Kombo Afrika

Hry recenze

To se takhle sejde Gorila, Žirafa, Krokouš, Surikata, na větvi přistane Sup, připlazí se Had, Chameleon mění barvy, jak se mu zachce a do toho hraje DJ Papoušek. Mohl by to být začátek dobrého vtipu, ale ve skutečnosti jsou to hlavní účastníci novinky od LorisGames s názvem Kombo Afrika.

Pokud jste dosud neslyšeli o firmě LorisGames, pak vězte, že to není žádný nováček, vždyť na trhu je už od roku 2012. Její portfolio ovšem obsahovalo spíš vzdělávací hry jako třeba Ypsilonie – Cesta do vyjmenované země nebo Finance v kapse. Kombo Afrika ovšem není hrou o vzdělání, i když u ní zapojí mozkové závity děti i dospělí. Nutno podotknout hned na začátek, že za hrou stojí Ondrej „Nero“ Sova a jedná se tak o původní českou/slovenskou hru a další potvrzení, že našinci hry zkrátka umí.

V téhle kombinační abstraktce, jejíž tématem by měla být volba krále zvířat shromažďují 2-4 hráči zvířata do smeček, využívají jejich schopnosti pro co nejlepší kombinaci a snaží se získat maximum bodů. I přes kreslenou a dětsky působící grafiku se na malé krabičce objevilo věkové doporučení 10+, se kterým nelze než souhlasit – hra vyžaduje nemalou porci přemýšlení. A kromě věku možná trochu zarazí i nadepsaná herní doba – takhle malá hra a herní doba až 40 minut? No ale pojďme se na to společně postupně podívat.

Balení hry je skutečně minimalistické. V zelené krabičce s papouškem na vrchu, která se vejde do větší dlaně a standardní kapsy naleznete jen pár věcí – ale o to hezčí je celkové zpracování. V první řadě to nejdůležitější – 48 karet zvířat vždy po šesti. Každý druh zvířete má jinou barvu pro okamžitou identifikaci, bodovou hodnotu v jednom horním rohu a znak pro svou speciální schopnost (viz přehled níže) v rohu druhém. Zbytek balení pak tvoří 4 karty nápovědy a pravidla ve třech jazycích. V poslední řadě jsou v balení ještě 4 originální počítadla bodů – tvoří je vždy 2 oboustranné pentagony s očima zvířat uprostřed a čísly okolo, kterými hráči otáčejí pro zobrazení své aktuální bodové situace.Tenhle napád kvituji všemi deseti.

Pravidla jsou úžasně jednoduchá – taky se vešla na papírek velikosti A5 i s obrázky. Každý hráč si vezme jedno počítadlo a přehledovou kartu a ze zamíchaného balíčku karet obdrží po pěti. Zbytek karet vytvoří uprostřed stolu dobírací balíček a kolem něj se vytvoří jakési fiktivní pole 5x5 karet, kdy na úvod jsou kartami obsazeny pouze rohy. A může se začít. Hráči se postupně střídají v tazích, kdy vždy hráč na tahu může vyložit na plochu libovolný počet karet z ruky. Při zahrání karty zvířete může hráč vždy aktivovat její efekt (nebo nemusí) a tím využít její schopnost – např. surikata vám dodá další kartu, žirafa pohybuje ostatními kartami atd. Jednou za tah může hráč vytvořit tzv. smečku – kombo. To znamená, že vytvoří skupinu karet jedné barvy a otočí jí lícem dolů a získá body za každou otočenou kartu. A v tom je celý princip hry – neustále se snažíte vytvořit co největší smečku, za co nejvíce bodů – ale pozor, protože plocha se nejen neustále proměňuje, ale také je důležité pamatovat si, že karty na stole už nepatří jen jednomu, ale naopak všem a všichni hráči je mohou použít do své smečky. Na konci tahu, abych nezapomněl, si zase vždy hráč dobere do pěti karet na ruku.

 

Efekty karet:

Krokodýl – může po vyložení otočit až dvě jiné karty lícem dolů a získat bod za každou

Surikata – po vyložení si hráč může dolíznout další kartu

Gorila – umožní vám zahodit všechny zbylé karty v ruce a táhnout stejný počet nových

Sup – jako správný doktor vám umožní oživit, tedy otočit, jednu kartu opět lícem vzhůru

Had – tenhle hypnotik si umí měnit místo s jinými zvířaty na ploše a vyměněné vrací hráčům do rukou

Papoušek – dodá vám bod za každou kartu v ruce

Chameleon – mistr měnič funguje jako žolík do smeček/komb

 

Kombo Afrika je hra, která neskutečně klame tělem. Nejdřív se tváří jako dětská hra, kterou ale není. Pak se snaží hrát na jednoduchou karetku, kterých je v obchodech dvanáct do tuctu, ale kterou také není. A čím tedy je? Tak v první řadě je to až překvapivě návyková zábava, která se nesnaží nikoho kopírovat nebo opisovat zaběhlé principy, ale naopak se snaží jít svou vlastní cestou. Herní plocha se neustále proměňuje, zvířata přibývají a odcházejí v kombech pryč a záleží jen na hráči, jak využije to, co právě dostal do ruky. Což je i velké plus, protože tím, jak si neustále dobíráte nové karty, můžete i zdánlivě prohranou partii proměnit ve velké vítězství. Hru si sice zahrajete se školáky, ale upřímně řečeno, my si jí nejvíc užili s dospělými, protože je důležité kontrolovat situaci, počítat, přemýšlet dopředu a taktizovat.

K tomu taktizování se však váže jeden z mála mínusů. Ač je hra až pro 4, tak za mě nejlépe funguje v nižším počtu hráčů. Čím víc hráčů se totiž ke stolu sejde, tím je hra nejen delší, ale také se stává chaotičtější a méně předvídatelnou s tím, jak před vámi své tahy provádí více protihráčů a vy tak nemáte moc prostor si něco dlouhodobě připravovat.

Kombo Afrika je pro mě jedním velkým překvapením. V malém balení se nachází skvělá hra, kterou můžete využít jako skvělý filler, rodinou zábavu nebo si jí vzít díky rozměrům kamkoliv sebou. Pravidla navíc vysvětlíte během asi dvou minut a stejně rychle hru i připravíte. Tahle kombinační karetka si rozhodně zaslouží místo v našich srdcích a na našich deskoherních stolech.

 

Koupit přímo u Loris Games!

 

Kombo Afrika

Autor: Ondrej „Nero“ Sova

Vydavatelství: LorisGames

Rok vydání: 2019

Počet hráčů: 2-4

Věk: 10+

Herní doba 20-40 min

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři