Maškarní bál

Hry recenze

Zvíře ve svém sídle pořádá maškarní bál a zve velmi vybranou společnost. Jakmile ale vstoupíte kouzelnou branou, změníte se k nepoznání a nastává hra převleků a záhad! Jen ten kdo dokáže správně hádat nebo se naopak skrývat může zvítězit.

Maškarní bál, v orig. The Grimm Masquerade, je novinkou vydavatelství Mindok. Za hrou stojí hned trojice poměrně neokoukaných autorů - Tim Eisner, Ben Eisner a James Hudson, kteří sice mají něco málo za sebou, ale na českém trhu zažívají premiéru. Svou hru zasadili do světa pohádek, které všichni známe z dětství, ať už se jedná o Sněhurku, Růženku nebo Krásku a zvíře.

Hra je určena pro 2-5 od 8 let s herní dobou okolo 30 min na partii. Rovnou se musím trochu ohradit proti počtu hráčů. Na krabici je sice minimum 2, ale pro tento počet má hra upravená pravidla a je pravda, že podstatně lépe funguje v počtu 3 a více a jako dvojkovku ji moc doporučit nemůžu. Sice funguje, ale pro dva najdete na trhu vhodnější hry - třeba nedávno recenzovanou Mandalu nebo novinku Neohrožení Normandie. Zpět ale k Maškarnímu bálu. Hra funguje na principu skrytých rolí, kdy je každému z hráčů u stolu náhodně nalosována jedna skrytá identita pohádkové postavy a hráči se snaží vzájemně odhalit (a vyřadit) a zároveň naopak neprozradit a neodhalit. Ostatně co jiného také ve hře se skrytými rolemi čekat, že ano? Každopádně bych se hru nebál zařadit do kategorie rodinných her spíš, než mezi párty hry.

 

Krabicové odmaskování

Z produkčního hlediska je hře málo co vytknout. Respektive ono jí nejde vytknout nic, až na jednu neřešenou situaci v pravidlech, kdy můžete teoreticky zároveň vyhrát i prohrát a nikde se nedozvíte, jak situaci vyřešit. O tom ale dále.

V krabičce nesoucí ilustrace pohádkových postav a ladící se do tmavě modrých odstínů na hráče čeká poměrně dost herního materiálu. V první řadě jsou to pravidla. Ty jsou přehledná, logicky řazená a obsahují jak množství příkladů, tak vysvětlení všech karet a také různé varianty hry.

Hlavní část hry tvoří karty rozdělené do několika skupin. Karty akcí zaručují variabilitu v závislosti na jejich náhodném nalosování na každou partii a zároveň určují specifické možnosti, co hráči ve hře mohou dělat. Karty předmětů, které slouží k vítězství či prohře. Karty pro zvláštní formáty hry - zvláštní schopnosti atd. A samozřejmě ty nejdůležitější - karty rolí pohádkových postav - Velký zlý vlk, Jeníček, Karkulka a další. K tomu je pro každého hráče připravena přehledová karta, na které najdete veškeré potřebné informace při hraní. 

Není to ale jen o kartách. Možná trochu nečekaně je ve hře i hrací deska s vyobrazením všech postav a k ní deska „základní“ akce. Pro každého hráče je pak připravena sada žetonů.

Velmi hezky a tematicky jsou udělány vítězné body a bonusové trofeje ve stylu kytic růží.

Hra má kvalitní a velmi hezky udělané komponenty. Opravdu se povedla grafika s pohádkovým nádechem, ať už se jedná o karty, vítězné body nebo desku v kombinaci tmavě laděného pozadí a barevných postav/předmětů/akcí. Navíc je vše jednoduché a přehledné, takže po prvních pár tazích do hry proniknou i příležitostní hráči.

 

Kdo to tančí pod maskou

Jak jsem již psal výše, základní premisou hry je, že Zvíře pořádá bál, na který byly pozvány různé pohádkové postavy. Aby však bylo vše trochu netradiční, na tomhle maškarním bálu není nic jisté a každý se změní v někoho jiného. Úkolem hráčů je odhalit své soupeře nebo naopak zabránit odhalení sebe sama - zkrátka hra se skrytými rolemi.

Na začátku partie se doprostřed stolu připraví hrací plán s vyobrazenými všemi postavami ve hře a jejich silnou i slabou stránkou, bokem se položí všechny žetony kytic a růží a balíček karet předmětů, z nichž se vytvoří nabídka na začátek partie. Každý hráč dostane tajně jednu kartu postavy a sadu žetonů důkazů své barvy. Jako poslední se musí připravit nabídka akcí pro kolo - jedna univerzální a k ní dvě náhodné. A vzhůru hádat v prvním kole.

Celá hra má svižné tempo a rychlí průběh. Každá postava má svou silnou a slabou stránku - když nasbírá hráč 3 milované karty předmětů, vyhrává kolo a naopak pokud získá 2 předměty, které naopak rád nemá, je odmaskován a vypadává. 

A jak to tedy celé probíhá? Hráči se střídají v jednoduchých tazích - vždy si aktivní hráč vezme jednu kartu předmětu z balíčku a musí se rozhodnout, zda si jí ponechá nebo jí předá jinému soupeři, následně si vezme hráč druhou kartu a musí udělat přesně opačné rozhodnutí, než první, i kdyby to mělo znamenat jeho vyřazení, protože získá druhý „negativní“ předmět. Poslední možností v tahu je odhodit jeden stejný pár karet vyložených před sebou a provést jednu ze tří dostupných akcí. A to je v podstatě celé. Herní deska a žetony jsou využívány na určování toho, kdo NENÍ ta a ta postava a všichni tedy musí sledovat hromadící se informace, aby včas zjistili, kdo je kdo a mohli tak získat body za odhalení.

Celá hra probíhá ve výše popsaném sledu ve třech kolech. Kdo má po odehrání a posledního kola nejvíce růží (vítězných bodů) vyhrává ve hře.

Jak asi vidíte, herně to vůbec není složité a hru vysvětlíte během chvilky. O to větší překvapení je pak ale možná velká míra zábavy a hloubky celé hry. Hráči musí být neustále ve střehu a pečlivě se rozhodovat co s kterým předmětem udělat, komu co předat, kdo by kdo mohl být nebo naopak není. Neustále tak analyzujete, přemýšlíte a sledujete nejen svůj prostor, ale i co dělají ostatní - komu které karty přiřadí, které si nechají. Hra působí pohodovým a rodinným dojmem, ale nakonec u stolu sedí pětice s „pokerovou“ tváří a snaží se oblafnout soupeře.

Kromě základní varianty nabízí hra i jiné možnosti. V první řadě je to hraní ve dvou. A upřímně musím říct, že jsme tuto variantu nezkoušeli, a to z prostého důvodu - Maškarní bál zkrátka chcete hrát v co největším počtu hráčů a čím méně, tím víc hra trpí. Druhou možností je přidat rozšířená pravidla v podobě dovedností a sázek. Tato varianta dělá hru o něco divočejší a méně předvídatelnou a doporučuju jí až po odehrání několika partií v základní variantě.

 

Skrývá se celá rodina

Maškarní bál je zajímavou variantou na hry se skrytými rolemi, a to hlavně ze dvou důvodů - za prvé nulová komunikace, za druhé se jedná o lehčí hru určenou primárně pro rodiny - i s ohledem na grafické ztvárnění.

Velkým plusem je pro mě přístupnost a jednoduché vysvětlení celé hry. Za pár minut vysvětlíte všechna pravidla i mladším nebo příležitostným hráčům a vzhůru do partie.

Hezkým prvkem ve hře jsou akce, kdy se hra neomezuje jen na rozhodování o předmětech, ale můžete využívat speciální možnosti a občas řádně zamíchat s průběhem kole a občas i vyřadit více hráčů najednou.

Hra má rychlý a plynulý průběh a navíc jsou všichni hráči neustále ve hře, protože musí sledovat, kdo hromadí které karty, co kdo komu dává atd. Díky tomu u hry udržíte i pozornost dětí.

Povedená je ve hře několikrát zmiňovaná grafická stránka. Leckoho asi pohádkové postavy nezaujmou, ale nám se naopak celkové zpracování pohádkového bálu líbilo. Hezkým prvkem je deska, na které můžete sledovat nápovědu a dedukovat jednotlivé postavy.

Zkrátka Maškarní bál není žádnou obří velkou hrou se složitými pravidly, mechanismy a přemírou rozhodování, to se musíte pohlédnout jinde. Naopak je to poměrně jednoduchá a přímočará zábava, která ale funguje na jedničku a pro mě osobně je to asi první podobná hra, která mě bavila. Nejvíce si hru asi užijete při rodinném hraní, ale věřím, že ani jako filler pro hráče se neztratí. Tak kdo se skrývá pod maskou?

 

Koupit přímo u Mindoku!

 

Maškarní bál

Autoři: Tim Eisner, Ben Eisner, James Hudson

Vydavatelství: Mindok

Rok vydání: 2020

Počet hráčů: 2-5

Věk: 8+

Herní doba: 30 min

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři