Marvel United

Hry recenze

Hrdinové světa spojte se. Hrozby a nepřátelé po celém světě sbírají své síly a formují zákeřné zlomyslné plány. Je čas nakopat všechny padouchy do patřičných míst.

Nebudeme si nic nalhávat, univerzum hrdinů Marvelu je hlavně díky filmům za poslední dekádu absolutním fenoménem, kterému se podařilo proniknout prakticky všude. Ostatně třeba takového Iron Mana znají i moji rodiče, a to je pro ně jinak komiks absolutní neznámá. Asi není třeba zdůraznit, že takový úspěch nemohl uniknout ani očím deskoherního průmyslu, a proto jsme se dočkali řady předělávek klasických her (Splendor, Milostný dopis nebo Zombicide), ale také řady nových jako třeba Marvel Champions: Karetní hra. Dnešní novinka se řadí do kategorie druhé - tedy úplně něco nového. Marvel United, kterou v češtině vydává Blackfire, je zajímavým příspěvkem do poměrně oblíbené skupiny kooperativních her. Tak pojďme na ní.

Marvel United je kooperativní kartami řízená hra osvědčeného Erica M. Langa a Andrea Chiarvesioho pro 1-4 hráče od 14 let a s herní dobou okolo 45 minut. Dobře, když jsem napsal 14+ tak dost přeháním, protože reálný minimální věk je tak 7-8 a 14 na krabici svítí čistě kvůli zámořskému trhu, kde prostě mají jiná pravidla. Zároveň pokud znáte tvorbu Erica M. Langa, možná vás marveláci překvapí svou přístupností. Každopádně principem hry je zhostit se role jednoho ze známých a oblíbených hrdinů a postupně pomocí vykládání a vyhodnocování karet a využíváním jejich efektů, porazit vybraného padoucha, který se snaží dotáhnout své ďábelské plány do konce.

 

Karty a figurky

Hned na první dobrou pro mě byla příjemným překvapením velikost krabice. Pokud máte víc deskovek, asi podobně jako většina ostatních řešíte, kam narvat stále se zvětšující krabice. Marvel United je čtverec rozměry menší, než třeba klasické „Jízdenky, prosím“, což se mi líbí. Ostatně ono ve chvíli, kdy pěkně ilustrovaný box opatřený roztomilými malbami hrdinů v chibbi stylu, velikost pochopíte - zkrátka to stačí i s insertem.

Nečekejte žádný klasický herní plán. Ten je tvořen několika kartami lokací a deskou padoucha, která je položená na zvláštní panel. Díky tomu lze nastavení rychle měnit pro různé padouchy, ale i lokace. O tom ale dále.

Pravidla jsou krásně jednoduchá a pokrývají snad všechny situace - my problém neměli. Stačí je jednou přečíst a víte, co dělat, i díky množství příkladů.

Důležitým prvkem hry je několik balíčků karet. Na jedné straně karty hrdinů, rozdělené do balíčku pro každého jednotlivého správňáka - každý balíček je trochu jiný, co se karet týká, ale také díky rubové straně, která vždy nese ilustraci příslušného charakteru. Druhý balík karet náleží padouchům a kromě podobně laděného základního balíčku akcí pro každého záporáka obsahuje navíc šestici karet hrozeb (opět pro každého padoucha jednu sadu, celkem tedy 18).

To hlavní, na co se ale asi většina hráčů těší, to jsou perfektní figurky. Tedy perfektní. To záleží na vašem přístupu k výše zmíněnému chibbi stylu, tedy japonskému výtvarnému stylu, který zobrazuje postavy řekněme odlišně. Osobně mám tenhle styl rád, ale nemyslím si, že každému sedí. Hra díky tomu svádí hned na první pohled k zařazení do kategorie rodinnějších her, kam ostatně hlavně patří. V základní hře (ano, k Marvel United existuje HROMADA rozšíření) naleznete celých 7 hrdinů a hned 3 různé padouchy.

Celkově je zpracování, jak je u původního vydavatele CMON zvykem, velmi pěkné. Karty jsou kvalitní, ilustrace povedené a figurky patří tradičně ke špičce v deskovkách. Některé věci, jako třeba panel pro padouchy působí trochu zbytečně, ale celkově hra není nijak zvlášť zbytečně přeprodukovaná a produkční stránku bych přikládal na vrub cílové skupině hry - tedy rodinám s dětmi. Co někomu může vadit, to je výtvarný styl - ten se vám buď líbí nebo ne, ale dle mého názoru k odlehčené hře pěkně sedí.

 

Všichni za jednoho, jeden za všechny

Marvel United je herně poměrně jednoduchá hra. Minimálně co se pravidel týká.

Před hrou se připraví panel pro padouchy, šestice lokací náhodně a na ně příslušné žetony a hráči si vyberou po dohodě nebo náhodně jednoho padoucha. Jeho figurku položí na jednu z lokací, balíček karet zamíchají a položí bokem a karty hrozeb rozmístí náhodně na příslušná místa všech velkých karet míst. Každý hráč si vybere jednoho hrdinu a k němu příslušný balík karet. Všichni hrdinové začínají na stejném místě, a to přesně v lokaci naproti padouchovi.

Průběh hry je jednoduchý. Začíná padouch. Otočí se vrchní karta z jeho balíku a přesně se vyhodnotí - posun figurky po směru hodinových ručiček dokola, udělení zranění nebo vyhodnocení speciálního efektu a přidání žetonů na lokace. Následují hrdinové. Každý hráč na tahu vždy dobere jednu kartu ze svého balíčku a jednu zahraje a vyhodnotí její efekt - pohyb, útok, záchrana civilistů a snaha o likvidaci hrozeb. Než znovu přijde na řadu padouch, vyhodnotí se takto tři hrdinské karty. V podstatě podobně hra probíhá, dokud buď není padouch poražen (přijde o všechny životy) nebo nenastane jedna z podmínek prohry - jednomu z hráčů dojdou karty, padouch dosáhne svých plánů.

Hra obsahuje herně zajímavé prvky. Tak třeba balíčky hráčů se nemíchají, ale jakmile dojdou karty v balíku i v ruce, hrdinové prohráli. Každý hráč nevyhodnocuje jen svojí právě zahranou kartu, ale efekty se řetězí a aktivní hráč využívá i akce v ikonách karty předchozí - tak třeba Hulk se pohybuje a bojuje, Iron Man následně může využít taktéž boj a pohyb a k tomu akce své karty (ostatně viz fotky níže). Na padoucha nemůžete útočit hned od začátku, ale nejprve je třeba splnit aspoň dva ze tří úkolů, které spočívají v porážce pochopů padoucha, záchraně civilistů nebo vyřešení hrozeb.

Hru si lze zahrát i sólo, přičemž hráč hraje za trojici hrdinů a smícháte jejich karty, ale jinak hra probíhá podle stejných principů jako ve více hráčích. Tedy až na to, že se z ní, aspoň pro mě, vytrácí část kouzla tkvícího v kooperaci mezi hráči.

 

Zábava v první řadě

Marvel United je povedená, zábavná a velmi přístupná kooperativní hra. Nebo jinak - je to jedna z nejlepších licencovaných her s komiksovým motivem.

Plusem hry je zpracování. Ne každého asi nadchne zvolený styl, ale subjektivně působí velmi hezky a podporuje rodinný ráz hry. Figurky jsou povedené a doslova vyzývají k namalování.

Dalším plusem je až geniální přístupnost. Pravidla jsou jednoduchá, stačí jedno přečtení a bez problémů je vysvětlíte a hrajete, žádné záludnosti. Navíc si hru skvěle vychutnáte i s nováčky nebo ratolestmi v rozmezí 6-7 let. Ty jistě zaujme i zvolené téma. Pro zkušenější hráče se jedná o velmi příjemně plynoucí filler na 30-40 minut herního času, u kterého ovšem nikdo nebude trpět nudou.

Ač se to na první pohled nemusí zdát, hra jako taková není až tak primitivní a při špatných rozhodnutích vás docela drsně „pojede“. Je třeba uvážit každé rozhodnutí a zahranou kartu a vytěžit maximum z kombinací, efektů a schopností. U nás se třeba stalo, že po prvotním převálcování Red Skulla jsme si byli jistí pohodovým vítězstvím a Ultron nám to velmi rychle vyvrátil.

Každá partie je jiná. Každý hrdina se hraje trochu jinak. Na počátku sice vše vypadá dost podobně, ale vývoj je jiný a je třeba přizpůsobovat se vývoji.

Další věcí, která se nám líbila je množství expanzí. Tedy česky zatím dvě - Strážci galaxie a Spider-man, ale vypadá to, že jich bude mnohem více - minimálně jsou ohlášeni samostatně hratelní X-Meni a Deadpool. Ostatně komiksový svět je velký a původní vydavatel si toho je vědom.

Příjemně nás překvapila i cena hry. Ač to nemám ve zvyku zmiňovat, tak cca 1200 Kč v obchodech je skutečně solidní poměr cena/výkon

Klasicky největší mínus hry si mohou hráči „vyrobit“ sami. Je jím efekt alfa hráče, který si pro sebe strhne rozhodování a hraje za ostatní. To je bohužel problém většiny kooperativních her a je třeba se mu snažit maximálně vyhnout.

Marvel United ukazuje, jak vyrobit na základě populární licence pořádně povedenou a zábavnou hru. Přístupná pravidla a hratelnost, perfektní zpracování, oblíbení hrdinové, variabilita, ideální hra pro rodiny - co můžete chtít víc?

 

Základ a ti druzí

Základní hra je poměrně našlapaná obsahem. Ale hra prošla financováním na kickstarteru, takže asi každý očekává hromadu rozšíření, nemám pravdu? Pro Marvel United vyšla v češtině dvě. První zavede hráče do „Spider verse“, to druhé, které jsme zatím měli my možnost vyzkoušet přináší oblíbené Strážce galaxie.

V krabici na vás čeká hlavně trojice hrdinů - Starlord, Rocket a Groot a jeden záporák - Ronan - samozřejmě všichni se svými balíčky karet a dalšími „standardními součástmi“, jako panely padoucha či novými lokacemi souvisejícími s tématem expanze.

Osobně je tohle rozšíření pro mě trefa do černého, protože mám Strážce rád. Základní hru příjemně rozšiřuje o nové možnosti a výzvy, ale přitom zachovává v základu stále stejnou hratelnost a přístupnost. A možná nejpříjemnější je cena, protože ta u expanze vychází na cca 600 Kč, což jsou asi tak dva lístky do kina a popcorn, to není špatný poměr za dalších pár hodin zábavy k základní hře, že?

 

Další info u vydavatele!

 

Marvel United

Autoři: Erica M. Lang a Andrea Chiarvesi

Vydavatelství: ADC Blackfire

Rok vydání: 2022

Počet hráčů: 1-4

Věk: 14+ (reálně 7+)

Herní doba: 30-45 min

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři