Morové rány, hrůzyplné Husitské války a hřbitov v Sedleci poblíž královské Kutné hory se plní nebožtíky. Je načase je uložit do místní Kostnice.
Stejně jako nedávno recenzovaná hra Řekni to květinou, i Kostnice Sedlec patří mezi mikrohry z řady MindOKapsy. To je trojice her (kromě zmíněných ještě Guláš), které mají několik společných jmenovatelů – minimální kompaktní rozměry v malé krabičce, naprosto jednoduchá pravidla a velmi rychlou a svižnou hratelnost. A také všechny obsahují kromě pravidel jen pár herních karet. Konkrétně Kostnice třeba 18. Ale i to naprosto stačí.
Kostnice Sedlec je karetní hrou Dustina Dobsona určenou pro 2-3 hráče od 8 let (byť možná víc, přeci jen záleží, jak přijmou hráči téma) a herní dobou okolo 15 min na partii. Hráči jednoduše řečeno sbírají lebky na místním a ukládají je po vzoru poloslepého mnicha do pyramid. Jenže každý z nebožtíků má jiné přání, kde a jak chce být uložen a jen splněním přání se dá dosáhnout na body.
Hra přichází v krabičce, kterou si lehce schováte do kapsy. Po jejím otevření na vás vykouknou kratičká osmistránková pravidla – a to je celá hra navíc v podstatě kromě bodování vysvětlena na 4! K tomu je zde 18 karet, kdy na každé jsou dvě lebky patřící do jedné z pětice skupin – šlechtici, rolníci, trestanci, duchovní a milenci. Jednotlivé skupiny rozeznáte nejen podle barev, ale také symbolů a grafického zpracování (koruna pro šlechtice, věneček pro milence, kříž pro duchovní, čapka pro rolníky a dýky v očním důlku pro trestance), což je samozřejmě dobrá zpráva pro všechny s omezenou viditelností barev a je dobře, že na tento fakt tvůrci deskovek v současné době reagují a ve hrách to reflektují. Zpracování je sice minimalistické, ale pěkné. Tedy jak jen pěkná může být sada lebek nebožtíků. Jediné co budete ke hře navíc potřebovat je papír nebo třeba mobil na počítání bodů.
Herně je prakticky triviální. Na začátku hry se zamíchají karty a vytvoří se mřížka karet 3x2 (všechny hromádky by měly mít 3 karty). Následně se otočí jedna z vrchní karet a může se hrát. Hráč na tahu má podle situace tři možnosti – kopat, sbírat a ukládat. V té první otočí dvě vrchní karty z vybraných balíčků a vezme si do ruky jednu kartu. V té druhé si prostě jen vezme otočenou kartu a ve třetí zase vyloží jednu z karet v ruce do pyramidy. Ta je ve hře dvou hráčů o stupních 4-2, ve třech 3-1, přičemž platí, že se musí začít spodním patrem a karty postupně „vrstvit“. Hra má jen pár omezujících podmínek – když jsou otočeny karty na všech hromádkách, nelze kopat a limit karet v ruce jsou 2, pak se musí vynášet. Hra končí ve chvíli, kdy mají všichni postavenou kompletní pyramidu a nastane počítání bodů. Ty se udělují podle splněných podmínek jednotlivých druhů – rolníci prostě přinesou 1 bod za každou lebku, milenci chtějí být v párech vedle sebe, duchovní obklopovat všechny vrstvy, trestanci odpuštění a sousedství duchovních a šlechtici se zase musí i po smrti nad ostatní povyšovat. Ostatně bodování je vypsáno i přímo na jednotlivých kartách, takže nemusíte ani koukat do pravidel. No a kdo má bodů nejvíc, vyhrává. Takže zamíchat karty a další kolo!
Dojmy
Ze všech tří mikroher her od Mindoku mi Kostnice Sedlec přišla nejlepší. Tedy až na jednu osobní věc, a to fakt že mi úplně nesedí téma. Ale to je samozřejmě subjektivní. Proč je ale herně dobrá?
Řekni to květinou nám přišla hodně náhodná. A byla to náhoda, která se těžko ovlivňovala. Kostnice je taktičtější a nad každou kartou a jejím vyložení je třeba řádně přemýšlet. Navíc máte ve hře neustále větší výběr, a když hrajete chytře, dají se do jisté míry eliminovat i špatně došlé karty.
Jasně, hra je jednoduchá. Ale to se týká zejména pravidel, protože nelze hrát nijak volně a je třeba se nad tahy řádně zamyslet co udělat, jak karty zahrát a i kdy je zahrát. Navíc je zde dost interakce a škození v podobě „krádeží“ dobrých karet z nabídky. Musíte si uvědomit, že ve třech vyložíte jen 6 karet, ve dvou o dvě víc. A to není mnoho, takže každá karta je (hahaha) smrtelně důležitá pro vítězství.
Nelze si na začátku říct budu hrát to a to, ale ve hře je třeba se přizpůsobit aktuální situaci na stole a dostupným kartám.
Hra plyne naprosto dobře ve dvou i třech, ale ve dvou mají hráči při stavbě přeci jen více volnosti tím jak jsou pyramidy větší, ale nabídka stále stejně velká.
Ač takto geniálně malá hra, je skutečně tematická. Ostatně udělejte si výlet do Kostnice a vezměte si hru sebou. Téma je zkrátka minimálně lehce morbidní – a já s ním mám trochu problém – ale je to součást naší historie.
Hra je to malinká a s tím jde ruku v ruce i znovuhratelnost. Nelze čekat že po desítkách partií ve hře najdete něco nového. Je to prostě hra na cesty a stále je stejná. To ale řeší pořádná hromádka různých expanzí, které vyšly a kterých se třeba dočkáme i v češtině. Uvidíme, jak se hře bude dařit.
Pěkný malý karetní filler, který naprosto skvěle funguje, pěkně se hraje a vlastně i dobře vypadá – to je Kostnice Sedlec. A pokud rádi cestujete, je to prostě must have.
Hru můžete koupit na Cechu hráčů zde!
Kostnice Sedlec
Autor: Dustin Dobson
Vydavatelství: Mindok
Rok vydání: 2023
Počet hráčů: 2-3
Věk: 8+
Herní doba: do 15 min
Autor: Adam Vondra Vondris