Libertalia: Piráti vzduchomoří

Hry recenze

Johohoh chásko, napněte plachty! Zbraně do rukou, děla připravit! Sláva a bohatství čekají. Vzhůru do víru vzdušných proudů, my jsme ti piráti vzduchomořští!

Pokud nestojíte o delší úvody a nezajímá vás trocha historie, tak můžete pár odstavců přeskákat, protože tady se nějakému tomu vysvětlování nevyhneme.

Studio Stonemaier Games dnes zná asi každý. Hry jako Vinohrad, Scythe nebo Na křídlech patří mezi absolutní špičku deskoherního trhu a oslovily tisíce hráčů. Jenže Jamey Stegmaier, který za vydavatelstvím stojí je docela zvláštní člověk. Respektive je to člověk, který kolem každé své hry udělá totálně geniální hype a výsledek je mnohdy za očekáváním. Každopádně ale víte, jaká je jedna z neoblíbenějších Jameyho her? Libertalia!

No jo, Libertalia, jenže co to je? Teď chápu, že mnoho hráčů neví, o čem se mluví, protože tuhle hru vydal Paolo Mori již v roce 2012, u nás nikdy nevyšla a i v zahraničí byla hra dlouhodobě nedostupná a její cena na všech bazarech úspěšně rostla. Ve hře se hráči ujmou role pirátů, posílají své členy posádky na ostrov a snaží se nakrást víc, než ostatní. A možná rovnou i trochu okrást soupeře. Prostě piráti.

Deset let, 2012 – 2022, je dost dlouhá doba na to, aby mohla vzniknout reedice, že? No pro Libertalii určitě. A tak tu dnes máme Paola Moriho společně se Stonemaier Games, českou vlaječkou od Albi a krabici se hrou Libertalia: Piráti vzduchomoří. No tak vzhůru za dobrodružstvím přátelé!

Libertalia: Piráti vzduchomoří je určena pro 1-6 (ne)poctivých pirátů od 12 let a s herní dobou pohybující se okolo 45 minut na partii. I když musím říct, že po pár hrách jsme se dostali spíš blíže k 30 min na hru, ale záleží, jak herní skupina hru zná. Během partie se každý hráč převtělí do role jednoho z pirátských kapitánů a v průběhu několika kol posílá své členy posádky na lup, pro zisk co největší kořisti.

 

Pirátská výbava

Těžko budete dělat piráty bez pořádného vybavení. No však to znáte – loď, posádka, truhlice na poklad, dělá, šavle a pistole a samozřejmě papoušek na rameno. Mluvící. No ale tak teď trochu vážně. Možná.

Komponenty v Libertalii (a ano, od teď budu název zkracovat) lze rozdělit do dvou velkých kategorií – společné a pro hráče.

V té první tu máme jednoduchá a přehledná pravidla, oboustranný herní plán, hromadu mincí k vyloupání, desky kořisti, ale i třeba 48 žetonů kořisti (se sáčkem), které ze všeho nejvíc připomínají dílky z Azulu. Zajímavostí je speciální překryvná deska pro hru dvou hráčů, která simuluje třetího piráta do party.

Každý pirátský kapitán – tedy hráč – má připravenou posádku 40 karet postav, žeton reputace, hřbitov (jakože vážně) a jednu povinnou truhlici na poklad.

Že jsem na něco zapomněl? No jo, jasně, samozřejmě jak už bývá zvykem posledních dní, tak i Libertalii si můžete zahrát sólo, a proto je zde připravena speciální sada komponent pro automu.

Subjektivní pocit z komponent? Inu co vám budu nalhávat, Stonemaier Games patří v tomhle ohledu mezi špičku a Libertalie je toho důkazem, ač se tu najde jedno „ale“, ale o tom až dále. Všechno hezky vypadá, pěkně funguje, žetony kořisti jsou prostě skvělé z toho pevného plastu a je radost je losovat. Prostě poměr cena/výkon je tady zase položený vysoko, a za to patří vydavateli pochvala. A to i za český překlad.

Co ovšem je a bude trnem v oku mnoha hráčům, to je grafická stránka. Když jsem koukal na původní hru, byla to taková temná pirátská grafika, jako vypadnuvší z Ostrova pokladů. Piráti vzduchomoří přicházejí z kresleným, odlehčeným a barvami hýřící ztvárněním, které nemusí každému sednout. Navíc všechny postavy jsou antropomorfní zvířata různých druhů. Mě to třeba dovolilo ke hře přivést mladší hráče, ale chápu, že pro partu zjizvených pirátů to nemusí být to pravé.  

 

Piráti proti pirátům

Chcete rychle shrnout Libertalii? Tak inu ukradni, co můžeš, ideální víc než ostatní a ještě ideálněji zaškoď všem ostatním. Ha!

Tak to byl rychlo popis a teď něco ke hraní. Jako obvykle nebudu podrobně popisovat pravidla, návodů je na internetu spoustu. Takže v kostce.

Na začátku, jak asi čekáte, připravíte herní plán, všechny komponenty a každý hráč dostane svojí výbavu. Hra se hraje na tři kola - plavby, kdy každá trvá jiný počet dní (4, 5, 6) – tahů. Na začátku kola se nalosuje kořist podle počtu hráčů a jeden z hráčů náhodně lízne šestici karet posádky a ukáže je ostatním, aby si každý hráč našel stejnou šestici ve svém balíčku. Ano, každé kolo budou mít hráči šest karet stejných.

Následně každý současně vybere jednu kartu posádky z ruky a všechny karty se seřadí na stupnici od nejnižší hodnoty po nejvyšší (hodnoty karet jsou 1-40). A následuje vyhodnocení 3 fází – den, večer a noc – přičemž každá je graficky rozlišená od ostatních.

Při denní fázi se vyhodnocují postavy a jejich schopnosti od nejnižší po nejvyšší.

Večer se jede obráceně, od nejvyšší po nejnižší, a každý hráč si vezme jeden žeton kořisti z desky a následně případně vyhodnotí schopnost postavy.

V noci se piráti vrací ke svým kapitánům. No a případně se vyhodnocují noční schopnosti. 

Jakmile je dokončeno celé kolo, vyhodnotí se přístavní schopnosti (s kotvou), každý hráč si trvale ukryje svůj získaný poklad (na počítadle) a vyčistí se herní plán. A buď vzhůru do další plavby nebo vzhůru do počítání. No a kdo má nejvíc bodů, je pirátem všech pirátů a platí ostatním rum až do rána!

V případě že hrají pouze dva hráči, používá se virtuální hráč – kadet, který zabírá jedno z míst na stupnici postav, tak aby bylo víc plno.

Ač to možná překvapí, tak musím říct, že dobře funguje sólo varianta. Ano, Libertalia je hra určená primárně pro víc hráčů, ale hru jednoho hráče dostala na starost „Automa Factory“ a tvůrcům se povedlo vytvořit funkční a velmi příjemný herní systém. Je sice trochu těžší na prvotní naučení, ale jakmile do něj proniknete, dáte mi za pravdu, že se jedná o naprosto plnohodnotný herní zážitek, kterému nic nechybí. Ba naopak je vymyšlen do posledního detailu. Takže pokud jste milovníci hraní sólo, vzhůru do toho.

 

Co je nového?

Možná se budete ptát, co všechno se v nové variantě hry změnilo. Inu je toho dost.

Libertalia byla hra určena primárně pro 3 a víc hráčů, jinak to byla (pod)průměrná nuda. Nová varianta nabízí výše zmíněné dobře fungující režimy pro dva, i pro jednoho.

Hra nabízí rovných 40 karet postav, oproti 30 a každý hráč je přehledně oddělen svojí hromádkou komponent barevně.

Velkou změnou prošla grafická stránka hry. Od temného pirátského novověku, do barevně laděné a odlehčené fantasy. Líbí nebo nelíbí, to musí každý zvážit sám.

Strašně hezké jsou nové žetony kořisti – ty staré byly docela logicky „jen“ kartónové. Nové pevné, bytelné jsou na hraní vynikající.

Výraznou změnou je systém reputace, který určuje jakési pořadí hráčů a způsob řešení remíz a také příjem peněz na začátku plavby. Navíc je to další faktor, o který se svádí boj a přináší do hry napětí a akci.

Ač ano, stále se jedná o dosti škodící pirátskou hru, tak nová Libertalie obsahuje 3 „režimy“ od nejpřátelštějšího a nejlehčího, až po ten nejvíc šílený, chaotický a předem nepředvídatelný.

 

Plavba vzduchomořím

Já bych nechtěl znít až přehnaně pozitivně a rozjuchaně jako americká školačka po krabici donutů, jenže je dost těžké nebýt z Libertalie nadšený. Mám rád Stonemaier Games – splněno. Mám rád piráty – splněno. Mám rád neotřelé svěží světy – splněno. Mám rád dobré hry – splněno podtrženě! Dobře, ale tak postupně.

Na zpracování jsem pěl chválu už výše, takže jen pro opáčko – ve všech ohledech promakaná hra s řadou produkčních detailů, díky kterým se herní zážitek znásobí a posune ještě dál. Jediným záporem by pro někoho mohla být grafická stránka.

Libertalia má úžasnou variabilitu a znovuhratelnost. Ať už se jedná v podstatě o trojici herních plánů, přes množství karet postav a takřka neomezené možnosti jejich kombinací nebo náhodně losované žetony. Každá hra je trochu jiná, i když budete hrát stále se stejnou partou hráčů. Na začátku je startovní pozice všech hráčů skoro stejná, ale to jak kdo zahraje, to už je čistě individuální a každý si může hrát svým jedinečným stylem.

Hra funguje v každém počtu hráčů. Sice se podepisuji pod to, že nejlepší je ve 3 a více, tak ani ve dvou není rozhodně špatná a sólo je opravdu promyšlené a naprosto svébytně fungující hra, které sice musíte dát trochu času, ale odměna je sladká. Každopádně tím, jak hra probíhá a jak funguje, nezvyšuje se o moc časový rámec ani v plném počtu a všichni jsou nějakým způsobem neustále ve hře a sledují ostatní. Hra není žádný solitér, ale pořádně interaktivní zábava plná škození, přetahování, šarvátek a ovlivňování.

Nemůžu říct, že by pravidla byly pro úplné nováčky, ale hra ve výsledku není složitá a zvládne jí celá rodina i méně zkušení hráči.

Libertalia: Piráti vzduchomoří je prostě skvělá hra, kterou od prvního zahrání doporučuji, kudy chodím. Samozřejmě platí, jako ostatně u všech her, že nemusí být dokonalá pro všechny a má svá specifika, ale kombinace chytré a přístupné hratelnosti, parádního zpracování a skvělého zážitku dělají ze hry opravdu příjemné překvapení, kde se očividně původní hru povedlo posunout tím správným směrem. Ať už se vás sejde šest nebo budete hrát sami, tak platí jediné - Jhohoho, šavle do rukou a vzhůru za pokladem!

 

Koupit se slevou u Albi!

 

Autor: Paolo Mori

Vydavatelství: Albi

Počet hráčů: 1-6

Věk: 12+

Herní doba: 30-45 min

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři