Medvěd Wrr: Poprask na kolejích

Hry recenze

Pomoc! Proradný strojvedoucí Crocs unesl pohádkové postavy! Vžijte se opět do role Medvěda Wrr a zachraňte oběti dřív, než bude pozdě.

Poměrně nedávno jsme tu měli a rozebírali hru Medvěd Wrr: Karetní hra, za kterou stojí český autor Michal Ekrt a o jejíž parádní ilustrace se postarala dvojice Jaromír Štejnar a Michal Široký. Hra bylo propojená a inspirovaná knižním světem Medvěda Wrr - pohádkového světa pro celou rodinu, který je reprezentován nejen hrami, ale především knihami, kterou jsou velmi povedené a oblíbené mezi dětmi i dospělými.

No a protože karetní hra zažila doslova raketový úspěch, netrvalo dlouho a vyšla druhá hra – řekněme volné pokračování – které se inspirovalo dalším vyprávěním o populárním medvědovi. Přivítejte tedy Poprask na kolejích. A pořádně se připoutejte, bude to jízda.

Medvěd Wrr: Poprask na kolejích je karetně kostková hra určená pro 2-4 hráče s věkovým doporučením 7+ a herní dobou pohybující se okolo 15-20 min. Tedy základní atributy zůstávají stejné. Cílem ovšem není sesbírat součástky stroje, ale osvobodit unesené oběti proradného Crocse sesbíráním správné sestavy barevných vagónků dřív než soupeři. Protože medvědem hrdinou může být jen jeden.

Hra dostanete v menší (i když větší než minule) krabičce, která nese povedenou ilustraci, která vás ihned vtáhne do hry, protože na ní je všechno, o čem hra je – medvěd Wrr, Crocs i ikonický vlak. Opět skvělá jsou krátká pravidla – osmička stran i s úvodem a přehledy je naprosto jednoduchých na pochopení pro všechny a nikde jsme nenarazili na jediný problém. Největší část krabičky zabírají karty. Ty představují jednak vlak a jeho vagóny, ale také „výherní kombinace“ a kartu strojvedoucího. Pro hráče i hlavního padoucha jsou připraveny roztomilé figurky. Další věcí jsou šikovně udělané bonusové žetony, které lze využít dvojím způsobem. Poslední věcí je pak pětice speciálních kostek, které ovládají podstatnou část hry. Celá hra vypadá opravdu moc hezky. Zpracování je skvělé a ilustrace dvojice autorů ze světa Medvěda Wrr hru perfektně dotvářejí a kouzlí úsměv na tvářích, a to včetně drobných detailů.

Celá hra je – tedy pokud trochu opomeneme ústřední příběh – o sbírání sad barevných karet vagónků podle specifického zadání u každé partie, kdy výherní kombinace na kartách trochu kopírují pokerové kombinace – dvojice, trojice, flush atd. No a druhou stěžejní mechanikou je házení kostek a sbírání požadovaných symbolů.

Na počátku hry se nejprve sestaví vlak. Lokomotiva a startovní vagón, kde začínají hráči, jsou vždy stejné. K nim se přidá počet karet vagónků rovnající se počtu hráčů + 1 a ze všech karet se vytvoří vlak. Hráči si vyberou své figurky a postaví je na startovní kartu a Crocs si vleze do lokomotivy. Náhodně se vyberou tři karty výherních kombinací pro danou partii, bokem se dají bonusové žetony a ze všech zbylých karet se vytvoří dobírací balík. Že jsem na něco zapomněl? Pravda! Ještě ty kostky k tomu.

Následně se hráči střídají v tazích, kdy vždy mají přesně tři možnosti. Tou první je posunutí své figurky na prázdný (bez figurky) nebo startovací vagón. Druhou možností je hod kostkami pro zisk karty vagónu. Každá z karet má ve spodní části kombinaci symbolů, které je potřeba na kostkách hodit, aby bylo možné jí získat, přičemž hráč může v házet a přehazovat tak dlouho, dokud kombinaci nehodí nebo po neúspěšných hodech nepřijde o všechny kostky. V případě úspěchu získá danou kartu, vrátí figurku na start a prázdné místo zaplní novou z balíčku. V opačném případě se sám strojvedoucí Crocs přijde podívat, co se mu to děje ve vlaku a pro hráče to znamená útěk a pořádné zdržení plánů. V podstatě takto prosté to herně je. Tedy musíte ještě myslet na bonusové žetony a jejich schopnosti, které lze využít – ať už jako náhradu za kostky nebo jako škodící prvek. Každopádně kdo jako první splní jednu libovolnou výherní kombinaci, stává se vítězem a největším medvědím hrdinou od počátků vlakové dopravy.

Příjemným bonusem hry je minirozšíření „Zlatý vagón“, které do hry přidává, světe div se, kartu zlatého vagónu, který funguje jako žolík do všech kombinací, a o který se hráči po jeho vyložení do vlaku solidně poperou v kostkovém souboji doslova „na tlapky“.

Podobně jako karetní hra, i Poprask na kolejích cílí hlavně na rodinné hraní a mladší hráče a jejich rodiče. Všechny herní plusy tomu jdou zcela naproti – jednoduchost, přístupnost, krátká herní doba, zábavnost, vyrovnanost a boží grafický kabát.

Dobře funguje sepjetí s knižním světem, kdy pokud s dětmi čtete knihy, rozhodně si hru zamilují ještě víc a budou chtít prožívat medvědí příběhy i sami.

Velkým prvkem ve hře je náhoda. Nejen v dobírání karet, ale jak už asi každému došlo, tak zejména v kostkách. Zkrátka se může klidně stát, že tu požadovanou kombinaci nenaházíte, i kdybyste házeli celý večer. Stává se to, i když to není moc pravděpodobné. Pak pozor na slzičky, protože děti mohou trochu špatně nést opakovaný neúspěch. Ale je to jen hra.

Navíc hra má rychlý spád a hratelnost a díky tomu máte do 15-20 min odehráno a klidně si můžete dát další partii, kdy se štěstí určitě obrátí.

Zkrátka Medvěd Wrr: Poprask na kolejích jde v osvědčených kolejích svého předchůdce, a i když na to jde tentokrát odlišně, výsledek je stejný – krásně vypadající a skvěle se hrající rodinná hra pro široké publikum, která by neměla minout nikoho, kdo má doma aspoň trochu nadšené malé hráče. Takže kostky do ruky a šup zachraňovat pohádkové postavy z těch proradných zelených krokodýlích pracek!

 

Koupit hru a další produkty přímo na stránkách tvůrců!

 

Medvěd Wrr: Poprask na kolejích

Autor: Michal Ekrt

Grafika: Jaromír Štejnar a Michal Široký

Vydavatelství: GameRock

Rok vydání: 2020

Počet hráčů: 2-4

Věk: 7+

Herní doba: 15-20 min

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři