Prozkoumejte s kamarády čtveřici světových metropolí a poznejte nejen tradiční památky, ale i další cestovatelské zajímavosti a hlavně se nezapomeňte místních zeptat na cestu.
Kudy? Tudy! v původním znění Word Traveler se na první pohled tváří jako další z řady párty asociačních her se slovy, kde bude vaším úkolem prostě nasbírat body a pobavit se. Jenže ono to tak úplně neplatí. Ano, jedná se sice o lehčí asociační rodinou hru, ale prim zde hraje kooperace mezi hráči, kdy jen společným úsilím lze nasbírat dostatek bodů a zvítězit a prozkoumat pořádně jednu ze světových metropolí, ať už se jedná o New York, Londýn, Paříž nebo Tokio.
V téhle rodinné hře plné světových zajímavostí Thomase Dagenais-Lespérance se 2-5 výletníků od 10 let vydá no dvoudenní výlet zhuštěný do 45 min, a to napříč jedním z velkých měst v cestě za poznáním jeho krás, tajů a zajímavostí a hlavně návštěvě co možná nejvíce mapou určených míst. Tak batohy na záda a vyrážím.
Celá hra přichází v příjemně barevné krabici, která už svou úvodní ilustrací napovídá, že se bude jednat o cestovatelské téma. Po otevření zde najdete v první řadě pěkně a jednoduše vytvořená pravidla, která jsou extrémně snadná na pochopení i vysvětlení a také čtveřici barevných brožur s popisem zajímavostí jednotlivých měst v krabici. Respektive popis a vyjasnění všech ilustrací na dvojici oboustranných herních plánů, kdy vždy každá ze stran představuje na čtvercové síti míst ikonická místa (London Eye, Tower Bridge), pochutiny od ryby s hranolky až po bagetu, nebo třeba vlajky a postavy. Prostě ty nejikoničtější věci, které vás napadnou, když se řekne New York, Londýn, Paříž nebo Tokio. K tomu najdete v přehledném plastovém insertu – který je mimochodem třeba opravdu pochválit – ještě dřevěné figurky pěti barev, přesýpací hodiny a také více než 160 karet se slovy. No a to nesmím zapomenout na sadu žetonů a naprosto stylové cestovní „obaly“ na pasy, které slouží jako držák karet. Na tak v podstatě malou a jednoduchou hru toho je v krabici až až a všechny komponenty jsou moc povedené. Největší pochvalu za mě zaslouží dřevěné figurky pro hráče, které jsou oddělené nejen barevně, ale i zvoleným dopravním prostředkem a také velké herní plány s pěknými a místy vtipnými ilustracemi.
Jak už jsem psal, hra je jednoduchá, nehledejte v ní žádné záludnosti. A také je kooperativní, takže musíte hrát spolu a snažit se vše ideálně vymyslet, jinak vás moc příjemný výlet nečeká.
Na začátku hry si zvolíte město a příslušný herní plán. Na pole podle počtu hráčů umístíte speciální žetony suvenýrů, určující váš úspěch na konci a bokem připravíte hodiny, karty a žetony stop. Každý hráč umístí figurku zvolené barvy do středu plánu a vezme si žetony šipek určujících směr trasy a pas, do kterého vloží nápovědu a následně i kartu mapy, která určuje, co chce navštívit, a za co hlavně získá body.
Hra se hraje na dva dny, dvě hlavní kola. Každé kolo se pak dělí na tři části – příprava, plánování a cestování. V přípravě si hráči připraví své šipky (nejprve 3, poté 5) a dostanou 10 karet se slovy (každá má černou a bílou stranu). Následně se otočí hodiny a všichni hráči plánují svou trasu. Vezmou a otočí šipky směru trasy (od 1 do 3) a ke každé přiřadí libovolný počet karet slov z ruky, které nějakým způsobem přibližují místo kam se chtějí dostat nebo naopak vylučují místa ostatní. No a pak je tu cestování. Všichni ostatní hráči si prohlédnou šipky hráče a nápovědní slova a „navštíví“ s jeho figurkou místa, která podle nich odpovídají popisu podle směru šipky a nápovědy. Pokud se trefí na správné pole dle hráčovi mapy, obdrží společně 1 nebo 2 body. V opačném případě samozřejmě nic. Takto se postupně vyhodnotí všichni hráči v den první a následuje den druhý, který se hraje zcela obdobně. A co je cílem? Přece posbírat společně co nejvíc bodů a díky nim zlaté suvenýry ležící od počátku hry na bodovací stupnici!
Dojmy
To je tak, když si v záplavě novinek o hře zjistíte jen kusé informace a líbí se vám grafika a téma. Pak čekáte párty asociačku a ve výsledku na stole dostanete sice asociační hru, ale spíše rodinou a dedukční. A možná překvapivě až parádně fungující a zábavnou.
Rozhodně musím říct, že se povedlo zpracování hry a kvalit mě až překvapila – pěkné plné herní plány, přehledné karty a žetony a skvělé figurky. No a samozřejmě pasy. Jasně, člověk občas juchá nad blbostmi, ale to jsou takové ty detaily, které ve hře oceníte, a které nějakým způsobem prohloubí téma.
Ač vlastně strašně jednoduchá hra, musím právě zvládnuté téma a přesah hry pochválit. Jasně, nebudete se cítit zrovna jako turisti, ale ten nápad „umím pár slov“ a potřebuju se dostat tam a tam je do hry zapracovaný pěkně. A ruku na srdce, komu se to v cizině nikdy nestalo? Zároveň je strašně super, že tvůrci nezůstali jen u prostého hopsání po mapě a asociacích, ale vše doplnili o zajímavosti a vysvětlení, ze kterých se klidně i něco dozvíte. Navíc ve stylových cestovatelských brožurách. Skoro bych měl chuť si do Londýna nebo Tokia zajet.
Nečekejte žádnou velkou hru, Kudy? Tudy! jí rozhodně není. Jedná se o velmi přístupný, rodinný titul, který díky svým ilustracím a přístupnosti zaujme možná i mladší hráče – vše záleží na jejich schopnosti číst a případně dedukovat, i když tím, že všichni hrají a hledají trasu společně je tohle částečně eliminováno.
Hra je poměrně rychlá a svižná. Vliv na to má fakt, že většina fází tahu se hraje společně. Vlastně celá hra se de facto hraje společně, jen při dedukci trasy a cestování po mapě jeden hráč jen „kouká“ a možná se plácá do čela, co to ostatní vymysleli, když on to myslel zcela jinak. Ve finále to pak samozřejmě vede k mnoha úsměvným situacím a dohadům. Zároveň je třeba zmínit, což je asi jasné z řádek výše, že ani plánování se nezasekává, protože máte čas omezený hodinami, což zároveň nemusí každému vyhovovat, protože hra tím na hráče vytváří docela velký tlak.
Ve hře se nabízí obrovský prostor pro expanze v podobě nejen nových slov, ale hlavně nových měst. V zásadě prostě stačí jen přidat nové desky a voilá, expanze je na světě. To by rozhodně zvětšilo znovuhratelnost, která je sice dobrá, ale přeci jen místa na plánu jsou fixní, což by při častém hraní mohlo vést k podobnému přístupu. Ten naštěstí narušují variabilní karty map.
Co se počtu hráčů týká, tak ideální byl zlatý střed – 3 nebo 4. Ve dvou se hra ochudí o prvek dohadování mezi hráči, v pěti už těch hlasů okolo stolu bylo moc a hra nemá takové tempo a spád.
Kudy? Tudy! je příjemný, pěkně zpracovaným a nápaditým titulem, který přináší kombinaci v zásadě párty asociačních titulů spolu dedukcí a kooperativní snahou o nalezení správného „řešení“ nebo spíš směru a cesty na mapě. Hra má rozhodně co nabídnout a pro mě možná až překvapivě, v sobě skrývá pěkný potenciál a zajímavou hratelnost. Samozřejmě dost záleží na přístupu hráčů k podobným typům her, protože pokud vás hádání a klasické asociace nebaví, Kudy? Tudy! to asi nezmění. Vše ve hře ale funguje pěkně a příjemně a hra rozhodně neurazí jak zkušenější hráče, tak ale hlavně celé rodiny pro příjemná herní odpoledne plná oddychovějšího hraní, kde cestovat můžete z pohodlí domova.
Hru můžete koupit i s promem na TLAMA games zde!
Autor: Thomas Dagenais-Lespérance
Vydavatelství: ADC Blackfire
Rok vydání: 2024
Počet hráčů: 2-5
Věk: 10+
Herní doba: cca 45 min
Autor: Adam Vondra Vondris