Louka jak vyšitá

Hry recenze

Tkaničku dovnitř, jinou dírkou vytáhnout ven, zas a znovu, a takhle celý den. Kytky z louky chytře sesbíráme, body na konci se odměníme. Louka jak vyšitá od Dina je tu.

Vždy mám rád původní české hry. Nechci tvrdit, že všechny jsou skvělé, ale zkrátka rád podporuji naše autory a jejich hry zkouším. Tomáš Uhlíř mě dostal v loňském roce, díky své sólo print and play hře Under Falling Sky, které posbírala řadu cen na serveru BGG, a kterou jsem si vyrobil a vždy si jí rád zahraju. A že nejsem sám dokládá i fakt, že na podzim se na nás chystá vytuněná verze pod hlavičkou Mindoku. To už ale odbočuju. Druhá hra nesoucí se v podobném duchu byl První sníh a tak nějak jsem věděl, že pro Tomáše budu mít asi vždy slabost. No a nyní se mi do ruky dostala hra stejného autora, která se ovšem nese v úplně jiném duchu a cílí na zcela jiné publikum - tedy na rodiny a mladší hráče. Vydejme se tedy společně na krásně rozkvetlou louku.

Louka jak vyšitá je v zásadě primárně rodinná hra pro 2-4 hráče od 6 let s herní dobou okolo 20 minut na partii. Cílem a úkolem hráčů je „prošít“ jednotlivé květiny na louce a sesbírat za ně co nejvíc bodů. Ale není to tak úplně jednoduché, protože v každé partii nastupují kartičky zvířat se speciálními dovednostmi, které se za prvé vážou k jednotlivým barvám květin a za druhé ovlivňují celý průběh partie či závěrečné bodování.

V poměrně velké krabičce, které dominuje mix výrazných barev, který zaujme na první pohled, na vás po rozbalení čeká jedno poměrně velké překvapení - herní plán je nahrazen látkovou „loukou“ plnou barevných kvítků s různým počtem okvětních lístků s otvorem uprostřed pro navlékání tkaničky. Pro každého z hráčů je připravena tkanička k navlékání, kterou je vždy třeba pomocí jednoduchých uzlíků upravit pro hru různého počtu hráčů. Abyste nemuseli nic měřit pravítkem, je krabička na hru vybavena pomocným náčrtem, kterým určíte správné délky obou stran. Posledním komponentem jsou karty rozdělené do dvou druhů - pětice květin a celých 31 zvířat s unikátními schopnostmi. Kromě toho jsou zde samozřejmě pravidla, která jsou krátká a lehce vysvětlitelná a bodovací bloček. Celé zpracování hry je povedené, barevné, přehledné a moc hezky působí a s „loukou“ se dobře hraje. Graficky hra zaujme hlavní mladší publikum, kterému je ostatně určena.

Jak jednoduchá jsou na vysvětlení pravidla, tak snadné je i samotné hraní. Mezi hráče se rozloží louka, každý hráč obdrží jednu tkanička a náhodně se nalosují karty zvířat a k nim po jedné kartě květin dle zvolené obtížnosti. Doporučuji začít postupně třeba se dvěma zvířaty a postupně nabalovat další a hru dělat komplexnější. Hráči se střídají v tazích, kdy každý na tahu zkrátka provlékne konec své tkaničky jednou volnou květinou a tím jí sebere. Další hráč udělá to samé a takhle dál, dokud všichni nevyčerpají svou tkaničku. Ve chvíli, kdy už nikdo nemůže pokračovat, přistoupí se k závěrečnému bodování. Každý hráč obdrží body v závislosti na počtu okvětních lístků jeho sebraných (navlečených) květin. Výsledek případně mohou modifikovat různé karty zvířat. Ostatně ty dělají celou hru mírně složitější, ale hlavně variabilnější v průběhu různých partií.

Ve hře Louka jak vyšitá se skrývá skoro nečekaný poklad pro mladší hráče a rodiny. Hra na jednoduchém principu staví hru plnou taktizování a nutnosti přemýšlení. Nejde totiž vůbec jen o bezmyšlenkovité sbírání nejbližších kytek, ale o plánování dopředu a hlavně ke konci i o uvažování nad možnostmi, kam ještě mohu svou tkaničku provléknout. Korunu tomu samozřejmě nasazují karty zvířat, které přidávají variabilitu a možnosti a prohlubují nutnost přemýšlet a taktizovat - někdy některé květy vyřadí, jindy přidají body atd.

Pokud vůbec lze hře něco vytknout, pak to může být počet hráčů. Ideální partie je totiž ve dvou. Ve více hráčích se násobí náhoda a nemožnost tolik plánovat dopředu.

Louka jak vyšitá je malá nenáročná hra, která je určená specifickému publiku. V tom co dělá je ale vynikající záležitostí a nelze jí než doporučit všem herním rodinám s menšími ratolestmi, které hledají zajímavou, jednoduchou, ale až překvapivě hlubokou hru. Tak šup na louku.

 

Koupit přímo u Dina!

 

Louka jako vyšitá

Autor: Tomáš Uhlíř

Vydavatelství: Dino

Počet hráčů: 2-4

Věk: 6+

Herní doba: do 30 min

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři