Legendy země Euthie

Hry recenze

Všechno to začalo na Hithitu zhruba před rokem, tedy v květnu 2017. Objevil se tu deskoherní projekt Legendy země Euthie s ambiciózním cílem 600 000 korun. Po měsíční kampani se, sice těsně ale stejně, podařilo cílovou částku získat a začalo se s výrobou deskové hry, kterou jsme měli tu možnost vyzkoušet a podělit se o naše dojmy s vámi.

Komponenty 

Většinou se snažíme uvést nějaké kontexty k příběhu hry, případně k tématu, ale tentokrát se vrheneme rovnou na komponenty. Do ruky se nám dostává krabice, která není na pohled nijak neobvyklá velikostí, ale spíše tvarem, který člověka s obsesivně kompulzivní poruchou dožene k šílenství. Není totiž čtvercová ale obdélníková, takže je delší a užší. Když její výšku porovnáte s giganty jako je Panství hrůzy nebo Rising Sun, tak taky žádná sláva. Pak ale vezmete krabici do ruky a je to tu. Váha je určitě přes tři kila a pod výkem vás čeká naprosto narvaná krabice komponenty z klasického tvrdého papíru. A to je plná váha balení. Můžu říct, že celé vybalení a roztřízení hry vám může zabrat klidně hodinu a pokud vás baví vylamování dílků z kartonu, tak si tady užijete totální boardgasmus! Ve hře totiž máme herní plány pro kola, jednotlivé herní plány pro postavy, dílky ze kterých se skládá mapa a pak žetony, žetony, žetony a tuny a tuny žetonů a nakonec kostky ;) 

Pokud v této fázy srovnáte herní součásti s pravidly, zjistíte, že vám něco přebývá. Jednak desky pro postup ve hře mají druhou stranu na kterých se dá hrát rychlá a celkem zábavná mini hra (jednostránková pravidla najdete na samém konci pravidel) a bonusové pexeso ze stejně kvalitního materiálu jako zbytek hry. 

Kvalitě komponentů se nedá nic upřít v té formě jaké jsou. Ilustrace jsou přehledné a hezké, ale není to žádný umělecký zázrak, ale to je bohužel daň za crowdfunding s částkou jakou si autoři hry určili, stejně tak by hře slušilo několik málo plastových figurek ( bohatě by stačila čtveřice pro hráčské postavy), ale jsme opět u nákladů na hru s tím, že cena se i v této podobě vyšplhala o něco výš než bylo předpokládáno, ale pořád se drží slušně pod dvěma tisíci korun, za které dostanete „tuny a tuny žetonů ;)“. Naštěstí je v krabici přepytlíkováno, takže máte žetony kam šoupnout. Pokud si ovšem myslíte, že vylámání zhruba 15 kartonových desek vám v krabici udělá nějaké místo navíc, tak se neradujte předčasně, neboť krabice zůstává takřka dokonale plná. Řemeslná kvalita a počet komponentů je opravdu skvělý, jediné malé mrzení zde je právě absence plastových figurek, které by hře strašně slušely (i když jsou vlastně zbytečné) a přání ještě lepších ilustrací a kdo ví, třeba se dočkáme deluxe verze 2.0 až prodeje hry proletí střechou ;)

 Jak se hraje a jaká je?

U Legend země Euthie uděláme vyjímku a spojíme tuto kategorii s hodnocením. Většinou se v této části recenze věnujeme i popisu pravidel, ale tentokrát si vás dovolím odkázat na Youtubový kanál Euthie, kde je vše perfektně popsáno a nebudu lhát i já jsem se na videa před prvním hraním podíval a Tvůrčímu týmu za ně děkuji:)  Kdybych měl na první otázku z nadpisu odpovědět jednoduše tak bych řekl: komplexně a dlouho. Jak komplexní hra je, je vám bude jasné už při rozbalování, ale jakmile si hru připravíte na první hru a ideálně ve čtyřech hráčích a uvidíte všechny komponenty připravené k akci, začne vám to plně docházet. 

Už jen charakterová karta ukazuje, že tohle není obyčejná deskovka. Na jedné straně sloty na schopnosti, art postavy, počítadlo životů a inventář. Jediný pohled na rozloženou hru a čtyři figurky připravené objevovat jednotlivé dílky světa (rozhodně si nechte uprostřed stolu dost místa na herní plán) a je vám jasné, že to co se vám dostalo do ruky není obyčejná fantasy desková hra. Legendy jdou hloubš a velmi se příbližují RPG hrám ve stylu dračího doupěte. Ve svém tahu můžete bojovat, těžit horniny i trávit kolo ve vesnici tréninkem, nákupem a vůbec zelpšováním své postavy abyste v dalším kole mohli zase vyrazit do boje!

Pokud si mysíte, že budete hrát proti hře, která vám bude do cesty házet různá příkoří a nepřátele, tak máte pravdu jen napůl. Kdykoliv totiž potkáte monstrum, tak se jeho kontroly ujme váš protihráč, který také disponuje speciálními kartymi útoků a pokud prohrajete právě onen hráč získává bonus. Hra je tedy extrémně kompetitivní a je to bitva od začátku do konce. 

Vzhledem k tomu, že hra je fantasy RPG, tak trochu mrzí absence příběhu a scénářů, které by ještě zvýšily zábavní prvek a alespoň trochu nastínili proč běháte po světě a mlátíte se hlava nehlava. A i kdyby hra neměla scénáře, tak mi trochu chybí větší uvedení do světa Euthie, takhle je to pro mě zatím jen generický svět, o kterém nic nevím a doufám, že se to změní.

A že je hra dlouhá? Je. Na krabici je uvedena délka až 240 minut. Je to ale hodně hrubý odhad. Délku hry ovlivňují především počet hráčů, jejich zkušenost s herními mechanismy a délka hry. To možná zní divně, ale dle pravidel by si hráči měli na začátku určit kolik kol budou hrát s tím, že hra by měla vždy končit soubojem s drakem (což je zároveň jediný moment, kdy hráči hrají čistě proti hře). Výběr délky hry také do jisté míry ovlivňuje strategii postupu. I při nejkratší verzi ovšem počítejte, že první hra vám ve čtyřech hráčích lehce slibovaných 240 minu zabere a já si doporučuju rezervovat čas delší. 

Verdikt

Legend země Euthie přináší překvapivě komplexní a zábavní deskoherní zážitek. Většina výtek které ke hře mám jsou veskrze kosmetického charakteru, ale vše se pojí s celkem nešťastně zvoleným financováním přes Hit Hit, který je mě osobně proti srsti a je velká škoda, že se nepodařilo hru na první dobrou vydat u některého z našich nakladatelů. 

 

 

Autor: Vojtěch Rabyniuk Thunair

Galerie:

Partneři