírat a člověku jdou až oči kolem a kolem a potřeboval by hodiny volného času, aby všechno stíhal úspěšně hrát. Samozřejmě jsme za to všichni rádi, ale bohužel se pak stane, že ty menší hry tak nějak ve stínu svých větších bratrů a sester zkrátka zapadnou. A je to škoda, protože rčení „méně je někdy víc“ tady platí v případě hry Kočičí klub dvojnásob.

Jedná se o menší karetní rodinou hru pro 2-4 hráče od 8 let s herní dobou do 30 minut, jejíž autorem je Josh Wood a jak název napovídá, rozhodně potěší všechny nadšené milovníky koček všech druhů, barev a velikostí. Hra je skutečně jednoduchá, nečekejte žádné složitosti, vždyť pravidla mají pár stránek, ale o to víc překvapí svou komplexností a hratelností a mírou zábavy. Vaším cílem jako členů slavného kočičího klubu nebude nic jiného, než posbírat co nejvíc chlupatých miláčků a o ty se řádně postarat (čtěte nakrmit), případně jim obstarat nějaké ty hračky či oblečky. Takže co na Vás čeká?

 

Komponenty

V malé krabičce, které kromě růžové barvy dominuje roztomilá kočka, a která se vám vejde díky svým rozměrům takřka kamkoliv sebou (tedy ideální hra na cesty) naleznete kromě obligátních kraťoučkých pravidel i pár žetonů vítězných bodů, jednu dřevenou kočku a množství dřevěných kostek jídla. Co je ale hlavní, jsou karty. Těch je celkem 115 a dělí sen a několik druhů – v první řadě jsou to samozřejmě samotné kočky a toulavé číči, dále pak jídlo, kostýmy, šanta či hračky – a pozor, za všechno jsou na konci hry body! A pojďme rovnou hrát.

 

Jak se hraje?

V první řadě je důležité podle počtu hráčů určit se kterými kartami budete a nebudete hrát a ty nepotřebné vrátit do krabičky. Ze zbylých se pak vytvoří trojice zatoulaných koček, herní „pole“ z náhodně vyložených vrchních 9 karet dobíracího balíčku ve schématu 3x3 karty. Zbytek karet tvoří dobírací zásobu. A abych nezapomněl, zároveň se připraví všechny žetony a kostky, tak aby byly po ruce.

Hráči se postupně střídají v tazích, kdy právě hrající provede následující:

1. vezme si 3 karty z jednoho sloupce nebo řady, přičemž je vyhodnotí či použije dle pravidel – kočky vyloží před sebe, karty jídla vymění za kostičky ze zásoby, kostýmy si ponechá v ruce atd. 

2. následně umístí dřevěnou kočku ke sloupci či řadě, kterou právě odebral a zablokuje jí tak pro soupeře následujícího po něm

3. a ve finále doplní řadu či sloupec o nové tři karty

4. krom toho smí hráč na tahu využít i zatoulané kočky (pokud ještě nějaké jsou) nebo jiné „akční karty“

Hra končí ve chvíli, kdy již nezbývá v dobíracím balíčku dostatek karet pro doplnění a přichází na řadu krmení.

Každá vaše vyložená kočka má určité chuťové preference a ty musíte naplnit pomocí posbíraných kostiček jídla, jinak nezískáte body, ale naopak je ztratíte. Ale pozor, protože hráč, kterému zbude po nakrmení nejvíc jídla, ztrácí také body, takže je třeba plánovat a přemýšlet, kolik jídla vlastně potřebujete. Kromě koček a jídla jsou hodnoceny i sesbírané kostýmy, hračky či šanta – zkrátka body jsou zde za všechno, ale je i dost snadné je ztratit a je tedy třeba se soustředit. Vítěz s největším počtem bodů se stává prezidentem klubu, gratulujeme!

 

Jaká je?

Z výše popsaných řádku vám je jistě jasné, že hra je skutečně jednoduchá. Vezmete řadu nebo sloupec, sesbírané jídlo rozdělíte mezi vaši bandu koček a body se jen sypou. Princip hry je v jádru velice prostý, ale neskutečně chytlavý. Od dětí, přes prarodiče až po partu kamarádů na tripu, snad každý si tuhle roztomilou pecku užije. A vůbec nevadí, že se jedná o klasické počítací a přemýšlecí euro, které mate svým rozmilým chlupatým vizuálem.

Základním kamenem jsou samozřejmě kočky, ale díky herním mechanismům a pravidlům můžete body získávat různými způsoby a nakonec ani nemusíte mít chlupáčů v harému nejvíc, ale stačí se o ně jen vhodně postarat a soustředit se na jiné aspekty – ať už oblečky či hračky.

Důležitým aspektem hry je pak sama vizuální stránka. Někdo může možná brblat, ale pravdou je, že roztomilé komiksově kreslené zpracování ke hře naprosto sedí a přidává na přátelské a rodinné atmosféře u stolu.

Kočičí klub je příjemným velkým překvapením v malém provedení. Ač euro, hra vám rozhodně zbytečně nevaří mozkové závity a všichni u stolu si jí užijí v jakémkoliv věku a vůbec jim nebude vadit prohra (haha), ale naopak budou chtít hrát znovu. Leckomu může sloužit jako příjemná a nenáročná vstupní hra, která má ovšem nemalý herní potenciál. Zdůrazňovat, že milovníky koček potěší dvojnásob asi ani nemá cenu, že ano?

 

Pro

- kočky, moře koček

- zajímavé nenáročné euro

- krátká pravidla

- zpracování komponent a grafika karet

 

Koupit přímo u MindoKu!

 

Kočičí klub 

Autor: Josh Wood

Vydavatelství: MindoK

Rok vydání: 2019 

Počet hráčů: 2-4

Věk: 8+

Herní doba: cca 30 min

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři