Sestavujte a zase rozebírejte barevné písky ve věčném cyklu života smrti a znovuzrození, Vítejte do světa barevných Mandal.
Než se vrhneme na hru samotnou, pojďme si nejprve říct, co to vůbec ta Mandala je. Můžete se setkat s mnoha významy, dle „oblasti“ ve které se pohybujete, ať už se jedná o náboženství nebo třeba psychologii. Původním významem je však zobrazení vesmíru, věčného kruhu života, smrti a znovuzrození všude kolem, do kterého člověk proniká pomocí různě výtvarně a barevně ztvárněných kruhových obrazců s důrazem na jejich střed, kde se nachází epicentrum všeho. A právě kruhové vzory mandal využívá i stejnojmenná novinka od Mindoku.
Mandala je abstraktní hra Bretta J. Gilberta (Costa Rica, Fantastic Park) a Trevora Benjamina (Odhodlaní Normandie, War Chest) určená čistě pro dva hráče od 10 let s herní dobou okolo 20-30 min na partii. V jejím průběhu hráči nejprve společně mezi sebou tvoří mandaly, aby je následně po úspěšném dokončení zase rozebrali a získali tak vítězné body na konci hry, protože jak už to tak bývá, vítěz může být jen jeden. Základním principem hry je sbírání sad karet.
V poměrně malé výrazně barevné krabičce vás toho po rozbalení zase tolik nečeká. Ono to ale není třeba, protože Mandala si vystačí při hraní s málem. Hromádka 110 karet v šesti vzorech (barvách), dvě přehledové karty a látkový herní plán. Ten musím říct, vypadá krásně a skvěle se na něm hraje, což oceníte hlavně ve chvíli, kdy máte jednotlivé karty zvednout. Karty si zachovávají výraznou barevnost, podobně jako krabička, ale i když obsahují vzory, jsou krásně přehledné a rozlišitelné. Hra tak na první pohled jako celek vypadá velmi povedeně.
Jak se na správnou abstraktní hru sluší a patří, není herně Mandala vůbec složitá. Doprostřed stolu se rozloží herní plán a zamíchá se celý balíček karet. Do středu každé ze dvou mandal na plánu se vyloží dvě karty a každý hráč obdrží 6 karet do ruky, jednu karu přehledovou a do hromádky „poháru“ lícem dolů vloží dvě karty z balíčku. A může se hrát.
Hráči se postupně střídají v tazích, kdy mají vždy 3 možné akce:
1. Zahrání karty z ruky a dobrání si až 3 karet nových – hráč přiloží jednu kartu z ruky k již vyložené kartě dané barvy do středu nebo své části mandaly. Pokud ovšem soupeř má danou barvu ve své části, nelze tuto kartu zahrát. Následně si hráč může dobrat až 3 karty z balíčku, přičemž musí dodržet limit maxima 8 karet v ruce.
2. Vyložit jednu nebo více karet jedné barvy z ruky na svou stranu mandaly – v tomto případě není hráč limitován právě jednou zahranou kartou, ale musí využít pouze jedno ze svých dvou polí a nedobírá si žádnou kartu.
3. Odhození jedné nebo více karet a dobrání stejného počtu z balíčku do ruky – když se hráči karty nehodí nebo je nemůže nijak efektivně umístit, může libovolný počet zahodit a vzít si nové.
Cílem celého tohoto snažení je dokončení mandaly, což může nastat právě po jedné z prvních dvou akcí hráče na tahu. Obrazec je kompletně dokončen ve chvíli, kdy obsahuje aspoň jednu kartu od každé z šesti barev. A právě po dokončení nastává rozebrání. Hráči se střídají a každý si vždy musí vzít všechny karty jedné barvy a buď jednu z nich umístit na své bodovací pole (pokud tam danou barvu zatím nemá) a zbytek vložit do svého odkládacího poháru nebo prostě jen všechny karty vložit do poháru.
Celá hra končí ve chvíli, kdy dojde dobírací balíček nebo jeden z hráčů má ve své bodovací části karty všech šesti barev. V tu chvíli nastupuje na řadu bodování. Každý hráč vezme svůj pohár a rozdělí ho karty v něm obsažené na jednotlivé barvy. Každá karta má takovou hodnotu, jaké je umístění korespondující barevné karty v bodovací řadě (od 1 do 6). Bodování je velmi prosté, jednoduché a rychlé – zkrátka stačí vynásobit počet karet v jednotlivých sadách příslušnou číslovkou a všechny následně sečíst a máte výsledek. Vítězí hráč s největším počtem bodů.
Svěží vítr
Na českém trhu se v posledních letech doslova roztrhl pytel s abstraktními hrami. Trojice Azulů, Sagrada, nedávný Coatl, Dračí palác – těch her zkrátka teď není málo, ale všechny fungují na podobných principech a bohužel obsahují i podobná negativa. Mandala je sice také abstraktní hrou, ale dovolím si tvrdit, že jde trochu jiným směrem.
Hlavním rozdílem u Mandaly pro mě jsou dva aspekty. V první řadě je to limitace náhody. Sice jste závislý na tom, které karty vám přijdou do ruky nebo musíte svou strategii částečně přizpůsobit vyloženým kartám, ale díky možnosti karty zahodit a vyměnit je náhoda limitována na minimum a záleží tak z drtivě většiny na rozhodnutích hráčů. Dalším prvkem, který mě velmi příjemně překvapil, a který mi chybí u her podobného typu je interakce mezi hráči. Třeba ve zmiňovaném Azulu je interakce mezi hráči zredukována na výběr kamenů, kdy občas někomu vezmete to, co zrovna nejvíc potřebuje. Jinak si ale obkládáte svou desku. V Mandale naopak záleží na každém rozhodnutí, každé zahrané kartě a vy musíte neustále sledovat soupeře a herní plán, které karty se na něm objeví, v jakém počtu a také kde.
Velkým plusem Mandaly je také variabilita a znovuhratelnost, kdy každá partie bude jiná a vždy budete bodovat jiné karty jinak a nikdy není nic předem dané. Zde je vidět, jak na jednoduchém principu a minimu komponent lze vybudovat velmi zajímavou a hlubokou hru.
Herní doba je tak akorát. Rychlou hru zvládnete i s přípravou do 15 minut. Pokud budete hodně hodně hodně moc přemýšlet, tak vám partie zabere minut 20-25. Samozřejmě zde záleží i na tom, jak máte hru nahranou a dokážete rychle reagovat se svým protihráčem na různé změny a strategie.
Mandala je zkrátka velmi povedená hra s dobrým designem, který nadchne každého milovníka logických abstraktních her. Hra nabízí na pár pravidlech množství možností, strategií a variací a žádná hra nikdy není stejná, jako ta předchozí. Výhodou je, že jí rychle vysvětlíte i zahrajete a můžete si tak zahrát i několik partií po sobě. A díky malým rozměrům si můžete hru v klidu vzít kamkoliv sebou, navíc když doma necháte krabičku, tak se vám herní plán a pár karet vejde doslova kamkoliv.
Mandala je svěžím větrem na poli abstraktní her s chytrým, jednoduchým designem, a která krásně vypadá a skvěle se hraje.
Více info a možnost koupě u Mindoku!
Mandala
Autoři: Brett J. Gilbert, Trevor Benjamin
Vydavatelství: Mindok
Rok vydání: 2020
Počet hráčů: 2
Věk: 10+
Herní doba: 20 min
Autor: Adam Vondra Vondris