Lovci relikvií

Hry recenze

Vydejte se na neprobádaný ostrov a vykopejte vzácné staré relikvie dřív, než je najdou ostatní. Výprava Lovců relikvií už čeká.

Tajemný ostrov ukrývající pod svým povrchem a v zákoutích nevídané relikvie a poklady. Zní to trochu jako klišé oblíbených dobrodružných filmů, ale hlavně je to téma nové rodinné deskovky vydavatelství ADC Blackfire, nesoucí název Lovci relikvií (v orig. Expeditions).

V této roztomilé hře postavené na mechanismech deck-buildingu a objevování dílků spolu s posunem po mapě designéra Jasona Leeho se 1-4 hráči od 8 let a v průběhu cca 40-50 min zhostí role vedoucího dobrodruha jedné z výprav ve snaze nejen poskládat svou partu dobrodruhů, ale hlavně najít požadovaný počet zakopaných relikvií dřív než ostatní.

 

Pevné boty, kompas a krumpáč aneb obsah

Lovci relikvií zaujmou už svým vizuálem a zároveň docela vysokou krabicí. Už od víka je jasné, že se celá hra nese v hodně barevné a odlehčené grafice, která ale nejen že je líbivá, ale hlavně perfektně sedí k rodinné hře. 

Z počátku mě překvapilo, proč je víko mírně nadzvedlé, ale po rozbalení je vše jasné. Musíte totiž vyloupat zásobu žetonů mincí, destiček ostrova, ale to vše leží na předpřipraveném plastovém insertu, do kterého se hra rozloží a lze jí skladovat vertikálně i horizontálně.

Pod tím najdete ve hře 4 desky pro hráče, stylizované do dobrodružné výpravy a hlavně balík skoro 100 herních karet, které jsou rozděleny mezi základní (4 stejné sady pro hráče), karty průzkumníků (pro vylepšování balíčku) a slona Štěstíčka (vysvětlíme si dále). Karty nejen že mají opravdu fajn ilustrace, ale navíc je hra plná pěkného překladu postav, protože kdo by nechtěl Rehka Letce, Velblouda Průvodce nebo Kozla Horolezce. K tomu tu máte ještě čtveřici figurek a plastových stojánků.

No a nesmím samozřejmě zapomenout na pravidla, která jsou velmi jednoduchá, přístupná a rychle pochopitelná. Ostatně hra není nijak složitá. Jen možná pozor – při přípravě hry dobíráte karty do 4 unikátních, i když otočíte předchozí stejnou, tedy tak abyste prostě měli v nabídce 4 unikátní karty průzkumníků, což není úplně jasné.

Celkově je zpracování hry velmi příjemné, barevné, hezké a zaujme zejména svou cílovou skupinu – tedy děti při rodinném hraní. Příjemná zpráva je, že do insertu se vejdou karty v obalech zcela bez problému. Zkrátka zpracováním se hra řadí do velmi pěkného nadprůměru.

 

Tam a zase zpátky a bez krumpáče ani krok

Jak už jsem psal, hra je velmi jednoduchá a v jádru se jedná o deck-building v jeho nejčistší podobě. Na začátku partie se sestaví herní plán z dostupných šestiúhelníkových dílků tří úrovní a pěti druhů terénu dle pravidel a připraví se zásoby peněz a relikvií ve stojáncích. Také se vytvoří nabídka karet z balíčku. Každý hráč obdrží jednu desku a základní balíček 10 karet, ze kterých si každý pět vezme a jde se na hru.

Cíl hry je jednoduchý – získat, respektive vykopat příslušný počet relikvií dřív než ostatní. Ke splnění cíle vedou karty. Ty kromě ilustrace, jména, případně ceny v penězích za najmutí, obsahují zejména symboly dostupných akcí, jakými jsou zejména pohyb, kopání, dobrání karet aj. Vaše figurka na plánu začíná v základním táboře (pro všechny stejný) a postupně se pomocí bodů pohybu a jejich přeměnu v posun pohybuje po plánu a objevuje nové lokace. Vtip je v tom, že relikvie leží až v nejvzdálenějším koutu mapy na dílcích třetí úrovně a musíte se k nim tedy nejprve „prokousat“ tím balastem okolo. A to z počátečními kartami nejde ani moc dobře, ani moc rychle. Jak tedy vylepšit balíček? No jednak musíte v průběhu hry prohledávat jednotlivé dílky a sbírat mince a zároveň si občas odpočinout a vrátit vyčerpanou výpravu do základního tábora, kde lze nakoupit další (a hlavně lepší) karty průzkumníků. Další twist hry je v tom, že karty v odhazovacím balíčku se automaticky nemíchají, když vám dojdou, ale musíte k tomu právě vrátit do základního campu. Takže se tomu nevyhnete. Hra vás tak nutí neustále vycházet a zase se vracet, dokud nemáte dostatečně silný balíček karet k průzkumu vzdálených částí.

No a kdo je nejrychlejší a nejlepší, najde a vykope dvě relikvie, ten vítězí. Samozřejmě v kostce řečeno.

 

Příjemná rodinná zábava? Nebo ne?

Lovci relikvií jsou rodinnou hrou se vším všudy, a jde jim to velmi pěkně. Kombinace pěkného roztomilého vizuálu, jednoduchých pravidel a svižné hratelnosti spolu se známými mechanismy v té nejčistší podobě dělají hry vskutku dobrý přídavek do žánru a hru, která se rozhodně neztratí.

Pokud bych snad na hře měl najít nějaké menší negativum, je to otáčení dílků mapy. Ok, uznávám, jsem nešikovný, ale jakmile otáčím jeden dílek, ostatní mají tendenci ujíždět a pak dochází k neustálému posouvání mapy a její korekci. Je to drobnost, ale otáčení se nevyhnete a musel jsem na to upozornit.

Ale teď na druhou stranu bariéry.

Hra je opravdu dost variabilní. Nejen že v režimu pro 3-4 a pro 1-2 je mapa nastavena jinak, ale hlavně mapu skládáte (tedy až na tvar) náhodně a každá partie je díky tomu trochu jiná. Efekty dílků a odměny na nich jsou jednoduché, ale jejich otáčení po dokončení pohybu nepovinné, což vede k nejednomu dilematu – otočit nebo počkat? Hezká je i variabilita jednotlivých karet a jejich efekty navázané na jednotlivé postavy (jasně, velbloud vám pomůže na poušti, hrabáč zase s kopáním)

Díky jednoduchosti může hra sloužit jako perfektní vstupní deck-building, protože tuhle mechaniku tu pochopí každý a je servírována opravdu jednoduše a efektivně.

Líbila se nám práce s balíčkem a nutnost se vrátit do základního tábora. Je to sice závod, ale je důležité i vědět, kdy si včas odpočinout.

Pěkný nápad je karta slona štěstíčka. Jakmile hráč najde první relikvií, dostane totiž hned dvě tyto karty, které nic nedělají a jen „plevelí“ balíček. To je hezký vyrovnávací mechanismus, který dokáže nakopnutého hráče zpomalit a hru dělá vyrovnanější.

A to je dalším plusem, který se osvědčil s dětmi – vyrovnanost. Nemáte pocit, že by někdo během hry výrazně ujížděl, ale partie jsou často velmi těsné.

Téma ve hře působí tak nějak napůl. Asi jsem jako dospělý nikdy úplně neměl pocit prozkoumávání ostrova, ale děti si to ve hře najdou a baví je průzkum a využívání jejich oblíbených „hrdinů“.

Herní doba se pohybuje okolo 40-50 minu v jakémkoliv počtu hráčů a ani v plném tak hra není nijak zdlouhavá.

Lovci relikvií jsou příjemnou rodinnou deck-buildingovou hrou s pěknou tématikou, ozvláštněnými mechanismy a hezkým barevným vizuálem, která se jistě neztratí, jakmile jí na rodinný deskoherní stůl vybalíte.

 

Hru můžete koupit třeba na Cechu hráčů zde!

 

Lovci relikvií

Autor: Jason Lee

Vydavatelství: ADC Blackfire

Rok vydání: 2023

Počet hráčů: 1-4

Věk: 8+

Herní doba: 40-50 min

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři