Vytvářet harmonické krajinky a osidlovat je roztomilými zvířátky nikdy nebylo jednodušší než nyní díky skvělé deskovce Krajiny zvířat. Nevěříte? Uvidíte!
Musím říct, že hra Krajina zvířat, kterou na náš trh přineslo vydavatelství Blackfire, nás zaujala hned na první pohled. I na druhý, třetí nebo čtvrtý. Rodinně vypadající skládací abstraktní hra plná krásných ilustrací? No to zní minimálně zajímavě a jako něco, co chceme minimálně vyzkoušet. Naštěstí mezi oznámením a vydáním neuběhlo mnoho času a tak tu máme Krajiny zvířat na stole. A protože se z téhle hry stala rychle stálice několika herních posezení, asi nikoho nepřekvapí, že hra naprosto splnila naše očekávání. A možná dokonce lehce překonala!
Krajiny zvířat jsou abstraktní hrou kombinující skládání krajiny a její osidlování zvířaty, za níž stojí Johan Benvenuto a kterou v orignále přináší Libellud, známé to vydavatelství oblíbeného Dixitu. Hru si můžete zahrát v 1 až 4 hráčích od 10 let (nebo spíš 7+) a herní partie vám zabere podle počtu hráčů do 30-40 min. Každý z hráčů začíná s prázdným plánkem a postupným draftováním a umisťováním žetonů tvoří jedinečnou krajinu a její prvky, tak aby splnil podmínky některých zvířat, které zde chce zabydlit.
Plno barev pod sluncem
Hra přichází v příjemně kompaktní krabičce, které vévodí množství barev a originálně ztvárněný lev. Vizuál krabice dává jasně najevo, že tady jde hra ruku v ruce se svým rodinnějším zasazením a všechny komponenty, tedy hlavně karty, jsou podobné.
Pod víkem hra vypadá opravdu moc hezky – několik desítek nádherně ilustrovaných tarotových karet, hromada dřevěných žetonů krajiny ke stavění, kartonové desky a žetony pro zvířata a speciální duchy. A také příjemný látkový pytlík. Škoda jen toho, že desky pro hráče je nutné vyrovnat třeba pod zátěží knih, protože minimálně nám se prohnuly a žetony lehce klouzaly dolů. To je ale po produkční stránce snad jediná výtka, protože hra jinak vypadá zejména z designové a grafického hlediska krásně a na první pohled zaujme. Bodovat tak bude nejen u dětí, ale u celé rodiny, což je velké plus. Navíc je vše strašně jednoduché a přehledné, za což si hra zaslouží další body. No a zvířecí karty nesou pro mě osobně jedny z nejhezčích deskoherních ilustrací za poslední dobu.
Jak na to?
Musím říct, že po přečtení pravidel mi okamžitě na mysl vyvstal Azul a jeho odnože. Je to jednak geniální jednoduchostí celého konceptu a hry, ale i systémem rozebírání dílků krajiny ze středové nabídky.
Na začátku hry si hráči vezmou desky a všichni je otočí stejnou stranou nahoru (na výběr jsou dvě varianty, každá se mírně liší). Doprostřed se připraví destička s políčky a na každé 3 žetony krajiny náhodně ze sáčku, kdy se liší barevně a tím, co zobrazují – vodu, krajinu, stromy, kmeny, skály a domy. Následně se připraví nabídka pětice karet zvířat z balíčku a bokem dají označovací kostičky. No a může se hrát.
Jakmile je hráč na tahu, má jednou povinno a dvě volitelné akce. Vždy si každý musí vzít tři žetony z nabídky a podle pravidel je umístit. Hra má jednoduchý, logický a poměrně intuitivní systém umisťování žetonů, kdy některé musíte položit přímo na plán (voda, krajina), některé můžete vrstvit na sebe (skály, stromy, domy). Jako první nepovinnou akci si může hráč vzít jednu kartu zvířat z nabídky. Ty vždy určují nejen počet zvířat daného druhu, které lze postupně získat, ale také body a hlavně podmínky umístění konkrétních žetonů na plánku, aby se zde zvíře zabydlelo (taková žabka chce vodu a nízký „strom“, divočák zase pomyslný les a fenek poušť se skálou). Vybranou kartu si hráč položí před sebe a umístí na ní daný počet zvířecích kostek. Druhou nepovinou akcí je právě umístění kostiček zvířat při splnění podmínky karet umístit do své krajiny. Zkrátka z žetonů krajiny se snažíte vytvořit ideální prostředí a biotop pro každý druh, tak aby se mu u vás chtělo žít. Jakmile z karty zvířat odeberete všechny kostičky, máte splněno pro zisk maxima bodů a také si uvolníte místo, protože můžete mít maximálně 4 karty najednou.
Jakmile dojdou žetony krajiny nebo jeden z hráčů už nemá kam dál pokračovat (zaplní svůj plánek až na dvě místa), dohraje se poslední kolo a hra končí. Následně si všichni obodují svá splněná a umístěná zvířátka a také vytvořenou krajinu podle jednoduchých podmínek. Kdo má nejvíc bodů, stává se vítězem.
Hra nabízí i šikovný sólo mód, který si v zásadě v ničem nezadá s hrou více hráčů a funguje skvěle. Celá hra se mění naprosto minimálně a hraje se na výsledné skóre. Musím za sebe říct, že tady mě právě režim jednoho hráče víc než bavil, zejména svou jednoduchou přípravou, ale i svižnou a příjemnou hratelností. Ostatně stejně jako celá hra.
Pokud by vám základní hra přišla moc jednoduchá, lze do ní lehce zařadit speciální Duchy, které na hráče během partie vytváří dodatečný tlak svými podmínkami, které chcete pro body splnit.
Dojmy
Pro mě jakožto milovníka skládacích abstraktních her s jednoduchými pravidla, ale chytrou a přemýšlivou hratelností jsou Krajiny zvířat rozhodně jedním z objevů roku a velmi příjemným a skvěle fungujícím překvapením, kde se pod roztomilým vizuálem skrývá možná až nečekaně přemýšlivá a kombinační hra, do které jak postupně pronikáte, stále více objevujete její jednoduché kouzlo.
Předně je tu zpracování. Musím říct, že vizuálně je hra opravdu příjemná, líbivá, harmonická. Zpracování osobně považuji za kvalitní, byť prohnuté desky trochu zamrzely. Na druhou stranu se nejedná o nic, co by nešlo prsty nebo působením knih a gravitace srovnat.
Velkým plusem jsou rozhodně strašně jednoduchá a přístupná pravidla, kde snad nejsložitější může být závěrečné bodování krajiny, případně vrstvení žetonů. Ale vše po jedné hře ovládáte a nemáte problém hru odehrát. To co ale na první pohled vypadá jednoduše a až triviálně v sobě ve skutečnosti skrývá mnohem více přemýšlení a strategie toho, jak si žetony poskládat, jak využít a umístit zvířata, jak dát prvky krajiny k sobě, abyste každý strom, každý potůček využili na maximum. Jsou to takové příjemně oddechové barevné skládací puzzle, které právě např. od zmíněného Azulu odlišuje navíc zvířecí vrstva, kdy nestačí sledovat jen barevné zaplnění a propojení, ale i podmínky karet. A to občas i u soupeřů, protože můžete ostatním minimálně lehce zkomplikovat plány, kdy tento prvek se mění podle počtu hráčů. Čím více účastníků partie, tím je nabídka žetonů, ale i zvířat proměnlivější a zvyšuje se šance, že vám dojde, co potřebujete.
Celá hratelnost a průběh partie jsou i přes svůj přemýšlivý ráz plynulé a poměrně svižné, hra netrpí na zásadní paralýzu a nezasekává se. Hru můžete hrát naprosto pocitově a nechat se unášet její pohodou a klidem, ale pokud chcete maximalizovat své body – inu uvidíte, zapotíte se. Přesto všechno i v maximálním počtu hráčů hru odehrajete do deklarovaných 30, max. 40 min i s přípravou partie.
Hra si vlastně bere prvky jiných titulů – Azul, Kaskádie, Dorfromantik – ale rozhodně není žádnou jejich kopií nebo destilací, ba naopak jejich kombinací vytváří skvělý a příjemný herní zážitek, který zaujme hráče všech zkušeností, ale i věku. To vše doplněné zmíněnou rychlou hratelností, což dělá z Krajiny zvířat ideální hru i třeba na unavené popracovní večery.
Krajina zvířat je zkrátka krásně vypadající, herně pěkně nastavená a ve všech ohledech velmi povedená hra, která pod svým roztomilým vizuálem nabízí chytré skládací puzzle na několika rovinách, která nejen milovníky tohoto žánru a zvířátkových her rychle pohltí.
Hru můžete koupit na Černém rytíři zde!
Krajina zvířatv
Autor: Johan Benvenuto
Vydavatelství: Blackfire
Rok vydání: 2024
Počet hráčů: 1-4
Věk: 10+
Herní doba: 20-40 min
Autor: Adam Vondra Vondris