V kooperativní novince Mazaný lišák od Albi stopaři hledají klíčová slova a chytají pomyslného „lišáka“.
Párty hrám aktuální doba moc nepřeje. Přesto ale ani tenhle segment deskovek rozhodně nestrádá a stále vycházejí nové tituly. Jedním z nich je i novinka vydavatelství Albi s názvem Mazaný lišák.
Hra na pomezí žánru párty a rodinných deskovek autora Géralda Cattiauxe je určena pro 3-6 hráčů od 12 let, přičemž reální jí zvládnou i mladší hráči. Herní doba jedné partie se pohybuje okolo 15-20 min. Ve hře se jeden z hráčů ujme role lišáka, který zná hádané slovo a pomáhá ostatním s hledáním a zbytek hráčů se ujímá role stopařů, kteří společně tajné slovo hledají a snaží se ho uhodnout. Tak se pojďme na hru podívat blíž.
Minimalistický design
Jestli lze nějak definovat styl hry Mazaný lišák, pak je to slovo minimalismus laděný do trojice barev - černá, bílá a červená. A v tomto stylu je vyvedeno ve hře zcela všechno.
Po otevření krabice na vás čekají v první řadě krátká jednoduchá pravidla. Ty jsou skutečně kraťoučká a navíc obsahují obsáhlý příklad hry, takže do nich proniknou i úplní nováčci.
Hlavní roli hraje sada karet s klíčovými slovy, kterých je 150 a zároveň jsou oboustranné, a hra tedy nabízí celých 300 originálních her. Respektive ona jich ve skutečnosti nabízí neomezené množství, protože než projdete celou třístovku, už ty první zapomenete a můžete hrát zase od začátku. Karty přesně sedí do přiloženého stojánku, který rozděluje vždy karty na dvě poloviny, tak aby byla vidět jen základní nápověda a ne klíčové slovo pro stopaře.
Mezi dalšími věcmi v krabici najdete třeba popisovací fixy, mazatelné kartičky pro nápovědy nebo pro odpovědi a sadu žetonů pro označování správných typů. Nebo také praktický oddělovač pro rozdělení karet na použité a nepoužité.
Někdy méně je více. A to platí dvojnásob u lišáka. Hra sice působí minimalistickým dojmem, ale díky tomu je přehledná a funkční a čistý jednoduchý design se povedl. Co se mi líbí je, že všechny komponenty jsou řešeny logicky a pomáhají hratelnosti a nic není zbytečné nebo nedotažené. Takhle má vypadat moderní přístupná desková hra.
Lov na lišáka
Jak už jsem psal výše, tak hra má velmi jednoduchá pravidla. Jeden z hráčů se ujme role lišáka a vezme si jednu z karet s klíčovým slovem, podívá se na ní a zasune jí do stojánku, tak aby byla vidět jen horní část se základní nápovědou. Každý z ostatních hráčů bude hrát za stopaře a dostane popisovač a sadu 6 karet nápovědy. Navíc budete potřebovat už jen stopky nastavené na 90 vteřin. A vzhůru do hry.
Hraje se maximálně na 7 kol, přičemž všechna mají stejný průběh.
Jako první spustí lišák časomíru a hráči mají svou minutu a půl na dohodu o stopách a jejich zapsání na své karty. Omezení je v zásadě minimum - hlavní je vyhnout se klíčovému slovu, protože jeho napsání by znamenalo okamžitou prohru! Hledané slovo může být napsáno jen na jednu z karet trofejí.
A to je v podstatě vše. Sedm kol či méně, když se někomu podaří najít klíčové slovo. A pak si můžete role proházet, klidně několikrát a strávit u hry třeba celý večer.
Co je trochu zavádějící je uvedení počtu hráčů 3 až 6, protože hru si můžete zahrát i ve dvou a v zásadě neztrácí nic na své hratelnosti. Tedy kromě nutné komunikace mezi hráči.
Tak jaká je?
Mazaný lišák je v podstatě prostě další hra o hledání slov. Má trochu jiný přístup, velmi povedené zpracování, ale stále je jen o to jedno - najít správné slovo.
Podobných her z ranku fillerů pro hráče a zábavy na menší párty vychází poměrně dost a záleží tedy spíš na každém a každé skupině individuálně, co kdo chce.
U mě Lišák rozhodně boduje svým zpracováním, minimalismem, ale i hratelností. A to podobný typ her nijak hodně nevyhledávám. Jenže doba covidová je doba covidová a lišák přinesl jedno velké plus - do jeho hraní se mi podařilo zapojit větší část rodiny, a tak se tak neposekala kuchyňskými noži (ano, tři týdny zavření je dlouhá doba), což je prostě věc, kterou chcete. Díky velmi jednoduchým pravidlům hru vysvětlíte i úplným nehráčům během chvilky a ihned je můžete zapojit do partie.
Co se počtu hráčů týká, už jsem zmínil, že můžete hrát i ve dvou. Nejvíc ale samozřejmě lišák vynikne ve větším počtu a ideální počet bych ustanovil na 3-4.
Herní doba jednoho kola/slova, je nastavená tak akorát, takže i když někdo normálně přemýšlí déle, tady není prostor díky časomíře.
Zkrátka Mazaný lišák je opět povedená záležitost, zvlášť pro milovníky podobných her. Pro ostatní je to další možnost výběru, kterou lze do své sbírky zařadit vedle větších hráčských titulů.
Mazaný lišák
Autor: Gerald Cattiaux
Vydavatelství: Albi
Rok vydání: 2021
Počet hráčů: 3-6 (reálně 2)
Věk: 12+ (i 10)
Herní doba: 15 min na slovo
Autor: Adam Vondra Vondris