Marvel: Rukavice nekonečna

Hry recenze

Dokáže Thanos uskutečnit svůj plán a sesbírat kameny nekonečna nebo se vám podaří v roli komiksových hrdinů vzepřít osudu a zastavit jeho řádění? Na to odpoví nová Rukavice nekonečna.

Malou, svižnou a velmi úspěšnou hru původně o 16 kartách a hromádce žetonů s názvem Milostný dopis asi každý zná. Geniálně jednoduchý princip, který vymyslel a do života uvedl Seiji Kanai v roce 2012 nejen že oslovil tisíce hráčů po celém světě, ale také dostal mnoho a mnoho různých inkarnací a reskinů od Batmana až po Hello Kitty. A přitom je to tak prosté – každý hráč má v ruce jednu kartu, ve svém tahu jednu dobere a jednu zahraje vyhodnocením jejího efektu. A takhle se jede dokola, dokud nezůstane jen jeden a ten doručí své milostné psaní princezně a vyhraje. A hurá na další hru. A pak další a další. Odehráno do deseti minut na kolo, a to prakticky kdekoliv. A když jsem mluvil o těch různých verzích, asi není překvapením, že na vlně aktuálně populárních komiksových filmů Marvelu vznikla i verze s názvem Rukavice nekonečna. Jenže hned na začátek pozor – sice je tu logo Milostného dopisu a základní herní princip je stejný, ale jinak tohle zkrátka NENÍ jen další Milostný dopis, tohle je opravdu jiná hra.

Rukavice nekonečna se ukrývá v hadrovém fialovém sáčku s vytištěnou Thanosovou rukavicí, ve kterém na vás čekají krátká pravidla, pár žetonů, dvojice sponek, přehledové karty a karta na sledování životů a samozřejmě hromádka 29 hlavních herních karet. Ty jsou tentokrát rozděleny do dvou balíčků - jeden pro hrdiny, obsahující ikonické postavy jako Iron Man či Spider-man a druhý pro Thanose, ve kterém najdete kromě záporáků i šestici kamenů nekonečna. A to je vše, co vám vystačí na hru na nějakých 10-15 min pro 2-6 hráčů starších 10 let.

Princip hry zůstal jednoduchý jako u základního Milostného dopisu. Cílem ovšem není doručit dopis, ale porazit buď Thanose (pokud hrajete za Avengers) nebo buď porazit hrdiny či sesbírat kameny nekonečna a lusknout vítězně prsty (když hrajete za Thanose).

Na začátku hry se karty rozdělí do příslušných balíčků a zamíchají, na příslušnou kartu se připnou sponky pro sledování „životů“ - přičemž hrdinové jich mají vždy stejně, Thanosovi jsou odvislé od počtu hráčů - a do středu stolu se položí žetony. Každý hráč pak dostane jednu přehledovou kartu se schopnostmi karet a v případě hrdinů si každý lízne jednu kartu z vrchu společného balíčku a v případě Thanose si jeho hráč vezme hned dvě. A může se začít. Počínaje Thanosem si každý hráč na tahu vždy dobere jednu kartu a jednu kartu zahraje pro její efekt, ať už se jedná o boj s nepřítelem, zisk žetonů síly nebo odhalení či odhození soupeřových karet. A to je v podstatě vše. Cílem je asimilace protistrany snížením životů na nulu nebo v Thanosově případě i sesbírání kamenů.

Samozřejmě pravidel je o trochu víc. Tak třeba hrdinové, ač hrají společně, nesmí komunikovat o tajných informacích, jako jsou jejich karty v ruce nebo třeba co viděli díky efektu karet v ruce Thanose. Pak je tu boj a eliminace karet – Thanos a útočící či bránící hráč za hrdiny si tajně porovnají jednu kartu z ruky. Kdo má vyšší číslo, vítězí. Poražený si dobere kartu a jeho strana ztrácí jeden život. Balíček hrdinů se po dobrání opět zamíchá, Thanos v případě dobrání karet hraje jen s tím, co mu zbyde - což je vcelku logické, protože v tu chvíli už nutně musí mít všechny kameny a tedy vyhrává. 

 

Hrdinové a efekty

1 – Nebula, Spider-man, Star-lord – tipnete si číslo a pokud má Thanos v ruce odpovídající kartu, musí jí odhodit a ztratit život

2 – Black widow, Gamora, Ant-man a Wasp – jeden z hráčů se může tajně podívat na jednu Thanosovu kartu v ruce

3 – Captain America, Hulk, Thor – můžete bojovat s nepřítelem

4 – Black panther, Falcon, Doctro Strange – jeden z hráčů dostane žeton síly

5 – Scarlet witch, Vision – můžete libovolně přerovnat vrchní tři karty balíčku hrdinů

6 – Captain Marvel, Iron man – jeden z hráčů může bojovat s Thanosem  

 

Thanosova banda zla

1 – Outrider – tipnete číslo, v případě úspěchu je karta v ruce hrdiny poražena

2 – Corvus Glaive – pokud má vybraný protihráč kartu s číslem 3 a méně, je karta poražena

3 – Black harf – můžete bojovat s vybraným soupeřem

4 – Proxima Midnight – obdržíte žeton síly

5 – Ebony Maw – doberete kartu a jednu vrátíte naspod balíčku

7 – Thanos – kartu nelze zahrát, roli hraje pouze její síla

Kameny nekonečna – kopírují efekty karet (1-6) s větší silou, 6 kopíruje efekt již zahrané karty

 

Rukavice nekonečna sice vychází z Milostného dopisu, ale rozhodně se nejedná jen o nějakou předělávku, ale o jinou hru. Kombinace soupeření a kooperace (všichni za jednoho a všichni pro Thanosovi) působí originálně a svěže a hra má neustálý spád a tempo.

Základní atributy série zůstávají - pár karet, rychlá hra, nutnost uvažování a blafování. Taktéž zůstaly kompaktní rozměry a možnost vzít a rozehrát hru kdekoliv a kdykoliv a vysvětlit jí úplně každému díky minimu pravidel.

Velkou změnou oproti základu je, podle nás, funkčnost hry i ve dvou hráčích. Této variantě jsou lehce uzpůsobena pravidla, kdy hráč za hrdiny hraje vždy dva tahy po sobě. Výhodou je, že má hráč za tu „dobrou“ stranu přeci jen výhodu ve větším přehledu o všech kartách zahraných i zbývajících.

Druhou, a pro mě opět vítanou, změnou je absence eliminace hráčů v průběhu kola. Jasně, ono to jedno kolo odehrajete rychle, ale úplná eliminace není úplně můj oblíbený mechanismus a tady hrají všichni až do konce.

Pochvalu si zaslouží celkové zpracování. Hra je malá, skladná, ale přesto velmi hezky udělaná. Žetony síly jsou z pevného plastu a ilustrace na kartách vycházejí z komiksové grafiky, které se ke hře hezky hodí. Navíc je sympatické, že každá karta (až na dva Outridery) je ve hře jen jednou – tedy jsou zde třeba tři jedničky, ale každá je reprezentována jiným hrdinou – a hráči tak opravdu používají své oblíbené hrdiny i záporáky.

Rukavice nekonečna už sice není těch pár karet za pár kaček jako původní hra, ale stále se jedná o dobrou volbu, pokud hledáte malou rychlou hru, která vás překvapí svou hloubkou a zábavou. A pokud jste fanoušky světa Marvelu, pak je tahle hra jasná volba.

 

Více info přímo u Blackfiru!

 

Marvel: Rukavice nekonečna

Autor: Alexandr Ortloff

Vydavatelství: ADC Blackfire

Rok vydání: 2020

Počet hráčů: 2-6

Věk: 10+

Herní doba: 10-15 min

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři