Kukuřice, brambory a kakao. Co jiného pěstovat na náhorních plošinách a kopcích, kde nic jiného nevykvete. Navíc Lamy mají tyhle plodiny rozhodně rády.
V Andách Jižní Ameriky to není snadné. Pro nás je příroda sice divoká a krásná, ale pro místní farmáře jsou kamenité hory a terasy spíš pro zlost. Nic moc jim zde nevyroste a i to málo si žádá pořádnou píli a plno práce. Naštěstí ale mají své milované lamy, které se dokonale adaptovaly na život ve velkých výškách a často dosti nehostinném prostředí. A právě tohle téma si ve své nové hře vybral oblíbený a velezkušený Phil Walker-Harding (Gizmos, Sushi Go, Cacao, Barenpark), který zde využil svůj populární mechanismus přikládání tetrisových dílků a vytvořil zajímavou rodinou hru plnou lllaaaammm.
Hra Lamaland je rodinnou záležitostí se skládáním polyominových dílků, určenou pro 2-4 hráče (lze si stáhnout i neoficiální sólo mód) s věkovým doporučením 10+ a herní dobou pohybující se okolo 45-60 min na partii. Hráči se převtělí do rolí farmářů ve vysokých Andách a ve snaze získat co nejvíc bodů těžce obdělávají svá malá políčka, chovají lamy a skládají krajinu z dílků nejen do šířky, ale i do výšky. Hlavní laaaamou může být jen jeden.
Pod lamím kožichem
Hra dává jasně najevo už od krabice, že se jedná o lehčí a rodinnou záležitost. Barevně pestrý obal rozhodně nepřehlédnete.
Po otevření mi obsah trochu vykouzli úsměv na tváři. Čekal na mě totiž sáček dřevěných lam, balík karet, sada uzavíratelných sáčků, bodovací bloček a k tomu už „jen“ hromada kartonových archů k vyloupání. Zkrátka prim zde hraje tvrdý papír a než si vše vyplonkujete, chvilku to zabere. Nejedná se totiž jen o žetony zdrojů či mince, ale hlavně všechny polyominové dílky území (celkem jich je 60) a startovní čtvercové desky pro hráče (pro každého jedna). Sympatické je, že sice ve hře absentuje jakýkoliv insert, ale všechno si můžete pěkně rozdělit do přiložených pytlíků a musím říct, že nám to na příjemné hraní úplně stačilo.
Když už máte všechny dílky venku a rozdělené, přijde na řadu balíček karet. Ten je rozdělen na karty vesničanů se speciálními schopnostmi, karty úkolů, na které si můžete tak trochu vsadit, zda je splníte či ne a hlavně na karty lam tří druhů, které chcete nakoupit a chovat, pro zisk bodů ve hře. No ale o tom všem už dále v další části.
Z hlediska produkčního a zpracování je Lamaland velmi milou a hezkou hrou. Grafika Klemense Franze cílí na nenáročné, oddychové a rodinné hraní a je svěží a barevná. Dřevěné lamy jsou vrchol roztomilosti (ano, máme tyhle zvířátka z hor opravdu rádi). Navíc jakmile si vše rozdělíte a dáte do krabice, zjistíte, že je poměrně dost plná, čili absence prázdného vzduchu.
Lamy, všude samé lamy!
Pochopit pravidla a zahrát si Lamaland je jednodušší než říct Lama 5x po sobě. To už je snad dělší příprava hry, než všechny hromádky desek, destiček, žetonů a karet vyskládáte na stůl.
Každý farmář, pardon hráč, začíná s malým čtvercovým územím a ve svém tahu musí udělat přesně jednu věc – vzít si libovolný dílek krajiny a přiložit ho ke svému území. Vtip je v tom, že na rozdíl od tradičních tetrisových her má dvě možnosti:
a) může díl přiložit horizontálně, tedy do šířky. Po takovém rozšíření může vzít jeden svůj žeton trofeje a umístit ho na jednu z úkolových karet, které se ovšem vyhodnotí až na konci hry a hráči si tak v podstatě „sázejí“ na to, zda podmínku splní či nikoliv,
b) druhou možností je přiložit dílek vertikálně, tedy do výšky. To má samozřejmě pár pravidel (dílek nesmí přesahovat předchozí patro, nesmí se pokládat stejné dílky na sebe apod.). A proč to? Inu jednak je to způsob jak sbírat suroviny, za které se následně kupují karty lam (a samotné figurky lam, které jsou důležité pro plnění úkolů), za které dostanou hráči body na konci hry. Kromě surovin, kterých jsou tři druhy – kukuřice, brambory, kakao – lze tímto způsobem získat i mince (žolík) a karty vesničanů, které přinášejí speciální schopnosti a možnosti.
Ať už provedete možnost a) či b), můžete si koupit jednu z karet lam v nabídce, za cenu surovin na ní vyobrazenou (nebo suroviny nahradit mincemi v poměru 2:1). Kromě karty a bodů za ní, získáte i jednu figurku lamy, kterou musíte umístit do své krajiny. Lamy vám pak sice brání v přikládání dílků na mapu, ale zároveň díky nim plnite některé z úkolů.
Hra pokračuje takto jednoduše, dokud nezbývá jen jeden druh lam (jsou tři, stejně jako suroviny) nebo dokud nezbývají poslední 4 dílky krajiny v nabídce. Poté se dohraje kolo, aby měl každý hráč stejně tahů a následuje bodování.
Body na konci hry se udělují za zbylé suroviny, nasbírané karty lam a splněné úkoly s žetony trofejí. A kdo má nejvíc, je největší lama.
Sympatické je, že kromě „základní hry“ obsahuje hra i další varianty, kdy jí můžete udělat buď přístupnější, ale i složitější s větší výzvou v podobě složitějších úkolových karet nebo variantě „hlavolama“.
Pokud snad máte rádi sólové výzvy, tak lze pro hru dohledat neoficiální režim pro jednoho hráče. Není špatný, ale jako zkrátka tradičně, když preferujete živé protihráče, tak ty vám nikdy plně nenahradí.
Žádné drama, nebuď Lama
Her se skládáním dílků je na trhu celá řada. A skoro by se mohlo zdát, že už jich musí být až moc a těžko vymyslet něco nového a jiného. No a vidíte, Lamaland je zase něco nového a i když se v jádru jedná o klasické skládání, přichází s novými prvky, které hru dělají zábavnou, příjemnou a svěží.
O zpracování najdete výše už tradičně celý odstavec. Takže v kostce rychle – pěkná grafika, funkční komponenty a celkově hezké zpracování. A prostě dřevěné lamy, co víc chtít.
Hra má velmi jednoduchá pravidla, která rychle vysvětlíte, ale přitom nabízí množství hloubky a strategie a taktizování. Rozhodování mezi vertikálním a horizontálním přikládáním je přes svou jednoduchost výzva, a to tím víc, jak hra pokračuje. Navíc na mapky přibývají lamy, které blokují políčka a už přes ně nelze nic přikládat. K tomu se snažíte plnit vybrané úkoly... a zkrátka sice rodinná hra, ale dokáže pěkně potrápit hlavu a prostorové vnímání.
Poslední věta vede k faktu, že některým hráčům může tah trvat trochu déle, protože všechny dílky můžete libovolně otáčet, protáčet a obracet a jakmile někdo často trpí na paralýzy, může pro něj být vymyšlení ideálního tahu výzva.
Díky množství karet úkolů, náhodnému nalosování karet lam dle počtu hráčů a náhodnému pořadí dílků v nabídce je každá hra trochu jiná a o variabilitu není absolutně žádná nouze. V jádru sice hrajete stále stejnou hru, ale pokaždé trochu jinak a odlišně. Navíc díky možnosti si hru ztížit nebo odlehčit se variabilita ještě zvedá.
Díky tomu, že vás hra neustále nutí přemýšlet, máte pocit, že jste stále ve hře a už když hraje soupeř, uvažujete nad dalším tahem. Zároveň sledujete své soupeře, jaké úkoly si vybírají svými trofejemi a na jaké lamy cíli, protože ty nejhodnotnější jsou pro ty nejrychlejší a hodnota lam se s každou další kartou v nabídce snižuje. V tomto ohledu je hra tak trochu závod o nejlepší pořadí a místo.
Hra velmi dobře funguje bez ohledu na počet hráčů. Navíc díky v podstatě stejným podmínkám (liší se jen počet karet lam) se nijak zásadně neliší ani herní doba, ať už hrajete ve dvou nebo čtyřech.
Obtížnost hry je nastavena tak akorát, aby jí zvládly děti a mladší/méně zkušení hráči, ale zároveň hra byla dostatečná výzva pro všechny u stolu.
Lamaland je tedy suma sumárum velmi hezkou a povedenou hrou, která sice stojí na osvědčeném principu, ale jeho uchopení je velmi originální a svěží a hra je velmi dobrým přírůstkem do rodinných deskoherních knihoven. Zkrátka nebuďte lamy a hrajte lamy!
Hru můžete koupit třeba u našeho partnerského eshopu Cech hráčů zde!
Lamaland
Autor: Phil Walker-Harding
Vydavatelství: ADC Blackfire
Rok vydání: 2022
Počet hráčů: 2-4
Věk: 10+
Herní doba: 45-60 min
Autor: Adam Vondra Vondris