Kočka v krabici

Hry recenze

Je to hra nebo experiment? Je snad kočká červená? Žlutá? Modrá? Zelená?  O tom si v téhle štychovce rozhodne každý sám!

Štychových her není na trhu málo – fantasy dvojkovka Trůn, Liška podšitá, Odysea nebo prostě jen úplně obyčejný mariáš. Skoro by se mohlo zdát, že v tomhle klasickém systému už je málo co vymyslet a dalších her zdaleka není třeba. A to je velký omyl, protože přichází TLAMA games a experimentální Kočka v krabici z dalekého Japonska. A ta ukazuje, že i tenhle mnohokrát probádaný karetní žánr jde udělat zase jinak a více než netradičně. Tak pojďme na to.

Proč se hra jmenuje zrovna Kočka v krabici? Inu znáte Schrödingerův experiment? Pokud ne, tak si ho vygooglete, protože pak vám dá název hry téměř dokonalý smysl. V téhle hře totiž, stejně jako v případě uvedeného experimentu, není nic předem dané.

Za hrou stojí Munejuki Jokouči, který svůj karetní výtvor vytvořil pro 2-5 hráčů od 10 let a s herní dobou okolo 15-30 min na partii v závislosti na počtu hráčů, protože podle nich se odvíjí počet odehraných herních kol. V jádru se jedná o klasickou štychovku, tedy hru zaměřenou na hraní karet a vyhrávání tzv. štychů zahráním nejvyšší karty odpovídající barvy, ale s tím rozdílem, že karty nemají předem dané barvy, musíte si předem tipnout, co jste schopni uhrát a zároveň zabojujete na speciální desce výzkumu.  Vše si ale dále vysvětlíme.

 

V krabici

Ať to hezky zní, tak na úvod musí uvést, že česká krabice nebo spíš krabička Kočky v krabici je deluxe variantou hry, která základ velmi příjemně vylepšuje – možnost hrát až v pěti, trojvrstvé desky a akrylové, opravdu moc hezké žetony. A také zcela funkční a praktický insert. A přece hra dosahuje příjemného japonského minimalismu.

V první řadě tu máme tradiční pravidla. Ta jsou krátká, srozumitelná a lehce zkušenější hráči s nimi nebudou mít problém, ani s jejich vysvětlením. Přesto Kočku v krabici nedoporučuji v případě, že nemáte se štychovkami žádnou zkušenost, protože herně je hra sice přístupná na nastudování, ale minimálně z počátku solidně přemýšlivá výzva.

Po stránce obsahu najdete hru v plastovém insertu rozloženo pěkné množství kvalitně zpracovaných komponent. Chytře ilustrované karty koček s čísly 1-9, kartu hráče začínajícího a karty výzkumu, ale také zmíněné trojvrstvé desky hráčů a desku výzkumu. A samozřejmě více než 60 akrylových žetonů, které jsou nedílnou součástí hry a osobně jsem za ně hodně rád a nechtěl bych obyčejný karton.

Jsem rád, že se TLAMA rozhodla pro deluxe vydání, které zážitek ze hry subjektivně posouvá o kus dál a to i na úkor lehce vyšší cenovky. Ono jakmile hru rozehrajete a zjistíte, jak se s komponenty příjemně hraje, budete nadšení stejně jako my. Zkrátka proč si jednou nepořídit luxusní „kickstarterovku“ přímo v obchodě. Navíc se nám moc líbí jednoduchá černobílá grafika s barevnými okraji na kartách v kombinaci s barevnými deskami a žetony.

 

Jak na to?

Na začátku hry vyřadíte některé číslované karty dle počtu hráčů v partii, každému dáte jednu desku a žetony, připravíte desku výzkumu a rozdáte každému hráči karty do ruky. Pak už jen stačí bokem zápisník bodů a vzhůru do hry.

Hra se hraje na kola, která jsou rovna počtu hráčů. A každé kolo má tři fáze – příprava, štychy, bodování. Při přípravě rozdáte karty, jednu každý tajně odhodí, případně upravíte herní plochu zpět na začátek odebráním žetonů. Následně každý hráč musí tipnout, kolik štychů v kole vyhraje, a to umístěním žetonu na svou desku. Je to dost důležité, protože správný odhad může vést k hromadě bodů navíc.

Následuje stěžejní fáze – štychy. Začíná vždy začínající hráč, který vybere kartu z ruky, vyloží jí před sebe, ohlásí její vybranou a umístí na jednu ze stran své desky podle barevného spektra. Zároveň umístí jeden ze svých žetonů na desku výzkumu na místo korespondující s barvou a číslem. Tím ho zabere a už nikdo nemůže stejnou kombinaci barvy a v daném kole využít. Ostatní hráči následně buď musí ctít barvu (tedy vybrat si stejnou barvu s jiným číslem), zahrát červenou barvu, která funguje trochu jako žolík nebo sice zahrát barvu jinou, ale tím přijde hráč do konce kola o možnost zahrát aktuální barvu.

Vítěz – tedy hráč s nejvyšší kartou aktuální barvy nebo hráč s nejvyšší červenou kartou – získá celý štych, což znamená jeden bod na konci kola. Kolo končí ve chvíli, kdy hráčům zbývá poslední karta nebo dojde k tzv. paradoxu. Ten spustí hráč, který nemůže provést legální tah, tedy nemůže zahrát žádnou kartu z ruky a platně jí umístit. A jen tak mimochodem tohle je u nás nejčastější konec kola. Jakmile každopádně dojde ke konci kola, hráči obdrží jeden bod za každý štych a zároveň, pokud si správně tipli počet vyhraných štychů i bod za každý žeton v největší své skupině na desce výzkumu. Pokud bylo dohráno poslední kolo, spočítají se body dohromady a určí vítěz nebo se odehraje kolo další.

 

Dojmy

Štychovky jsou oblíbenou karetní zábavou a mají mnoho inkarnací. A přesto je Kočka v krabici úplně jinou hrou, čerstvou, svěží a v mnoha ohledech skvělou. V podstatě k ní máme jen jedno mínus, a to je hra ve dvou. Prostě ne, zahrajte si raději hru ve třech.

Co se nám hodně líbí, to je luxusní zpracování celé hry a zvláště v její deluxe edici s pevnými pěknými žetony, krásnou (subjektivně) grafikou karet a trojvrstvými deskami.

Hra je ve své podstatě strašně minimalistická a v zásadě obsahuje štychový mechanismus v jeho nejčistějším základu. A přesto je v ní strašně moc věcí navíc, přemýšlení a taktizování. Celá krása rozkvétá opakovaným hraním, kdy na začátku toho může být hodně ke vstřebání, ale jakmile do hry proniknete a začnete taktizovat v mnoha rovinách – odhady počtu štychů, pozicování na desce výzkumu, kočičí paradox, který ukončí kolo a vy se zkrátka snažíte hodit ho na někoho jiného. To vše přidává hře na zajímavosti, hloubce a komplexitě. Byť se stále jedná o jednoduchou hru.

Kočka v krabici je přesně tou hrou, u které si po dohrání řeknete „ještě jednou“. Zkrátka po odehrání máte vyloženě chuť dát si další partii opakovaně, k čemuž přispívá i svižná hratelnost, příjemně ideálně nastavená krátká herní doba a celkový průběh.

Hra je pěkně interaktivní a neustále sledujete, co dělají ostatní, kam směřují, jak si vytvářejí prostor na desce, jaké ještě mohou mít karty k zahrání, protože na desce vidíte, co bylo zabráno a co ještě ne.

Možná nebudete souhlasit, ale rozhodně se nám líbí kombinace tématu a hry – je to takový barevně kombinační experiment hodný fyzikálních schopností a počítání.

Kočka v krabici je inovativní, neotřelý přístup ke klasickým štychovým hrám, který ukazuje tenhle karetní žánr v moderním formátu a skvělém přesahu. Stále se jedná o stejný jednoduchý základ, ale s pěkným přesahem a zcela novými možnostmi. Osobně pokud bych měl mít doma jen jednu štychovou hru, pak bude Kočka v krabici jasnou volbou. O nekonečné znovuhratelnosti asi ani nemusím mluvit. Kočka v krabici je jednoduše absolutní trefou do černého a dost možná nejlepší letošní menší přístupná karetní hra, která u nás vyšla. Navíc luxusní deluxe balení jí nesmírně sluší a je radost s ním hrát.

 

Hru můžete se slevou koupit přímo u TLAMA games zde!

 

Kočka v krabici

Autor: Munejuki Jokouči

Vydavatelství: TLAMA games

Rok vydání: 2024

Počet hráčů: 2-5

Věk: 10+

Herní doba: 15-30 min

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři