MikroMakro: Město zločinu

Hry recenze

Velké Zlosyny vás vítají. Město sice malé, ale zato plné zločinů, vražd a mnoha nekalých činů svých prohnilých obyvatel. A policie je tak bezradná, že potřebuje pomoc vás, ostřílených vyšetřovatelů!

V současné době vychází doslova obrovské množství her napříč žánry. Je úplně jedno, zda máte rádi počítací euro hry, příběhové hry nebo třeba válečné dobývání, každý si přijde na své. Jedna kategorie ovšem jakoby za poslední rok nabrala až nebývale na síle - detektivní hry, které staví hráče do rolí vyšetřovatelů s cílem řešit roztodivné případy. I vydavatelství Mindok si chtě nechtě muselo uždíbnout svůj kousek v této kategorii, a proto jsme loni dostali Kroniku zločinu (recenze zde) a letos tato kategorie pokračuje zajímavou novinkou MikroMakro: Město zločinu. Zajímavostí budiž, že tato hra aspiruje v sousedním Německu na cenu Spiel des Jahres 2020.

MikroMakro je kooperativní detektivní hra designéra Johannese Sicha určená pro 1-4 hráče s věkovým doporučením 10+ - obě podmínky jsou spíš doporučující, protože počet hráčů není v zásadě omezen a věkově zvládnou hru i mladší, záleží na přístupu rodičů. Jedna herní partie, myšleno jeden případ, zabere okolo 20 minut, přičemž ve hře jich je 16 a některé menší doplňkové, které lze vyluštit. Úkolem ve hře je správně vyluštit zadání a vyřešit případ na velkém herním plánu dle zadání na kartách.

V podstatě už krabice toho o hře hodně napoví - poměrně jednoduchá černobílá grafika doplněná o červenou. Po otevření na vás v první řadě pak čekají krátká jednoduchá pravidla a složený velký herní plán (75x110 cm) zobrazující celé město Velké zlosyny pulzující životem a vyprávějící bezpočet příběhů. Dále je zde lupa, i když je možné samozřejmě použít vlastní, a 120 karet vyprávějících 16 jednotlivých zapeklitých případů se stupňující se obtížností a k nim 16 obálek na rozdělení karet. No a to je vše. Designově je hra velmi pěkná. Jednoduchá grafika má své kouzlo a obří herní plán lze po dohrání hry použít třeba jako plakát na zeď jako dekoraci.

Herně je MikroMakro strašně jednoduché. Rozložíte herní plán, vyberete případ, rozložíte se kolem stolu a postupně řešíte jednu kartu zadání za druhou, přičemž jeden „hlavní hráč“ může číst karty. Jakmile vyřešíte jednu kartu, jdete k další, pak další a tak dále. Pokud tedy nehrajete složitější variantu, kdy máte méně nápověd při hraní.

A jak že se ty případy a zadání řeší? Inu jednoduše hledáte po té velké mapě dané scény, detaily a dění. I ty nejmenší detaily mohou být důležité a vedou vás k vyřešení. A čím pokročilejší případ, tím sofistikovanější a zapeklitější zadání, zločiny a nutnost hledání a dedukce.

Doporučení pod čarou - zajistěte si pořádně velký stůl!

MikroMakro: Město zločinu je povedená inovativní hra na poli deskových detektivek. Není to úplně nové, protože to vychází z knižního konceptu, ale je to nové v deskoherní podobě a zároveň je to prostě jiné, než všechny předchozí hry v této kategorii. 

Každý jednotlivý případ z 16 je jiný, originální a nápaditý, a i když se vše odehrává na jednom plánu, rozhodně nemáte pocit, že v polovině už všechno odhalíte automaticky a jednoduše. Počet případů je zároveň i negativem hry - 16 případů, každý na 20-30 min max, to je jest cca 4-5 hodin hraní a máte celou mikro hru odehranou. Přičemž samozřejmě o nějaké znovuhratelnosti nemůže být řeč, protože jakmile jednou případ vyřešíte a víte jak na něj, nemůžete se k němu vrátit. Jedině tak s jinou skupinou, které budete dělat jen moderátora. Nabízí se pak tedy samozřejmě možnost si plán vyvěsit nebo hru vyměnit. Nebo si můžete na internetu najít nějaké dodatečné hádanky na oficiálních stránkách.

Co mě opravdu baví je prohledávání pěkně udělaného plánu. Velké město pulzující životem se zajímavými twisty a zákoutími, to je přesně to, co si chcete prohlížet, a to nejen při samotném herním hledání.

MikroMakro je skvělá inovativní hra, přinášející svěží vítr do detektivních deskovek. Dokonce je tak dobrá, že jednak aspiruje na velké herní ocenění a zároveň už teď víme, že na podzim vyjde pokračování. Jakmile se jednou do Zlosynova dostanete, nepustí vás, dokud nevyřešíte všechny záludnosti jeho obyvatel. A za ten zážitek to stojí, ne?

 

Koupit přímo u Mindoku!

 

MikroMakro: Město zločinu

Autor: Johannes Sich

Vydavatelství: Mindok

Rok vydání: 2021

Počet hráčů: 1-4

Věk: 10+

Herní doba: 20-30 min

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři