Kronika zločinu – budoucnost v praxi?

Hry recenze

Současný deskoherní trh se plní dvěma novinkami – hrami spolupracujícími více či méně spolupracujícími s digitální aplikací a kooperativními detektivkami. Dnes se mrkneme na novinku Kronika zločinu od Mindoku.

V jednom z londýnských bytů bylo nalezeno tělo ženy v tratolišti krve. Na místě je plno stop, ale žádný podezřelý. Váš tým vyšetřovatelů ze slavného Scotland Yardu má jediný úkol – zjistit co se stalo a dopadnout pachatele. A samozřejmě v co nejkratším čase, protože čas je jediná komodita, kterou se vám nedostává. Pozor ale, protože Londýn je pořádně prohnilý a je jen na vás, jak se popasujete se složitým případem. Budete muset přemýšlet, hledat, dedukovat a využívat všech možných kriminalistických technik k vytouženému úspěchu. Každý zločinec někdy udělá chybu.

Hra Kronika zločinu si jako mnoho her dnešní doby prošla v loňském roce dnes už skoro legendárním Kickstarterem, kde se jí zadařilo a díky tomu a díky vydavatelství Mindok si jí můžeme užít i v naší mateřštině. Jedná se o kooperativní kousek, kdy 1-4 hráči od 12 let mají za úkol v jednom z vybraných scénářů vyšetřit zadaný případ, shromáždit všechny důkazy a úspěšně vymyslet řešení. V závislosti na vašem výběru vám hra zabere 60 až 90 minut, přičemž hrajete v podstatě v reálném čase a každý úkon, který provedete, se promítne do času ve hře – přesun mezi místy? 20 minut. Výslech? 5 minut jen to hvízdne. A tik ťak, čas neúprosně letí.

 

Prázdná krabice?

Po rozbalení hry vás nejspíš překvapí množství komponent. A tentokrát tím nemyslím, že by byla bedna nějak narvaná k prasknutí, ale právě naopak. V podstatě na vás čekají jen desky lokací, základní deska „nástěnka“ na kterou si budete přidávat jako tým lokace, důkazy a vyšetřované postavy a k tomu lehce přes stovku karet rozdělených do tří kategorií – postavy, důkazy, a speciální předměty. A nesmím zapomenout na čtyři pomocné experty z různých odvětví – kriminologie, IT atd. Že vám to přijde málo a přemýšlíte, co z tohohle vykouzlíte? Inu hodně. Takřka všechny komponenty totiž obsahují speciální QR kód, který budete skenovat do mobilu či tabletu, bez kterého si tuhle hru zkrátka nezahrajete. Pokud někde tvoří aplikace pouze kosmetický doplněk, tak v Kronikách zločinu tvoří nedílnou součást hry a v podstatě lze takřka spekulovat, zda se jedná o deskovou hru s aplikací nebo digitální hru s fyzickým doplněním. Za mě ano, stále jde o klasickou deskovku  a zapojení telefonu se děje více než chytře. Ke kvalitě komponent jen doplním, že tady nelze než pochválit ilustrace i zpracování, které hezky zapadají do celého detektivního konceptu hry a dýchá na vás atmosféra Scotland Yardu, potažmo současného Londýna s jeho temnými zákoutími a tajemstvími a také insert, který je příkladně zpracován na všechny komponenty a očividně připraven i na případná rozšíření, která na sebe jistě nenechají i v češtině dlouho čekat. A jak se tedy hraje?

Edit – v originále již jsou dvě velká rozšíření, přinášející kromě digitálního obsahu i nové fyzické komponenty.

 

Skenuju, skenuješ, skenujeme

Jak jsem už psal výše, jako první vás čeká výběr scénáře, který chcete řešit, v aplikaci. Netřeba se bát, vše je přeloženo do češtiny. Hra zatím v naší mateřštině obsahuje 5 + 1 výukový scénář a je tedy z čeho vybírat. Jak to bude do budoucna, to je ale zatím ve hvězdách. Každopádně dalším krokem je nachystání všech komponent na stůl – herní desky (nástěnky), desek lokací a karet a každý z hráčů se ujme jednoho (případně více) kriminalistických techniků. To kdo koho má před sebou nebo případně kolik z nich je vlastně ale úplně jedno, protože případ řešíte jako skupina vyšetřovatelů a technici vám pouze pomáhají, nereprezentují váš charakter ve hře. A to je v podstatě vše, můžete se pustit do řešení případu dle navigace aplikace. Tak prosté to je. 

V průběhu hry postupně vyslýcháte svědky a podezřelé, hledáte důkazy pomocí prohlídek místa činu či nacházíte speciální předměty, cestujete do různých lokací a ty prozkoumáváte a hodnotíte a hledáte důkazy a tak dále a tak dále. Zkrátka jako skuteční vyšetřovatelé. Ale pozor, protože každý váš úkon stojí nějaký čas, přesně jako v reálném životě. Čas sice není předem daný, ale když se budete moc loudat, bude vás šéf pěkně prohánět a klidně se může stát, že vám padouch doslova zdrhne za kopečky (nebo se to aspoň říká).

A jak probíhá třeba takový výslech? Naskenujete postavu, které se chcete zeptat a k ní předmět či postavu, na kterou se chcete zeptat. Třeba se nic nedozvíte, ale také vás to může přivést na další stopu. Každopádně čas dál tiká.

Další zábavná část přichází s průzkumem míst. Opět naskenujete kód a máte 40 sekund na prohlídku, přičemž ostatním hlásíte, co vidíte a oni se snaží nalézt to v kartách důkazů. A když něco najdete? Co s tím? No máte přece kriminalistické techniky, šup je využít!

Ve chvíli, kdy si myslíte, že už víte, stačí v aplikaci zadat ukončení, a ta se vás zeptá v sérii otázek, na které budete místo odpovědí opět skenovat, na pachatele, motiv, důkazy. Následně je dle zadaných kódů vyhodnoceno vaše snažení – uspějete či ne? Navíc si nakonec můžete nechat vše prozradit, pokud třeba neuspějete, ale také se můžete dát znovu do vyšetřování. Bohužel ale jednotlivé scénáře nejsou proměnné a nic vás tedy v případě úspěchu nemotivuje hrát je znovu, vždy dopadnete stejně. Smysl znovuhraní je tak jen buď ve snaze uspět na 100% nebo hraní s jinou herní skupinou. Na druhou stranu počet scénářů je zatím dostatečný a jednotlivé případy nejsou zdaleka triviální, takže rozhodně nelze říct, že každá hra rovná se automatický úspěch a rádi si tedy některé z nich zopakujete.

 

Jaká je?

U hodnocení Kroniky zločinu silně závisí na dvou základních aspektech, na kterých hra podle mě doslova stojí a padá. První z nich je aplikace. Pokud nejste příznivci této věci u deskových her, tak se kronice obloukem vyhněte. Tady je digitální kamarád naprosto zásadní aspekt hry. Za mě je inovativní a funkční a rozhodně jsme se u hraní bavili, ale chápu, že ne každému tohle sedí a někdo zkrátka u deskovky chce od všech digitálních serepetiček vypnout. Druhým aspektem je pak herní skupina. Kronika zločinu je totiž silně (s třemi vykřičníky) interaktivní a debatní kooperativní hrou. Zapomeňte na nějaké hraní si na svém písečku nebo pár prohozených větách během hraní, protože tady se opravdu musíte domlouvat, musíte spolupracovat a radit se a tedy špatná herní skupina vám může zcela zásadně zhatit zážitek z celé hry. Zkrátka musíte fungovat společně jako tým, jinak si raději zahrajte třeba Agricolu.

Pokud jste ale s dvěma výše uvedenými body zadobře, pak gratuluji, protože před vámi leží jedna z nejlepších her poslední doby. Opravdu se budete bavit. Scénáře jsou dostatečně originální a různorodé a variabilní, zapojení aplikace a funkčnost je na vysoké úrovni, překlad je skvělý, hra je vynikající. Navíc jistě potěší i cenovka, která je vzhledem k obsahu nastavená někam na cca 700 kč, což rozhodně není za takhle obsáhlou hru příliš. Vzhůru tedy lovit zločince!

 

Koupit u Mindoku!

 

Kronika zločinu

Autor: David Cicurel

Vydavatelství: Mindok

Rok vydání: 2019 

Počet hráčů: 1-4 (ale teoreticky kolik chcete)

Věk: 12+ (jen kvůli tématu)

Herní doba: 60-90 min

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři