Machi Koro

Hry recenze

Vybudovat město během 30 minut? To snad zvládnou jen v Japonsku. A vy na vašem herním stole díky menší hře Machi Koro od MindoKu.

Co bych tak teď postavil? Zaměřím se na rozvoj polí a pekáren nebo budu raději šetřit na televizní věž nebo zcela nové megalomanské nákupní centrum? Za co mě tak lidé budou mít raději a zvolí mě starostou na další období? A z čeho budu mít užitek já? Pole řepky? Že já se do tý politky vůbec pouštěl!

Machi Koro sice není úplnou novinkou, vždyť původně vyšla tahle hra japonského autora Masao Suganumy už roce 2012 a u nás v roce 2016, ale opakování je matka moudrosti a některé hry by neměly rozhodně zapadnout. Zvlášť když se vzhledem k rozměrům jedná o ideálního společníka na letní dovolenou. A to i když si přibalíte rozšíření. V průběhu partie, která nezabere víc, než 30 minut se snaží 2-4 hráči vybudovat v rolích starostů co nejvíce prosperující a funkční město, ale hlavně postavit všechny čtyři hlavní dominanty. A i přesto, že se jedná o budování a strategii, vše je tak snadné, že to hravě zvládnete s hráči už od 8 let. Nevěříte?

 

Minimum komponenty…

Hra vypadá skutečně minimalisticky. V malé modré krabičce se skrývá v podstatě „pouze“ 108 karet budov, kartonové mince, kostky a pravidla. Vyzdvihnout se ale musí grafické zpracování. Na jednu stranu podávají karty přesné a jasné informace, na druhou ale zaujmou líbivou barevnou grafikou budov, díky které jistě zaujmou i děti.

 

… ale maximum hratelnosti

Hra je hrána na kola a jak již bylo napsáno výše, cílem hráčů není nastřádat co nejvíc mincí, ale postavit všechny 4 městské dominanty. Komu se to povede jako prvnímu, stává se vítězem.

Cesta k vítězství vede podobně jako třeba v klasických Osadnících z Katanu skrze kostku, respektive kostky a e jejich házením. Tím čerpáte příjmy a bonusy ze svých již postavených karet ve městě a za peníze následně stavíte budovy buď ze společné nabídky nebo ze svých zatím nepostavených dominant. 

Na začátku partie nezačíná nikdo na úplně prázdné zelené louce, ale dostane dvě základní karty budov – pekárnu a pšeničné pole. Základní princip hry funguje na hodu jednou či později dvěma kostkami a podle výsledku se aktivují některé z budov ve vašem městě – tu přinesou mince tu jiné výhody. Jako příklad lze uvést pšeničné pole, které vám přinese 1 minci kdykoliv někdo hodí 1. Ano, skutečně kdokoliv, tedy i soupeř. Karty budov se totiž dělí dle barev – modré, které fungují v tazích všech hráčů, zelené, fungující pouze v tahu svého vlastníka, červené, které působí negativně v tahu soupeřů a fialové, které jsou nejsilnější a poškozují soupeře v tahu vlastníka. Posledním typem karet jsou samotné městské dominanty, které vám zpříjemní a usnadní po postavení hru, třeba tím, že vám přidají možnost házet dvěma kostkami místo jednou. Herní tah hráče tedy probíhá podle jednoduchého schématu – hod kostkou či kostkami, vyhodnocení akce karet, možnost postavení nové budovy a jdeme dál. Tak prosté to je.

I přes svou jednoduchost ovšem hra nabízí mnoho možností, protože k vytouženému cíli a tedy vítězství je těch cest několik a záleží jen na vás, kterou si vyberete. Budete si hrát na „svém hřišti“ a postavíte řadu menších budov? Nebo se vydáte cestou škození soupeřům?

 

Proházejte se k vítězství

Machi Koro sice vypadá a působí minimalisticky a v jádru je až primitivně jednoduchá, přesto však nabízí překvapivě velké množství možností. Hra díky svému mechanismu rychle ubíhá a skutečně do třiceti minut máte vybudované celé město a můžete se vrhnout na další partii. Co lze hře vytknout a co se asi mnohým hráčům nebude líbit (však se taky jedná o hru pro rodiny, na to nezapomínejme) je velký vliv náhody. Základní prvkem jsou zkrátka kostky a kolem nich se vše točí, a co vám padne, zkrátka neovlivníte. Tohle se dá částečně kompenzovat třeba modrými kartami, které působí i v tazích soupeřů, ale i tak se vám občas stane, že se pár tahů trochu navztekáte z nedostatku štěstí. Pokud při vás ale bůh štěstěny stojí nebo máte menší hráče, které nechcete zahlcovat přemírou složitostí, je Machi Koro přesně pro vás. A i pro partu starších hráčů poslouží jako skvělý jednoduchý filler.

 

Koupit u MINDOKu!

 

Machi Koro

Autor: Masao Suganumy

Vydavatelství: MINDOK

Rok vydání: 2016

Počet hráčů: 2-4

Věk: 8+

Herní doba: 30 minut

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři