Králíkovství

Hry recenze

Za krále Králíčka I. Velikého pozvedněte meče a šiřte slávu Králičí říše v nově objevených končinách. Jen jeden z králičích lordů může vydobýt největší slávu a hrdé léno.

Vítejte v Králičí říše, ve slovutném ušatém Králíkovství vážení lordi s chlupatýma ušima. Právě na vás čeká největší výzva vašeho života. Králičí král rozhodl o šíření slávy říše a těžký úkol rozšířit území do Nového světa připadl právě vám a ostatním lordům. Zapomeňte ale na nějakou spolupráci, protože vítězem tohohle závodu o čest, přízeň a chlupaté čumáčky může být jen jeden.

Králíkovství rozhodně nelze považovat za novou hru. Tenhle originální počin totiž původně vyšel v originále jako Bunny Kingdom již v roce 2017 pod hlavičkou vydavatelství iello a nestál za ním nikdo menší, než otec slavných Magiců Richard Garfield. Stále se ale potvrzuje, že i starší hry rozhodně nejsou zapomenuty, a tak nám tuhle hru nedávno přineslo v češtině Albi pod svou edicí Albi+, což jsou zajímavé tituly vycházející v menších nákladech dostupných pouze ve vybraných prodejnách.

Hra je založena na mechanismu draftu (postupného výběru karet) a area controlu (ovládnutí území). Jedná se o příjemně přístupný, dokonce se nebojím říct rodinný, titul, určený 2-4 hráčům od 10 let s herní dobou pohybující se okolo 45-60 min. Hráči za pomocí získaných karet rozšiřují svá území, obsazují herní plán a v průběhu čtveřice kol se snaží získat co nejvíc zlatých mrkví – vítězných bodů.

 

Pod dlouhýma ušima

Králíkovství, to je zkrátka hra o králících, s králíky a plná králíků. A jasně to dokazuje už od prvního pohledu na barevnou krabici, která je ušáků plná. Vně i uvnitř.

Po rozbalení na vás čekají jako první pravidla. Ty možná vypadají delší, než by příslušelo hře z kategorie rodinných, ale nemusíte se bát. Obsahují totiž hlavně množství různých příkladů, obrázků a vysvětlení a samotný základ hry by se vše na plus mínus 4 strany.

Pod pravidly a herní deskou už v jednoduchém, ale funkčním insertu najdete všechny komponenty. Těm dominuje zejména hromada 144 figurek králíků ve čtveřici barev, doplněná o 39 plastových měst tří úrovní. No a k nim tu máte skoro 200 hracích karet několika typů v pěkně barevné kreslené grafice. To vše doplňuje pár žetonů k vyloupání.

Musím říct, že grafika, ale i zpracování téhle hry mě prostě baví. Karty obsahují desítky vtipných pěkně barevných ilustrací, které nejen tematicky doplňují efekty a postavy, ale také se na ně prostě pěkně kouká. Jo a taky jsou přehledné i pro nováčky ve hře. Překlad od Albi se vyjímá zejména u karet s postavami, které parafrázují známé historické nebo fiktivní postavy jako Napoleon nebo Barbar Conan, a leckomu tak vykouzlí úsměv na tváři. Králíci i hrady jsou super, a jak se jimi postupně plní herní plán hra dostává živost.

 

Za území, slávu a hromady mrkve!

Cílem Králíkovství, kromě nehynoucí slávy a polechtaných oušek, je získat v průběhu čtveřice kol co nejvíce zlatých mrkví.

Na začátku hry se připraví herní plán skládající se z jednotlivých čtvercových polí s číselnými a písmennými souřadnicemi, žetony, zamíchá se balík herních karet a každý z hráčů si vezme svou barevnou kumpanii králíků.

Hra se hraje přesně na 4 kola v pevně daném pořadí a sekvencích. Každé kolo se dělí na čtyři jednoduché části:

1. Průzkum – v této části probíhá draft a hraní karet. Hráči dostanou na začátku karty podle svého počtu, ze kterých si vždy dvě vyberou a zbytek pošlou soupeři. Následně všichni dvojici vybraných karet zahrají, provedou jejich efekt a následuje další výběr. Karet je několik typů – území určuje kam se lze šířit podle souřadnic, karty staveb dovolují přidat do svého území – léna dané stavby, poklady jsou prostě jen body a zásoby přinášejí další karty, no a pergameny slouží jako úkoly pro zisk bodů. Jakmile si hráči postupně rozeberou v draftu a zahrají všechny karty, následuje druhá část,

2. Stavění – v této části lze na plán přidávat stavby získané za hraní karet v předchozí části (respektive i v kolech předchozích),

3. Sklizeň – v této části hráči průběžně získávají body, tedy zlaté mrkvičky, ze svých obsazených lén. Nejprve si musíte tak nějak určit, která území tvoří souvislou plochu (jsou spojena). Hodnota bodů jednotlivých lén se následně určuje podle počtu různých generovaných surovin (např. mrkve, ryby, houby, dřevo atd.) krát počet věží postavených měst.

Pokud hráči dohrávají první až třetí kolo, následuje stejný postup znovu. Pokud se dohraje kolo čtvrté a poslední, obodují se nejen léna, ale i karty pergamenů a hráč s nejvíce body je lordem zlatým králíčkem s nejhebčejšíma ušima. Gratulace!

V případě Králíkovství je modifikována hra dvou hráčů. S ohledem na draft a větší variabilitu si hráči hrají v kole jen jednu kartu a zároveň průběžně mění karty v rukou. Není tedy fixní obsah karet v ruce. Ale zároveň plusem je, že i ve dvou hra funguje velmi pěkně.

 

Zlaté mrkve, zlatá klasika

Na Králíkovství jsem se hodně těšil už od jeho vydání. Respektive jsem tuhle hru měl v hledáčku už v anglické verzi, ale nějak jsem se k ní nedostal v přívalu nových her. A upřímně toho teď dost lituju, protože tohle je opravdu povedená záležitost, šikovně kombinující jednoduchost, přehlednost a hratelnost postavenou na dvojici populárních mechanismů.

Hra boduje svým zpracováním. Líbivé figurky, roztomilá odlehčená grafika, celkově kvalitní zpracování. Navíc hra není ani extra drahá a jedná se spíše o velmi příjemný střed. Graficky hra může působit až dětsky, ale rozhodně se nejedná o hru pro mladší publikum a věková hranice je nastavena tak akorát.

Ve hře je mnoho možností a nutnost přemýšlet nad svou strategií. I variabilita a znovuhratelnost je vzhledem k velkému množství karet veliká. S tím je ale zároveň spojena náhoda, kdy nikdy předem nevíte, jaké karty přijdou (zejména v nižším počtu hráčů), se kterou je třeba počítat. Samozřejmě se jí dá jít naproti a upravovat průběžně hratelnost, ale dokáže hru ovlivnit dost.

Dostatečná mezihráčská interakce je zajištěna jednak draftem samotným, ale hlavně přetahováním o políčka na mapě a vzájemné blokování a snaha zabránit ostatním vytvořit hodnotná léna.

Plusem je, že je hra velmi plynulá i v plném počtu hráčů. Všichni mohu hrát zároveň a hra se nezasekává, a tak máte i ve čtyřech odehráno do slibované hodinky. Přitom ale nelze hráč bezmyšlenkovitě a každý výběr karty nebo postavení budov je třeba řádně promyslet a propočítat.

Co naopak není úplně nejlepší, to je bodování na konci. V první kolech je za těch pár malých lén jen několik bodů, ale na konci už dokáží hráči generovat pořádné množství zlatých mrkví a počítání trvá podstatně déle.

Suma sumárum je ale i přes poslední neduh Králíkovství velmi povedenou a pěknou hrou s přemírou znovuhratelnosti, přístupnou hratelností, jednoduchými pravidly a skvělým zpracováním. Rozhodně je dobře, že i takové starší hry díky Albi vycházejí, protože je stále o co stát ve všech ohledech, ať už se rozhodnete tuhle králičí hru vytáhnout doma nebo se zkušenějšími hráči, nikdy nešlápnete vedle.

 

Chcete další info nebo fotky? Mrkněte se do skupiny Hry nás baví na Facebooku!

 

Koupit hru přímo u Albi!

 

Nebo se můžete mrknout na náš partnerský obchod Cech hráčů zde!

 

Králíkovství

Autor: Richard Garfield

Vydavatelství: Albi

Rok vydání: 2023

Počet hráčů: 2-4

Věk: 12+

Herní doba: 60 min

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři