Marvel United: X-Men

Hry recenze

X-Meni, lidé se zvláštními schopnostmi, které je činí výjimečnými i prokletými zároveň. Jejich věčný boj nejen se světem, ale i mezi sebou se řítí na vaše stoly. Vžijte se do rolí ikonických hrdinů a postavte se záporákům napříč universem.

Když končila kickstarterová kampaň na hru Marvel United z dílny vydavatelství CMON a Spinmaster, bylo tak nějak jasné, že takový úspěch nemůže zůstat jen tak a dříve či později přijde nějaké to pokračování. Byť si tedy původní kampaň rozhodně nemohla stěžovat na malé množství obsahu. No a kam tedy další vývoj oblíbené hry směřoval? K ikonickým a populárním X-Menům! Ano, „druhá“ sezóna tak trochu opustila klasický vesmír Marvelu, jak ho většina lidí zná z desítek filmů posledních let a zamířila trochu vedle. No a třeba za mě je to krok tím nejlepším směrem, protože postavy jako Wolverine, Proferos X, Magneto nebo Cyclop mám už od prvních komiksů a filmů hodně rád. No a protože i u nás byla hra velmi úspěšná (třeba první náklad rozšíření byl skoro hned pryč), přineslo vydavatelství Blackfire novou základní krabici na český trh, a rovnou bylo přidáno i rozšíření přinášející anti-hrdinu Deadpoola. Takže kostýmy nasadit, jdeme na to!

Marvel United s podtitulem X-Men je plně kooperativní karetně figurková hra, za kterou stojí trojice Andrea Chiarvesio, Eric M. Lang a Francesco Rugerfred Sedda, kteří svůj výtvor připravili pro 1-4 hráče s věkovým doporučením 14+ (čistě ale kvůli US trhu a jejich přílišným obavám ze zobrazeného násilí) a herní dobou pohybující se okolo 30-40 min na jednu na partii. Každý z hráčů se ujme role jednoho z těch nejikoničtějších hrdinů univerza a dohromady se všichni postaví jednomu ze známých záporáků, jakými jsou třeba Magneto, Sabertooth nebo Mystiqe.

 

V obležení figurek a karet

Dobrá zpráva hned na úvod je, že velikost krabice se drží příjemných původních rozměrů a nejen tedy že jako novinka, tak původní základ a rozšíření sedí hezky k sobě, ale také nezabírají zbytečně moc místa.

Nečekejte žádný klasický herní plán. Ten je totiž v této hře tvořen variabilně kartami lokací a deskou padouchů, která je položená na zvláštním panelu. Díky tomu lze setup hry rychle měnit nejen pro různé nepřátele, ale i míchat lokacemi či jen jejich pořadím (v krabici jich je 8, použijete vždy 6). O tom ale ještě dále.

Pravidla jsou jednoduchá, přehledná, hezky ilustrovaná a pokrývají snad všechny situace, které mohou nastat. Stačí je jednou přečíst a víte, co dělat a jak hrát. Pro hráče, kteří sérii znají je to ještě jednodušší, protože herní základ je totožný.

Důležitou věci je několik pěkně barevně ilustrovaných balíčků karet. Na jedné straně karty hrdinů, rozdělené do 8 balíčků pro každého jednotlivého „správňáka“, kdy platí, že každý balíček je trochu jiný, co se karet týká a to jednotlivé hrdiny vzájemně individualizuje, tak aby byly věrni své komiksové předloze. Druhý balík karet náleží padouchům a kromě podobně laděného základního balíčku akcí pro každého záporáka obsahuje navíc šestici karet hrozeb. Novinkou jsou karty super záporáka a super hrdiny, které jsou využity ve speciálním módu hry.

Prim mezi komponenty ale hraje něco jiného – figurky. 12 perfektních miniatur hrdinů, anti hrdinů a záporáků populárního univerza v odlehčeném chibbi stylu se povedlo naprosto skvěle. Figurky jsou docela velké, pěkně detailní, v akčních pózách a snadno odlišitelné jedna od druhé. No prostě jen čekají na štětce a barvy. V krabici najdete 6 hrdinů (Wolverine, Professor X, Jean Grey, Storm, Cyclops, Beast), 2 záporáky (Sabertooth a Juggernaut) a 2 antihrdiny (Magneto a Mystique), kteří jsou ve fialové barvě a lze s nimi hrát jako za hrdiny i záporáky.

Aby toho nebylo málo, musíte si před hrou vyplokat nějaké ty žetony ze dvou kartónových platíček.

Celkově je zpracování, jak je u vydavatelství CMON dobrým zvykem, velmi povedené. Karty jsou kvalitní, ilustrace perfektní a figurky ve špičkovém provedení. Hra netrpí přeprodukovaností a vše má své logické místo a důvod. Co někomu může vadit, to je grafický styl hry. Ten jde ruku v ruce s původní verzí a cílí zkrátka na rodinné hraní, odlehčení a menší hráče. No a nám starší se komiksový styl líbí taky a ke světu Marvelu sedí perfektně.

 

Za záchranou světa i za jeho ovládnutím

Marvel United je herně velmi jednoduchá a přístupná hra a lze jí bez problému zařadit jako vstupní ameritrash, který s zahrajete i s dětmi 8+ (doporučení na krabici je prostě jen kvůli jiným trhům).

Jak tedy probíhá „základní“ hra? 

Před hrou se připraví panel pro padouchy, náhodně šest lokací a na ně příslušné startovní žetony a hráči si vyberou po dohodě nebo náhodně jednoho padoucha. Jeho figurku položí na jednu z lokací, balíček jeho karet zamíchají a položí bokem a karty hrozeb rozmístí náhodně na příslušná místa všech velkých karet míst. Každý hráč si vybere jednoho hrdinu a k němu si vezme jeho karty. Všichni hrdinové začínají na stejném místě, a to přesně v lokaci naproti padouchovi – lokace jsou rozloženy dokola.

Průběh hry je zcela jednoduchý. Vždy začíná padouch (hra). Otočí se vrchní karta z jeho balíčku a přesně se postupně vyhodnotí – posune se figurka po směru hodinových ručiček, udělení zranění nebo vyhodnocení speciálního efektu a přidání žetonů na lokace. Následují hrdinové. Každý hráč ve svém tahu vždy dobere jednu kartu z balíčku a jednu kartu zahraje, kdy vyhodnotí její efekt - pohyb, útok, záchrana civilistů anebo snaha o likvidaci hrozeb a „připočte“ k němu efekt karty zahrané hráčem před ním, kdy tak dochází k pěknému řetězení vždy dvou hrdinských karet. Než znovu přijde na řadu padouch, vyhodnotí se takto přesně tři hrdinské karty bez ohledu na počet hráčů. No a přesně takhle jednoduše probíhá celá partie, dokud buď není padouch poražen (jsou splněny úkoly a on přijde o všechny životy) nebo nenastane jedna z podmínek prohry hrdinů - jednomu z hráčů dojdou karty či padouch dosáhne svých zlých plánů.

Hru si lze zahrát i sólo v tzv. Xavierově módu, přičemž hráč hraje za trojici hrdinů a smíchá jejich karty do jednoho balíčku. Jinak hra probíhá podle stejných principů jako ve více hráčích. Tedy vyjma toho, že lze hrát za jednoho hrdinu víckrát za sebou a vytratí se efekt dohadování s ostatními o společných plánech.

To ale není všechno a hra obsahuje i Super záporáckou verzi. V té nejen že hráči klasicky ovládají své hrdiny, ale jeden si vezme na starost padoucha a bojuje proti ostatním. K tomuto jsou právě karty superpadouchů a superhrdinů.

 

Zábava v první řadě

Marvel United: X-men se povedlo udržet si všechny kladné atributy původní hry a zároveň se tak trochu odlišit, abyste neměli pocit, že se jedná o úplně stejnou hru a zkrátka chcete mít obě. Ano, je to stále zábavná a velmi přístupná kooperativní hra, ale prožila pěkný vývoj a je vidět, že tvůrci mají stále plno dobrých nápadů.

Zpracování hry je prostě boží. Jo, nemusíte se mnou souhlasit, ale mě se zkrátka celý styl hry hodně líbí, na stole funguje, pěkně vypadá a rozhodně zaujme hned na první pohled.

Plusem jsou pravidla. Ty nejsou složitá, ba naopak překypují přístupností a dobře fungují. Jejich naučení je otázka pár minut, a to i v případě vysvětlení dětem nebo málo zkušeným hráčům. Pro ostatní je to pěkně fungující oddechovka zasazená do populárního světa.

Na hře je hodně hezky udělané rozlišení jednotlivých postav. Jako ne, nemůžete čekat žádnou obří asymetrii, ale stejně se pocitově za každého hrdinu hraje trochu odlišně a jinak a je třeba svá rozhodnutí a strategii přizpůsobit. V tomhle ohledu jsou novinkou třeba startovní karty, se kterými někteří hrdinové začínají, a které se k nim tematicky vážou a přinášejí třeba trvalé efekty.

Další velmi zajímavou novinkou jsou antihrdinové. Tyhle postavy můžete využít jako hrdiny i záporáky a zvyšují variabilitu hry. Ostatně to je to, co v této hře chcete nejvíc – co nejvíc padouchů, proti kterým můžete bojovat. Oproti původní hře jejich počet o jednoho narostl, a tak tu máme rovnou čtveřici, kterým se lze postavit. Navíc jsou všichni nepřátelé o něco těžší a silnější a hra tak nabrala na obtížnosti. Ne o moc, řekl bych velmi přiměřeně, ale stejně se jedná o krok dobrým směrem.

Hodně se nám líbila nová možnost hrát „proti“ sobě. To je jedna z věcí, která hru posouvá o kus dál a je příjemným zpestřením, kdy padouch jen neběhá automaticky kolem plánu, ale skutečně proti vám střádá své plány. Je to další věc, která pomáhá znovuhratelnosti a variabilitě.

Hra je sice jednoduchá z herního hlediska, ale rozhodně to není tak, že je naprosto snadné v ní vyhrát a partie umí být výzvou. Je třeba vážit každý tah a vzájemně se domlouvat na postupu.

Hra obsahuje zajímavé prvky. Balíčky hráčů, respektive karty v nich obsažené, se nemíchají, ale jakmile dojdou karty v balíku i v ruce, hrdinové prohráli. Žádná další šance. 

Nejlepší zážitek - aspoň za nás - nabízí hra ve hře dvou hráčů, kdy se oba neustále střídají na tahu.

Další věcí, která se mi líbí je obří množství expanzí a možnost bezproblémové kombinace všech variant hry dohromady. V češtině zatím vyšel základ, nyní X-Meni a tři expanze – Strážci galaxie, Spidermani a Deadpool. Stále doufám v přídavek něčeho dalšího, protože takhle dobrá a populární hra si rozvoj podle mě zaslouží. Zvlášť s ohledem na fakt, že Každá krabice sice obsahuje hodně hrdinů, ale podstatně méně padouchů, kteří by zvětšovali znovuhratelnost. Ano, dá se různě nastavit obtížnost, dají se měnit hrdinové, ale ten základ zůstává a zvláštní schopnosti „červených“ figurek jsou to, co hru mění nejvíc.

Marvel United: X-Men je vynikající kooperativní nenáročná zábava, zabalená do populárního a líbivého hávu světa Marvelu a jeho hrdinů a záporáků. Mutanti jsou oblíbenou částí univerza, a věřím, že se jim bude dařit. I proto, že přinesli několik originálních a nových prvků, které hru posouvají a kousek dál, a to při zachování původní přístupné hratelnosti.

Dobrá hratelnost, skvělé zpracování, příjemná výzva a plná porce Marvelu – co chtít víc?

 

Hru můžete koupit třeba v našem partnerském eshopu Cech hráčů zde!

 

Marvel United: X-Men

Autoři: Andrea Chiarvesio, Eric M. Lang a Francesco Rugerfred Sedda

Vydavatelství: ADC Blackfire

Rok vydání: 2023

Počet hráčů: 1-4

Věk: 14+ (reálně 8+)

Herní doba: 30-45 min

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři