Vážení mastičkáři, felčaři, alchymisté a pokoutní čarodějové – vy všichni vítejte na slavném Kvedlinburském jarmarku, který se koná každých 9 let. Právě máte jedinečnou možnost namíchat jedinečný lektvar a získat bohatství a slávu!
Už se stalo takovou velmi hezkou tradicí, že české vydavatelství Mindok vydává hry – ať již oceněné nebo naopak oceněné v budoucnu – které získali prestižní německou deskoherní cenu Spiel des Jahres v jedné ze tří kategorií. Po Krycích jménech či Na křídlech jsme se nyní dočkali další hry, a to Kvedlalů z Kvedlinburku (v orig. The Quacks of Quedlinburg). Tato hra získala první místo v kategorii Kennerspiel, tedy hry pro „znalce“ což by jí mělo řadit mezi lehce složitější a komplexnější hry, ale opak je pravdou – hra je v první řadě parádní rodinná zábava s jednoduchými pravidly a skvělou hratelností. Pojďme si jí ale rozebrat postupně.
Autor hry Wolfgang Warsch sice není úplným designérským nováčkem, má za sebou např. zajímavou hru The Mind, ale až právě Kvedlalové ho podle mě katapultovali do většího povědomí a mezi smetánku dnešních deskoherních dní.
Kvedlalové jsou pro 2-4 hráče s doporučením 10+, což musím rovnou říct, že není úplně přesné a s trochou dohledu a pomoci zvládnou hry i mladší hráči u stolu. Jedna partie vám zabere zhruba 30-45 minut. Vaším cílem je v roli pokoutního míchače lektvarů – tedy jakéhosi kvedlala – pomocí různých ingrediencí naplnit svůj pytlík přísad, namíchat z nich co nejlepší a nejhodnotnější lektvar a hlavně nevyletět nešťastně do vzduchu. Celá hra je dost založená na náhodě a hazardování a potřebě říct si dost „v tom nejlepším“.
Kotlíky a ingredience
Hra vás hned na první pohled zaujme svou graficky povedenou, barevnou a nemalou krabicí. A v podobném duchu je vedena celá hra. Nebudeme si nic nalhávat – deskoherní svět postihuje v poslední době jistá vlna přeprodukovanosti a hromady plastu kamkoliv se podíváte, protože množství produktů se zkrátka prodává podle pohledu a obsahu a menším ohledem na hratelnost. To je čistý fakt. Tomuto se však Kvedlalové úspěšně vyhnuli a hra je složená primárně z množství kartónu a jen několika dalších nepapírových komponent. Druhou kategorii zastupují 4 černé sáčky na žetony, hromádka rudých drahokamů, pár dřevěných žetonů ve 4 barvách a jedna velmi roztomilá šestistěnná kostka s bonusy. Zbytek je čistě papírový nebo tedy spíš kartónový – od desek hráčů představujích kotlíky, přes potřebné žetony surovin až po knihy ingrediencí. A úplně bych zapomněl na hromádku 24 karet čarodějnic. Hra však dokazuje, že i relativně s „málem“ lze hrát hodně muziky.
Čím rozhodně mastičkáři bodují je výše zmíněná grafická stránka – vše je krásně barevné, ale přitom přehledné a hra dokáže každého u stolu okamžitě zaujmout. V kostce bych Kvedlaly asi pasoval někam do kategorie graficky hodně vyvedené německé euro, ač tohle škatulkování nemám zrovna v lásce. Každopádně krabice je už tradičně plná komponent až po okraj a když vše vyložíte na stůl, iluze středověkého trhu surovin s alchymistickou laboratoří působí moc hezky.
Plníte, vybuchujete, bodujete
Pravidla hry jsou krásně jednoduchá a prostí, stejně jako její základní mechanismy, tudíž není problém hru komukoliv během pár minut vysvětlit a hurá míchat lektvary.
Každý z hráčů dostane jednu z desek ve tvaru kotlíku se spirálovitou stupnicí, žetony své barvy, základní žetony a pytlík a pomocný flanek. Zbytek komponenty se vyskládá doprostřed stolu – jedna ze 4 sad magických knih určujících cenu jednotlivých surovin a jejich speciální schopnosti pro partii, hromádky přísad roztřízené dle hodnoty, počítadlo kol a bodů a hromádka diamantů.
Celý princip hry spočívá v náhodném losování a vykládání přísad (žetonů) z vašeho sáčku s cílem se co nejvíce posunout na ve vašem kotlíku a tím získat maximum vítězných bodů a maximum bodů pro nákup dalších lepších surovin. Zkrátka sáhnete do sáčku, vyndáte žeton a podle jeho hodnoty ho přidáte na stupnici v kotlíku (např. jedničkový žeton o jedno pole, dvojkový o dvě atd.) A samozřejmě nechcete vybuchnout. Ono totiž mezi vašimi přísadami jsou bílé žetonky sanytru, které sice nepřinášejí žádný bonus, ale pokud hodnota těch vyložených dosáhne určité výše, pak BUM! a s vašim snažením je konec. Oproti tomu žetony ostatních barev vám dávají různé bonusy – třeba rychlejší posun v kotlíku, filtraci bílých škodičů, bonusy při nákupu, diamanty atd. Co která barva v dané partii dělá, určují právě zmíněné magické knihy, které díky různým možnostem dělají hru velmi variabilní (na krabici se dočtete až o 2000 kombinacích). Každopádně hráči tahají a přidávají žetony do svého kotlíku tak dlouho, dokud mohou nebo pasují nebo nevybuchnou. Podle posledního zaplněného místa se určí body a dostupná hodnota pro nákup nových surovin. Pokud se vám však nedařilo, musíte si vybrat jen jedno nebo druhé. Navíc na konci kola můžete získat různé bonusy dle podmínek hry a magických knih.
Tímto způsobem se odehraje 9 kol a hráč s největším počtem bodů na konci je samozřejmě vítězem. Je to magicky prosté, že ano?
Zábava pro celou rodinu
Pokud hru Kvedlalové z Kvedlinburku nějakým způsobem vystihuje jedno slovo, pak je NÁHODA. A ano, skutečně napsané velkými písmeny a ještě tučně zvýrazněné a podtržené. Od otočení karty čarodějnice s určitou podmínkou na hru, přes (dobře to se dá ovlivnit výběrem) magické knihy a jejich bonusy až po hlavní tahání přísad ze sáčku. Ale víte co? Po dlouhé době mi tady ta náhoda vůbec nevadí, naopak, protože to pokušení a nedočkavý pocit při tahání když vám třeba hrozí výbuch je k nezaplacení. Ale ne všem může sedět, což zcela uznávám.
Autor se tenhle prvek snaží různě eliminovat a kompenzovat. Samozřejmě těžko ovlivníte, co si zrovna vytáhnete, ale je jen na vás, které přísady si do sáčku přidáte/koupíte – raději něco na eliminaci sanytru nebo dáte přednost sbírání diamantů nebo hamižně půjdete po bodech bez ohledu na riziko? K tomu je zde velmi zajímavý vyrovnávací mechanika „myších ocásků“, která na začátku kola dává možnost hráčům pozadu zlepšit svou pozici v kotlíku a v dalším kole šanci na větší bodový a peněžní zisk. Zároveň i pokud vám vybuchne kotlík, rozhodně to neznamená nějakou nedosažitelnou ztrátu, ale neustále zůstáváte ve hře jen si musíte vybrat mezi nakupováním a bodováním – navíc tak můžete lehce kalkulovat s těmi myšími ocásky a jejich pomocí. Trochu paradoxně tak můžete „bouchat“ a riskovat poměrně často, ale přesto můžete hru vyhrát – no, u které hry se vám tohle povede?
Bohužel sebou ale tyhle vyrovnací mechanismy a pomoc „slabším“ hráčům nesou i jistá negativa. Nebo spíš herní specifika. Zkrátka tohle není hra pro zaryté stratégy a plánovače, protože tady si toho dopředu moc nepřipravíte a můžete vymýšlet strategie sebelíp, ale pár náhodných losnutí a hra vás pěkně vyškolí. S tím je ale potřeba se smířit. A ono přemýšlivý hráči náročných titulů rozhodně nejsou cílovou skupinou Kvedlalů. Jejich primární cíl je hlavně bavit, přinášet zábavu a dát možnost zahrát si celé rodině.
Musíte přijmout, že hra je postavená na náhodě. Pokud vám nevadí, máte rádi zábavu a napětí, pak jsou Kvedlalové přímo pro vás. A to říkám i přes to, že jsem z deseti partií ani jednou nevyhrál. Na druhou stranu, pokud vás v deskových hrách dokážou naštvat i běžné kostky a špatné hody, dejte od Kvedlalů ruce hodně hodně daleko.
Velkým plusem, který je tedy třeba ještě zmínit je znovuhratelnost – hlavně díky množství knih magie je každá partie jiná v zavilosti na tom, co zrovna použijete. A své samozřejmě hraje opět i náhoda.
Kvedlalové z Kvedlinburku jsou velmi specifickou a v současné době na našem trhu i jedinečnou hrou s obrovskou porcí náhody, krásnou grafickou, jednoduchými funkčními pravidly a cílící zkrátka na rodiny a rodinné hraní a příjemně strávené chvilky zábavy s přáteli. Nečekejte žádné strategické a přemýšlivé orgie, ale minimálně za vyzkoušení rozhodně stojí a své publikum si Kvedlalové jistě najdou, ač pro každého rozhodně nejsou.
Kvedlalové z Kvedlinburku
Autor: Wolfgang Warsch
Vydavatelství: MindOK
Rok vydání: 2019
Počet hráčů: 2-4
Věk: 10+ (ale klidně méně)
Herní doba: 45 min
Autor: Adam Vondra Vondris