Kolem světa

Hry recenze

Na lokální úrovni už vaše vinařské dovednosti každý zná, ale nyní je čas využít celou rodinu a ukázat své vinohradské umění kolem celého světa!

Hra Vinohrad vydavatelství Albi je povedená středně náročná eurovka o pěstování vína a jednou z nejlepších her Stonemaier Games. Šikovně provedený worker placement plný umisťování pracovníků, sběru a zrání vína a využívání karet si i po letech nese vysoká hodnocení. A o to víc, pokud k téhle hře přidáte v podstatě esenciální rozšíření Toskánsko, které dělá z dobré hry naprosto vynikající záležitost. I když se jedná o hru z roku původně 2013 a v esenciální vylepšené edici z roku 2015, Stonemaier Games mají s tímto titulem stále plány, a proto trochu překvapivě v roce 2022 vyšlo poměrně neočekávané rozšíření Kolem světa, které dělá z kompetitivní hry čistě kooperativní záležitost. No a nyní vychází tahle expanze i v češtině, a tak je čas se mrknout pod jeho víko.

Kolem světa (v originále Viticulture World: Cooperative expansion) je boxem Mihira Shaha a Francesco Testiniho pro 1-6 hráčů od 13 let a s herní dobou okolo 60-120 min. Hráči se tentokráte zhostí rolí vinařů na světových kontinentech a společnou snahou se snaží pokořit výzvy daných scénářů a společně zvítězit.

 

Herní materiál

Hned na úvod si dovolím jedno povzdechnutí – úplně nechápu, proč má Kolem světa jiný rozměr boxu, než původní hra nebo Toskánsko? Osobně bych šel cestou zachování rozměrů a vše by se pak klidně vešlo do jednoho boxu.

Po odklopení víka s povedenou tematickou ilustrací Andrew Bosleyho na hráče čekají pravidla. Ta mají pouhých 8 stran a hráči, kteří mají zkušenost s původní hrou, s nimi nebudou mít žádný problém. Ostatně mohu jen doporučit si nejprve minimálně vyzkoušet Vinohrad v základní variantě a až následně zkoušet rozšíření, a je jedno, zda Toskánsko nebo Kolem světa.

Jak už to u Stonemaier Games a jejich spolupráce s Albi bývá, je po obsahové a kvalitativní stránce vše více než v pořádku – oboustranný herní plán, vyšší desítky karet nebo kvalitní žetony. To vše navíc v praktickém a přehledném insertu s víkem, takže nic nikde nepadá. Z produkční stránky mám výtku snad jen k jednomu, a to jsou speciální gumové klobouky, který nám na meeplech dělníků ne úplně dobře seděly a když je po páté honíte po stole, začíná se dostavovat mírná frustrace.

Co je důležité, to je sedmička karetních balíčků karet světadílů. Ano, každý kontinent má své karty, které mění a upravují jeho hratelnost a obtížnost, ať už se jedná o Zelenostruží jakožto úvod inspirovaný Charterstonem, lehkou Asii, středně obtížnou Oceánii nebo Evropu, až po těžkou Afriku. Pokud se vám snad takhle na úvod zdá sedm scénářů málo, musím zmínit, že jednak většinu z nich nedáte na první pokus a zároveň hra obsahuje pravidla pro jejich znovuhratelnost.

Dalším důležitým bodem jsou karty letních a zimních návštěvníků a zařízení s černým okraje. Ty jsou zcela stejné jako jejich předchozí verze, ať už ze základu nebo jiných expanzí, ale vzhledem k tomu, že by byly pro hraní Kolem světa silné a nevhodné, při dobrání je odhodíte. A právě pro jejich černý okraj je nemusíte pokaždé vyřazovat z příslušných balíčků, což je více než šikovné řešení.

Co ještě musím zmínit, to jsou destičky inovací, které jsou za mě osobně parádním nápadem a skvělým vylepšením hry, kdy během hry můžete (a budete) vylepšovat akční pole, případně možné získané bonusy.

A aby toho nebylo málo, přicházejí i nové karty červené a modré (původně matky a otcové) a novým variabilním počátečním nastavením. I když nutno podotknout, že v případě hraní Kolem světa odpadá variabilní „příděl“ workerů na počátku partie a vždy začínáte se 4 malými a jedním velkým. A menší, běžní, mají navíc barevné klobouky, které je odlišují pro hraní letních či zimních akcí, což z počátku omezuje jejich využitelnost.

 

Hraní

V zásadě je Vinohrad stále stejnou hrou – tedy mechanicky zůstává vše podstatné ze základní hry (případně Toskánka, protože lze hrát i s ním). Jen cílem není porazit ostatní, ale naopak zvítězit společně. Ke společné výhře musí přispět svou snahou všichni hráči a nasbírat nejen 25 bodů (tedy většinou, záleží na scénáři(kontinentu), ale i 10 bodů vlivu na zvláštní stupnici. A cesta k vítězství rozhodně není jednoduchá, ba naopak pěkně trnitá.

Kolem světa přináší několik nových prvků, které původní hru proměňují či chcete-li doplňují. Tím prvním jsou jednotlivé světadíly a události. Na začátku hry si vyberete, kterému scénáři chcete čelit a připravíte jeho události a příběhové pozadí. Musím říct, všechny kontinenty jsou velmi příjemně odlišeny a variují hratelnost, ať už novými možnostmi pro způsob hraní, dělníky či cíli, které je třeba dosáhnout. Pokaždé tak musíte hrát jinak a zvolit odpovídající strategii, abyste novou výzvu pokořili.

Novinkou je i omezení hry na šest let. Nehraje se, dokud nejsou nasbírány body, ale hra je striktně omezena a vytváří tak solidní tlak na všechny hráče. Najednou je třeba pocitově každý tah a rozhodnutí mnohem více a pečlivěji promýšlet. Je to i tím, že Kolem světa podle mě rozhodně není zrovna rodinou expanzí po nedělením obědě, ale solidním mozkolamem, kdy v posledních kolech už propočítáváte společně každý tah a rozhodnutí s přesností šachového mistra.

Zajímavou změnou jsou zcela jistě sezónní pracovníci se svými kloboučky, kdy na počátku může každý hráč využít jen dva v létě, dva v zimě. Navíc bez obdržení bonusů.

Další herní novinkou, a zásadní, jsou inovace, které variují herní plán během hry a přinášejí důležité a zásadní změny. Zkrátka jako jste dříve upgradovali svou hráčskou desku, tady měníte centrální plán. Inovace jsou navíc obdélníkové a oválné. Zatímco ty první oceníte obecně napříč hraním, oválné, které mj. otevírají herní pole více dělníkům, jsme ocenili zvláště ve více hráčích.

Hodně pěknou akcí – samozřejmě ve směru ke kooperaci - je možnost výměny prostředků s ostatními.

Střídáním ročních období má hra s rozšířením blíže ke svému základu než otevřenějšímu Toskánsku a jaro s podzimem jsou spíše údržbovými fázemi (nová událost na jaře, zvláštní příjem na podzim) a zásadními zůstává léto a zima. Nové akce, které najdete na plánu, pak docela logicky pracují s novými herními prvky, jako je třeba zmiňovaná stupnice vlivu.

 

Dojmy

Řekněme si to hned na úvod – to jak budete vnímat rozšíření Kolem světa bude zcela zásadně záviset na tom, jak máte rádi kooperativní hry a zda chcete hrát hru jako Vinohrad společnými silami nebo dáte přednost souboji proti ostatním v klasické kompetitivní variantě. Ano, může vám napsat, že Kolem světa se povedlo a jedná se o povedené rozšíření plné výzev, ale pokud nemáte rádi koop, asi vás to nepřesvědčí.

Co se mi na tomhle boxu líbí, to je velká variabilita a možnosti, které se tvůrcům povedly na základech populární a povedené hry vymyslet. Kolem světa je opravdu promyšlené do všech detailů a moc se mi líbí možnost zvolit si obtížnost a vyzkoušet si jednotlivé kontinenty a jejich dopad na hraní. Jen pro zajímavost naším favoritem je Jižní Amerika, a není to jen tím, že rádi upíjíme chilské červené.

Kolem světa nabízí solidní kooperativní výzvu. Jedná se o hru, která rozhodně nepatří mezi jednoduché koperačky, ale místy až nervy drásající výzvu, ve které máte pocit, že neustále něco nestíháte, hra vás trestá a jde pomyslně doslova po krku. A někdy je to až moc. V některých výzvách by neškodilo trochu pomyslné otevřenosti, protože jsme měli pocit, jako by nás tahle krabice ani nechtěla nechat hrát Vinohrad, ale spíš ekonomicky promyšlené šachy s naprostou přesností tahů. Ano, to je za mě trochu výtka, protože někdy jsem se doslova potil a více než o víno a jeho pěstování se neustále staral o ekonomiku, protože se nám nedostávalo ani přes veškerou snahu financí.

Z herní a mechanické stránky se nám rozhodně líbí nápad se sezónními pracovníky i inovacemi herního plánu, kdy oboje přidává do hry více než zajímavou strategickou vrstvu.

Osobně musím říct, že jsem si Kolem světa nejvíce užíval ve dvou hráčích. Platí, že čím více hráčů kolem stolu, tím je pocitově složitější domluva a plánování, a protože na vzájemné komunikaci a spolupráci záleží, dokáže se ve vyšších počtech hra i protáhnout.

Je rozhodně super, že si Kolem světa zkombinujete i s Toskánskem, protože osobně si bez něj už nedokážu Vinohrad představit.

Osobně považuji rozšíření Kolem světa za více než zajímavou inovaci a možnost, jak si vychutnat oblíbenou hru, pokud se zrovna nechcete postavit proti sobě. Přináší v sobě velmi solidní výzvu několika proměnných úrovní, které od začátku do konce potrápí mozek a ukazují, že i v roky prověřené hře se toho dá dost vymyslet. Samozřejmě pokud nemáte rádi kooperativní hry, nemá cenu se nutit do vyzkoušení, protože tady funguje kooperace na druhou a je třeba spolupracovat na svém snažení velmi úzce. A to až tak, že se chtě nechtě sem tam vyskytne pořádný alfa hráč, který dokáže pocit z partie narušit.

Kolem světa je bohaté rozšíření nabízející plnou škálu důležitých rozhodnutí v časovém limitu, který pomyslně uzavírá vaše snahy do maximální využitelnosti tahů k dosažení cíle. Rozšíření posouvá původní Vinohrad o kus výše, ale to pouze za předpokladu, že vám bude sedět jeho kooperativní základ. Za nás? Palec nahoru a doporučení pro příjemné večery se sklenkou a Vinohradem.

 

Hru si můžete předobjednat přímo u Albi zde!

 

Vinohrad  - Kolem světa

Autoři: Mihir Shah a Francesco Testini

Vydavatelství: Albi

Rok vydání: 2025

Počet hráčů: 1-6

Věk: 13+

Herní doba: 60-120 min

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři