Marvel Zombies: Odboj superhrdinů

Hry recenze

Lidstvo ztrácí poslední naději. Zombie nákaza se už rozšířila i mezi zástupy superhrdinů a i ti největší z nich podlehli tajemnému viru. Zbývá jen poslední hrstka hrdinů. Dokáží zvrátit situaci a postavit se nemrtvým parťákům?

Zombicide je už roky zajetá deskoherní značka, a to nejen ve světě, ale i u nás. Ať už jsme mohli zombíky po desítkách kosit ve fantasy světě, likvidovat nemrtvé orky nebo třeba na Divokém západě pomocí legendárního gatlingu, každý si může vybrat tu svou oblíbenou verzi díky vydavatelství Blackfire. Ale aby toho nebylo málo, přichází další verze téhle známé hry, a to speciální, zasazená do současné superhrdinské ameriky – přivítejte Marvel Zombies, kde se utkáte nejen s hordami klasických zombíků, ale též se s některými bývalými superhrdiny jako třeba Kapitánem Amerikou nebo Iron Manem. Sice je to x-tá iterace známé hry, ale přesto je hodně odlišná. Připraveni? Pojďme na ní!

Hned na úvod je třeba upozornit, že Odboj superhrdinů je doslova zmenšený Zombicide v mnoha směrech, jak uvidíte dále. Každopádně je postavena na osvědčeném fungujícím systému, určená pro 1-4 hráče od 14 let (tady je věkové doporučení hlavě kvůli US trhu a jeho omezením) a herní dobou pohybující se okolo 60 min na jednu partii. Hráči se převtělí do rolí 1-4 hrdinů a snaží se, jak jinak, splnit podmínky a cíle daného scénáře a nepodlehnout hordám nemrtvých civilistů a dalších superhrdinů.

 

Superhrdinská výbava

Už od prvního pohledu na krabici je jasné, že tady došlo k podstatnému zmenšení hry oproti starším českým bratříčkům v sérii. Pod víkem plným ikonických superhrdinů se totiž ve všech ohledech skrývá méně a hlavně trochu jiných komponent.

Předně zapomeňte na hromady plastových figurek. Těch je tu totiž „jen“ 10 a patří pouze superhrdinům (6 pro hráče, 4 zombie). Zbytek postav ve hře – zombíky a pomocníky - reprezentují kartonové standees. To je asi nejvýraznější změna hry, která má ale ve finále mnohem menší vliv, než by se mohlo zdát. A třeba za nás hře skoro prospěla. Jednak mohlo dojít k podstatnému snížení ceny, ale zároveň díky standees je hra na stole hned celá barevná a tahle varianta je zcela dostačující.

Hrdinové nedostávají obvyklé plastové panely, ale jen větší karty s plastovými ukazateli a k nim kolečkové ukazatele zkušeností. Zde je nutné říct, že v téhle verzi nenajdete klasické karty vybavení (taky k čemu by superhrdinům byly pistole, brokovnice a katany, že?) a není tak třeba nic skladovat kolem postav. Jediné co, tu najdete, jsou karty hrdinského vybavení, které slouží jako speciální efekty při specifických akcích hrdinů.

Jinak už je vybavení podobné jako ve všech ostatních hrách série – čtvercové mapové dílky, ze kterých se dle scénáře vytvoří herní plán, pár žetonů, kostky a hromada karet oživení, které rozhodují o tom, jací zombies přibudou do hry.

Zpracování hry je sice osekané, ale nedá se říct, že by působilo nějak levně nebo chudě. Celkově je stále na dostatečné úrovni a CMON si drží svůj klasický standard i bez hromady plastových figurek. Naopak musím říct, že osobně jsem byl ze standees příjemně překvapený, a to i důvodu přehlednosti jednotlivých typů zombie. O figurky samozřejmě strach mít nemusíte, všech deset je perfektních.

 

Superhrdinové proti superhrdinům

Celé hraní hry začíná výběrem scénáře. Těch je v krabici celkem 9 (1 úvodní + 8 „větších“) a podle jejich pravidel se připraví z dílků mapy herní plán, nastaví se pravidla, zóny, žetony či zombíci a pomocníci. Hráči si rozeberou hrdiny a obdrží jejich figurku, kartu a ukazatel zkušeností. Jak už to v téhle hře bývá, pokud hrají méně než 4, někdo ovládá hrdinů více. Hrdinové na své kartě mají dvě stupnice – životy a superenergii a schopnosti, kterých mohou dosáhnout ve vyšších úrovních zkušeností. No a samozřejmě taky základní statistiky. Jakmile je vše připraveno, může se začít se záchranou světa.

Hra se dělí na dvě hlavní fáze – fáze hráčů a fáze nepřátel. V té první se, jak název napovídá, dostanou ke slovu hráči a jejich hrdinové. Hrdinové (záměrně neříkám hráči) mohou hrát v libovolném pořadí, ale vždy mají 3 akce (později i čtyři), které mohou libovolně rozdělit mezi pohyb, boj, otevření dveří, zisk speciálních karet vlastností, záchraně pomocníka, posílení pro zisk energie nebo splnění cíle. Není v tom zvláštní věda a všechny akce jsou docela logické a jasné.

Jakmile hráči odehrají s hrdiny jejich tahy a akce, nastává fáze strany nemrtvé. Jako první se aktivují nepřátelé na plánu. Různé typy zombie (chodci, běžci, ranaři a superhrdinové), mají různý počet akcí, od 1 do 2, a rozdělí je mezi pohyb k hrdinům či pomocníkům (mooooozkyyyy) anebo útok na ně. Jakmile všechny zombie na plánu provedou své akce, nastává fáze oživení, kdy jsou z balíčku postupně taženy karty ke každému oživovacímu místu a dle jednoduchého klíče (nejvíce „vyexpený hrdina) se na plán přidají další nemrtví.

Hra končí ve chvíli, kdy se hráčům podaří splnit cíle dané mise a úspěšně uniknout. No a nebo taky prohrou, pokud jeden z hrdinů padne nešťastnou smrtí.

 

Stará známá v novém kabátu

Zombicide je už léty prověřená herní série a stále populární herní systém, kterému se i kdyby vás nebavil, musí přiznat, že i po letech stále dobře funguje a baví. I přes několik různých verzí a inkarnací se tvůrcům opakovaně daří přicházet s novými nápady či vylepšeními, která hru posouvají o něco dál bez narušení základní hratelnosti. No a u Marvel Zombies: Odboj superhrdinů je těch změn opravdu dost.

Předně je to už výše zmíněné zmenšení. Nebudeme si nic nalhávat, Zombicide jsou prostě velké a drahé hry. Jejich cenovka neklesne pod dva tisíce, a i když si to obhájí obsahem, je to i na dnešní dobu dost. Jasně, platíte za hromadu figurek a množství komponent, ale pořád se může stát, že vám hra absolutně nesedne. V tomhle je v tomto případě velká výhoda, protože díky absenci hromady figurek a méně materiálu celkově byla cenovka dramaticky stlačena dolů. A to prosím i tak při zachování dostatečné kvality všech komponent a celé hry. Za sebe musím zopakovat, že standees jsou ve hře naprosto dostačující a fungují úplně stejně jako figurky. Dokonce je s nimi možná lepší manipulace a lépe se na plán vejdou.

Zajímavých změn po herní stránce je několik a po pravidlové stránce je vidět, že se hry série neustále zlepšují pro co nejlepší hráčský zážitek. Za prvé je to možnost hrát jen za 4 hrdiny. Pokud mě na klasickém Zombicide něco neskutečně od začátku doslova štve, je to nutnost 6 postav v jakémkoliv počtu hráčů. Sice najdete různé neoficiální rady, jak si to upravit, ale proč si pomáhat „mimo“, když to lze do hry implementovat rovnou? Jasně, čtyři pořád nejsou upravený systém, ale je to lepší než nic. Zároveň se upravila správa hrdinů. Tím že ve hře absentuje vybavení a není třeba hledat dobré/lepší/nejlepší vybavení a kvéry, otevírají se nové možnosti a změna taktiky. Karty vlastností jsou naprosto dostačující a hrdinové tak už od začátku (i přes postupný náběr zkušeností) opravdu působí jako hotové mlátičky na zombíky. S tím jde ruku v ruce i úprava dostupných akcí. Zmizel také hluk a jeho vliv na hru. Zombíci se zkrátka plíží za nejbližšími hrdiny/hrdinou a nic jiného neřeší.

Hra je díky množství scénářů – které na sebe nijak zvlášť nenavazují, nejedná se o žádnou příběhovku – dostatečně variabilní a o znovuhratelnost není nouze. Tu navíc podporují jednotliví hrdinové s různými vlastnostmi a odlišnými herními styly.

Základní hratelnost si hru zachovala, takže až na pár novinek budou všichni hráči Zombicide jako doma. A ono je to vlastně dobře, protože proč nějak zásadně měnit fungující hru. Na své si ale samozřejmě přijdou hlavně milovníci Marvel světa, kteří zde budou jako doma.

Co se nám líbilo, to byla variabilita misí, kdy jsme neměli pocit (no dobře, vždycky kosíte zombíky házením kostek), že hrajeme stále to samé, ale že se scénáře dostatečně mění, a to co do úkolů, ale i obtížnosti a výzvy.

Ve hře se nám líbila dostatečná volnost, která se projevuje nejen tím, jaké si zvolíte akce v tahu, ale i volností pořadí hrdinů. To pěkně podporuje maximální kooperaci a využití těch správných atributů hrdinů. Jednoduše řečeno je přece lepší nejdřív pomocí zběsilého Hulka pomlátit blízké nemrtvé a následně s Wasp zachraňovat pomocníky, ne?

Díky zmenšení hry došlo i k posunu co do svižnosti a rychlosti tahů a celkové údržbě. Hra tak má subjektivně svižnější a plynulejší průběh, než klasický velký Zombicide.

Jako u řady jiných kooperativních her je třeba dát si pozor na alfa hráče. Ten může hru nejen ovlivnit, ale spíš doslova zkazit, když se snaží řídit i ostatní v jejich tazích. Přitom tahle hra je ideální v plném počtu čtyř hráčů a se vzájemnou, ale volnou, dohodou o společném postupu a boji.

Odboj superhridnů může šikovně sloužit na vyzkoušení hry. Díky téhle menší krabici se naučíte základy Zombicide, všechno si osaháte a pak klidně můžete sáhnout po nějakém větším bratříčkovi. Tedy ne že by zde něco chybělo, jen je to jiné. Pokud byste snad váhali, po které hře série sáhnout, pak nejlepší rada je řídit se tématem a tím, co vám „sedne“. Pokud máte rádi Marvel, pak je volba jasná, ale stejně tak se můžete vypravit do kulis Westernu, fantasy hradů a měst nebo současných Spojených států, tady se zkrátka meze nekladou a každý už si dokáže najít to své vyvolené a ideální prostředí.

Nebudu tvrdit, že Odboj superhrdinů je ta nejinovativnější a nejlepší hra na světě, dokonce ani neřeknu, že je to nejlepší hra série, protože tou pro mě osobně zůstává – vzhledem k tématu – Živí nebo nemrtví z divokého západu, ale je to svěží zajímavý a rozhodně povedený příspěvek do série, který ukazuje, že to rozhodně jde i jinak, než jsme zvyklí a přináší změny, které sedí k tématu superhrdinů a superzombíků. Zkrátka pokud hledáte menší a svižnější hru ze série Zombicide, tady je!

 

Hru můžete koupit třeba na Cechu hráčů zde!

 

Marvel Zombie: Odboj superhrdinů

Vydavatelství: ADC Blackfire

Rok vydání: 2023

Počet hráč: 1-4

Věk: 14+

Herní doba: 45-90 min

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři