Původních českých her není nikdy dost. Zvlášť když jsou zajímavé. A proto přivítejte novinku skrývající se pod anglickým názvem Letter Jam.
Čeští deskoherní designéři hry umí, o tom žádná debata být nemůže. Ať už se jedná o současnou hvězdu Vláďu Suchého a jeho Zachraňte příšerky nebo Podmořská města, legendární Vláda Chvátil a jeho civilizační Throught the Ages či Příšerky z podzemí nebo Tomáš Uhlíř a jeho Louka jako vyšitá – zkrátka všichni mají dobré, ba dokonce skvělé nápady na zajímavé a funkční hry, které často překonali hranice naší malé země a bodují v zahraničí. Do tohohle soudku si nyní přisadil se svou prvotinou Letter Jam i Ondra Skoupý. Tahle párty hra u nás vychází, mimochodem pod stejným názvem jako ve světě, už trochu tradičně ve spolupráci Mindoku a CGE.
Udělat dobrou párty hry není nic jednoduchého, ať si říká, kdo chce, co chce. Nesmí to být nic zbytečně složitého, ale ani nesmí jít o žádnou triviální zábavu, u které se zarytí hráči budou nudit – zkrátka musíte najít správný balanc a vyváženost. V Lettere Jamu vás čeká deduktivní kooperativní zážitek pro 2-6 hráčů od 10 let s herní dobou cca 30-60 min, ve které se snažíte pomocí nápovědy uhádnout správně všechna vaše písmena a ideálně i slovo, které z nich bylo na prvopočátku složeno.
Všechny herní komponenty jsou naskládány v designově krásně jednoduché krabičce. Nechci, aby to „jednoduché“ vyznělo v nějak negativním smyslu, právě naopak, protože v podstatě čistě bílé krabičce dominuje název a jahoda uprostřed, díky čemuž bude hra ve vaší sbírce hezky vyčnívat. Box je plný obsahu – dominantní a nejdůležitější jsou karty s písmeny a stojánky na ně, a vzhledem k nutnosti zapisovat si své tipy i bločky a tužky – no dobře, možná si budete připadat trochu jako ve škole, ani to ořezávátko na tužky tu nechybí! Stylově jsou udělány číselné žetony pro označení nápověd, které evokují rozříznuté ovoce. Jako poslední tu máme hromádku nápovědních žetonů ve dvou barvách a k nim kartičky nápověd podle počtu hráčů.
Co se hraní týká, pak jak už jsem psal výše, vaším úkolem je správně vyvodit vaše písmena a z nich složit původní (nebo aspoň reálné) slovo. Hned první výtku ke hře si dovolím tady – pravidla! Každý měsíc nebo spíš týden musím načíst a nastudovat několik různých her a následně je vysvětlovat spoluhráčům. Obecně s tím nemám problém a na tuhle roli vysvětlovače jsem si zvyknul. Ba naopak se na pravidla už dost těším, baví mě pronikat do tajů a mechanismů nových her. U Lettere Jamu jsem ale měl s pravidly až nečekané problémy. Jsou napsaná zvláštním stylem. Ne že by v nich něco chybělo nebo nebylo vysvětleno, ale jednotlivé věci jsou různě roztroušeny po osmi stránkách a u párty hry, která by měla být rychlá a přístupná, bych tohle úplně nečekal. Když studujete třeba takový Root, je vám od začátku jasné, že to nebude úplně jednoduché čtení, ale u hry, která je o hádání písmenek a slov pro partu kamarádů? Ve chvíli, kdy pak hru rozjedete na stole, už vám to přijde jednoduché, ale do té doby jsem si připadal trochu jako mimozemšťan.
Pojďme ale na hraní samotné. Příprava hry není, stejně jako zbytek hry, nijak zvlášť složitá. Balíček s písmeny se zamíchá a rozdělí rovnoměrně mezi hráče. Každý vytvoří ze své nabídky jedno slovo o pěti písmenech a zbytek karet odhodí. Poté písmena, která tvoří slovo, zamícháte a pošlete hráči vpravo. A vy zase dostanete z leva jinou sadu karet. Nikdo se na nic nedívá! Ze zbytku písmen se vytvoří dobírací balíček. Každý hráč si také vezme jeden bloček/zástěnu a tužku na psaní a stojánek na písmena. K balíčku zbylých písmen se doprostřed stolu položí nápovědní karta s žetony, karta žolíku a sada číselných žetonů. Karty si každý rozloží do řady před sebe a první vloží do stojánku tak, aby ho on sám neviděl, ale všichni ostatní naopak ano. Tady nastává druhé negativum hry – vždy musí být 6 hráčů, a pokud vám u stolu chybí reálný spoluhráč, musíte ho nahradit botem. Jeden z hráčů je vždy napovídačem – vymyslí slovo z písmen, které vidí u ostatních a rozloží k nim číselné žetony. Tak např:
Napovídající hráč vidí písmena H – B – T – O – I a napadne ho slovo HOBIT. Rozloží tedy žetony 1-5 k písmenům hráčů. Všichni si zapíší nápovědní slovo, ve kterém, jim chybí teoreticky jedno písmeno – právě to jejich, a to mají pomocí nápovědy zjistit. Jeden z hráčů v tomto případě má třeba O a zapíše si tedy H-BIT. Jeho písmeno by tak mohlo být O ale taky A (hábit), a proto si nemůže být zatím jistý a hádá dál.
Pokud jste si svým písmenem jistí, zapíšete si ho, kartu položíte a do stojánku dáte další písmeno v řadě. Takhle zhruba hra probíhá, dokud všichni nezjistí svá písmena a slovo nebo nedojdou nápovědní žetony. Hodnocení se odvíjí od úspěchu celé skupiny, nikoliv jednotlivců a musíte tedy spolupracovat. Plus jsou zde samozřejmě určitá pravidla, co můžete a nemůžete říct, a jak se můžete a nemůžete radit.
Letter Jam ve svém principu není nijak složitou hrou. Dokonce, ač to teď možná tak nevypadá, nejsou vůbec ani špatnou hrou ve svém žánru. Má však bohužel některá ALE. Tak v první řadě, když se řekne párty hra, vybaví se mi něco relativně jednoduchého, co rychle naučíte celou partu lidí u stolu nebo hru, jejíž pravidla si u stolu může každý rychle přečíst a pochopí je okamžitě. Tady je ale ideální stav, kdy máte jednoho hráče plně seznámeného se hrou a pravidly a principy a ten vše vysvětlí a pohlídá v průběhu partie. Rozhodně to není hra, kterou dáte skupině nehráčů a půjdete se bavit vedle ke stolu hraním Nemesis. A přitom to není nijak náročná strategie, ale kooperativní hra se slovy – tady by to zkrátka šlo příště trochu více odladit.
Když ale odhlédneme od výše popsaného neduhu, pak musím říct, že mě hra bavila a baví. Hledání písmen, slov a vymýšlení nápověd funguje dobře a originálně a u hry se rozhodně nebudete nudit, protože na nic nečekáte a každý je neustále součástí dění na stole. Navíc je vtipné sledovat snažení všech hráčů na konci, jak luští své slovo a snaží se vymyslet, co tak měl jejich parťák na mysli. Nic se nedá vytknout ani zpracování – nápaditý design balení podtrhují hezky zpracované karty (ať už graficky, tak materiálově) a vtipně udělané žetony nápověd a strašně se mi líbil nápad s kartami nápověd ve tvaru květin, na který umístíte žetonky.
Každopádně je Letter Jam inteligentní a inovativní hra, dostatečně zábavná a s velmi povedeným zpracováním. Bohužel jí trochu sráží určitá složitost nebo chcete-li nepraktičnost pravidel a lehká nedoladěnost. Určitě ale držíme českému autorovi palce do budoucna s jeho dalšími podobně promyšlenými a dobrými nápady na deskovky. Letter Jam asi nebude hra, kterou budeme na stole rozkládat každý týden, ale minimálně za vyzkoušení rozhodně stojí.
Letter Jam
Autor: Ondra Skoupý
Vydavatelství: Mindok
Rok vydání: 2019
Počet hráčů: 2-6
Věk: 10+
Herní doba: 30-60 min
Autor: Adam Vondra Vondris