Master of Orion

Hry recenze

Do nekonečna a ještě dál. Pozvedněte jako vůdce svou civilizaci k novým výšinám a veďte jí k úspěchu a zadupejte ostatní do mezihvězdného prachu. Kde? V novince Master of Orion.

S adaptacemi něčeho do jiného média se to má všelijak, ale nebudeme si nic nalhávat, až po hříchu často je to jen o dojení peněz z úspěšné značky. Z knihy komiksy a filmy, z filmů knihy a hry, z her… a tak dále. Není se tak čemu divit, že když se mi do ruky dostala adaptace populární a úspěšné počítačové hry Master of Orion, byl jsem skeptický jak Tom při pronásledování Jerryho. O to víc, když krabice slibuje strategický zážitek skoro srovnatelný s legendárním Twilight Imperiem od FFG (a nejedná se jen o podobnost zasazení). Nu napínat vás nebudu, TI se (naštěstí) nekoná, ale nečeká vás o nic menší zábava, nevěříte?

Nikdy by mě nenapadlo, že budu hrát ruskou hru – moji prarodiče a možná i rodiče by mě hnali. Oba autoři Igor Skljujev i Jekatěrina Gornová  jsou nováčky v oboru herního designu a jedná se o jejich prvotinu, což skoro není poznat. Hra je určena pro 2-4 hráče starší 12 let s herní dobou okolo 60 minut. Jak jsem už zmínil výše, vaším cílem je jako vůdce jednoho z 5 národů získat nadvládu v celé galaxii. K tomu slouží mnoho různých cest a způsobů – od těch agresivních s cílem vyhubit všechno ostatní mocnými flotilami, po mnohem mírumilovnější, založených jak jinak na penězích, vždyť ty vládnou světu. Jen vhodně zvolená strategie může vést k cíli, ale možností je mnoho a hra tak nabízí značnou variabilitu. Pojďme se jí podívat na zoubek.

 

Komponenty

V krabici evokující tmavou galaxii a futuristické vesmírné koráby na vás kromě obligátních pravidel, počítadla bodů a kol a žetonu prvního hráče čekají v první řadě 6 desek hráčů. Ty mají vždy na jedné straně lidi, za které je hra jednodušší a doporučuje se s nimi začít a na straně druhé jednu z mimozemských ras – Darloky, Psilony aj. Hromada kartonových žetonů pro všechny možné nutné ukazatele ve hře, 60 dřevěných kostek ve 4 barvách pro hráče, ale hlavně to nejdůležitější – karty. Na jedné straně stojí 8 karet rádců, kteří vám přinesou různé bonusy oproti soupeřům a na straně druhé 90 karet zařízení, které budete stavět a jen díky nim můžete vyhrát. Ano, chápete správně, ač se tak netváří, Master of Orion je v jádru karetní hrou, kterou bych spíš než k tobě připodobnil třeba k populárním Settlerům, s odlišnými mechanismy a zasazením.

 

Jak se hraje?

Hra ve své podstatě není nijak složitá, naopak do ní rychle proniknete. Těžší už je hrát jí jako mistr, ale tak už to s těmito hrami bývá. Na začátku si hráči buď vylosují nebo vyberou frakci za kterou budou hrát, vezmou si její desku, nastaví si ukazatele a dostanou startovní suroviny. Samotná hra se dělí na 8 kol, která se sestávají z jednotlivých opakujících se částí. Jako první dojde k doplnění zdrojů surovin podle produkce frakce a vyložených karet, určí se stupeň mobilizace a k tomu počet dostupných akcí každého hráče, případně se vyhodnotí některé z efektů karet, pokud tak říkají. Následuje fáze akcí, kdy se hráči postupně střídají a mají následující možnosti:

- stavba -  vyložení nového zařízení z ruky do hry

- transformace – odhození karty a místo ní zisk nových zdrojů a/nebo karet

- výzkum – získání dvou nových karet

- aktivace – využití některé z karet

- útok – asi nepotřebuje komentář?

- obchod – výměna surovin

- propagace – zvýšení loajality příslušníků vašeho impéria

- najmutí rádce – zisk jednoho z rádců pro váš národ

Kolikrát se kdo dostane na řadu, je určeno z předešlé fáze. Hráči se tak střídají, dokud mohou (nebo chtějí). Na konci kola se odhodí přebytečné karty, vrátí se kostky akcí do zásoby, předá se žeton prvního hráče, případně dojde k ukončení hry, pokud byly splněny podmínky vítězství, respektive ukončení hry. To může nastat buď obligátně po osmém kole, nebo když loajalita jednoho z hráčů klesla na nulu nebo má kterýkoliv hráč ve svém impériu 20 karet. Vítěz se určí podle počtu bodů, které hráči sbírali celou partii, ke kterým si přičtou některé bonusové body na konci partie. Kdo má nejvíc, samozřejmě vyhrává. Není to složité že?

 

Jaká je?

I přes velký počáteční skepticismus jsem nakonec byl hrou nadšený. Sice nedostanete zrovna 4X vesmírný strategický opus, ale naopak svižnou nápaditou karetku se sci-fi tématikou, u které se budete bavit, a kterou i příležitostným hráčům vysvětlíte za pár minut, protože pravidla nejsou nikterak složitá a po prvním odehraném kole do nich každý rychle pronikne. Množství karet a ras navíc dává dostatečnou variabilitu a možnosti, aby vás nepostihla nuda po pár partiích, což je samozřejmě dobře a mnoha novým hrám tohle chybí. Kvalitní překlad a práce MindoKu je v tomhle bonusem. Za mě trochu mínus je grafická stránka hry a její zpracování. Desky hráčů sice mají hezky udělané mimozemské národy, ale mohli by být „dvojité“ podobně jako u Scythu, protože při drcnutí do stolu vám ty kostičky zkrátka jezdí, kam chtějí. Naopak karty jsou na kvalitním papíře a dobře se s nimi hraje, ale zase mě vůbec nezaujala trochu mdlá grafika na nich. Na druhou stranu je třeba přiznat, že v rámci sci-fi tématu vcelku tahle strohost sedí, takže budiž. Ať tak či onak, Master of Orion jsou pro mě jedním ze zatím velmi příjemných překvapení letošního roku a vždy se k nim budu rád vracet, protože takových strategických svižných karetek, které vám dávají množství možností, jak je hrát na trhu zase tolik není a není od věci si jednou nemuset hrát s desítkami, i když třeba krásných, figurek. Za Master of Orion tedy jednoznačně palec nahoru a vzhůru ke hvězdám!

 

Plusy

- příjemná svižná karetní hra

- množství možností a strategií

- různé národy a přístupy

- český překlad

Mínusy

- grafika některých karet

- pro zkušenější hráče málo strategické

- tváří se jinak než jaká opravdu je

 

Koupit přímo u MindOKu!

 

Master of Orion

Autoři: Igor Skljujev a Jekatěrina Gornová 

Vydavatelství: MindOK

Počet hráčů: 2-4

Věk: 12+ (ale asi by to zvládli i mladší)

Herní doba: okolo 60 minut

 

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři