Milostný dopis: Bridgertonovi

Hry recenze

Záhadná Lady Whistledownová a její noviny plné zvěstí a klepů si žádají pozornost všech z vyšší společnosti. A dokonce pronikly i do klasického Milostného dopisu.

Milostný dopis, v orig. Love Letter, je bezpochyby jedna z nejlepších mikro her na trhu. Seiji Kanai přišel před lety se svým minimalistickým konceptem hry o pár kartách v malé krabičce, která však i po letech takřka dokonale baví a v podstatě se na ní nedají najít chyby. Hra se mimo jiné od svého původního vydání v roce 2012 dočkala řady přepracování a úprav, ať už se jedná jen o lehce doplněnou edici 2019 nebo zcela přepracované verze Marvel aka Rukavice nekonečna nebo Jabbův palác z předaleké galaxie. Zatímco první jmenovaná přidala jen novou grafiku, jeden nový typ karet a možnost hrát v šesti (dobře, je to asi víc změn, než jen pár), tak Rukavice nekonečna ze hry udělala souboj Thanose proti hrdinům a Jabbův palác zase originál soupeření ze světa Star Wars okořeněné o specifické podmínky. Jedno všechny hry ale spojuje – naprosto skvělá hratelnost, přístupnost a geniálnost celé hry. No asi chápete, že na Milostný dopis mi nikdo nemůže sáhnout a jedná se o jednu z řekněme top5 her, které jsem kdy hrál.

Protože je hra ale stále úspěšná, vznikají další a další, ať už neoficiální (Simpsonovi) nebo oficiální varianty a reskiny (Batman). Nyní se na český trh díky vydavatelství Blackfire vydává verze s motivem známého a populárního seriálu Bridgertonovi. A ano, zase přináší nějaký ten nový pravidlový twist.

Tuhle verzi mini karetky si můžete zahrát ve 2-6 hráčích od 10 let a s herní dobou do 20 min herního času. Celá hratelnost je založena na líznutí a zahrání karty z ruky s prostým cílem – buď zůstat jako poslední ve hře nebo skončit s postavou s největší hodnotou. Jdeme na to.

Celá hra přichází v platovém blistru, který po otevření skrývá plátěný semišový modrý sáček se znakem seriálu a v něm „pouhých“ 22 očíslovaných karet postav, 6 karet přehledových, žetony diamantů jakožto vítězné body, a samozřejmě mikro pravidla. Každá z herních karet kromě ilustrace postav seriálu (Daphne, Colin a další) také číslo označující „sílu“ pro vyhodnocení na konci kola a efekt, který má karta při zahrání. Zde si dovolím menší kritiku – karty jsou standardně velké a přehledné, ale textové pole, respektive přímo text efektu je napsaný poměrně muším fontem, a pokud máte unavené oči, není zrovna nejlehčí se vše dočíst. Naštěstí efekt sledujete při zahrání a ne následně na stole. Naopak nás potěšilo zachování balení hry v sáčku pro maximální přenositelnost. A ano, obalené karty se vejdou. Ano, grafika se samozřejmě nese čistě v seriálových fotkách postav, ale ruku na srdce, pokud seriál neznáte/nekoukáte, asi po hře nesáhnete, čili v tomto ohledu jasně cílí na fanoušky.

V ůvodní hře představují hráči nápadníky a snaží se předat svůj milostný dopis princezně. V této verzi záhadná Lady Whistledownová vydává své listy a hráči se fiktivně snaží odhalit její totožnost. Ve skutečnosti jde o to, zůstat buď poslední ve hře nebo mít mezi všemi na konci kola v ruce kartu s nejvyšším číslem. Na začátku hry se všechny karty postav zamíchají a uprostřed stolu se připraví společný dobírací balíček. Vrchní karta se odloží lícem dolů (v případě hry pouze dvou se ještě sejmou další tři karty lícem vzhůru a položí bokem). Poté každý z hráčů obdrží po jedné startovní kartě do ruky a může se začít. Hra probíhá v tazích po směru hodinových ručiček, kdy hráč na tahu vždy dobere vrchní kartu z balíku a poté jednu ze dvou karet v ruce zahraje a okamžitě provede její efekt. Kolo končí, vždy když je dobrán společný balík nebo jsou v průběhu eliminováni efektem karet všichni hráči vyjma jednoho (což je mimochodem u nás mnohem častější varianta). V prvním případě vítězí v kole hráč, kterému zbyla nejhodnotnější karta v ruce (karty jsou očíslovány 0-9 + královna). V tom druhém logicky poslední nevypadnuvší hráč. Ať tak či onak, kdo zvítězí v koledostane jeden vítězný žeton a pokračuje se úplně stejně dalším kolem. Žeton může hráč dostat i efektem karty, aniž by v kole zvítězil. Hra končí ve chvíli, kdy někdo z hráčů získá pravidly stanovený počet vítězných bodů. Což se většinou stane v rozmezí 10 – 20 min, protože jednotlivá kola dokáží být ultrarychlé. 

A tak moc snadné a rychlé to je! Novinkou Bridgertonových je karta královny, která si nemá žádnou číselnou hodnotu, ale při zahrání může vyřadit hned několik hráčů zároveň. Konkrétně všech, kteří mají v aktuální chvíli kartu s nejnižším číslem.

Vhodné je i dodat, že hru si můžete zahrát dle původních pravidel ve dvou – čtyřech hráčích vyřazením některých karet. Pak dostáváte úplně původní hru, tak jak vyšla v roce 2012. Jen tedy s jinou grafikou a zasazením.

 

Dojmy

Asi se budu opakovat, ale Milostný dopis – ať už v jakékoliv variantě – je ten typ hry, kterou musíte mít doma. Je jedno, zda sáhnete po klasice, Star Wars, Marvelu nebo třeba právě Bridgertonových. Lepší mikro karetní hru s přístupnějším pravidly a šikovnějším konceptem prostě nenajdete.

Jasně, můžete argumentovat, že je ve hře plno náhody, že jí schází větší hloubka nebo kombinování, že je až moc rychlá, a že spíš než o nějaké hraní, jde jen o vykládání karet a hra spíš hraje vás… ale s většinou z toho prostě nebudu souhlasit. Ano, náhoda ve hře je. Pořád je to balíček cca 20 karet a náhodně si jednu a jednu táhnete. Pořád mají karty některé efekty víceméně náhodné a jen tipujete, ale prostě to funguje. Ten neuvěřitelný mikro koncept hratelnosti, těch zcela minimum pravidel, kdy nejvíc času zabere přečtení efektům jsou jednoduše skvělé.

Hra funguje v jakémkoliv počtu hráčů, ať už se sejdete na párty a potřebujete filler, sedíte jen doma na gauči a dáte si, ehm, karetní rychlovku ve dvou nebo jdete na oběd k rodičům. Zároveň platí, že čím více hráčů, tím větší náhoda a občas se stane, že se ani nedostanete na tah a rychle vypadnete.

Nový prvek v podobě královny jsme si rychle oblíbili a přináší do hry nový zajímavý twist a možnosti. Královnu opravdu chcete zahrát a buď tím ostatní eliminovat (a neeliminovat sebe samozřejmě), protože pokud zůstanete s ní, tak v porovnání s ostatními vždy prohrajete. Zároveň u hry vždy víte, jaké karty už byly zahrány, takže dokážete spočítat/odhadnout, kdo by co mohl mít. Zejména tedy v pozdější fázi kola.

Milostný dopis je dynamická, lehce přenosná, svižná, skvělé udělaná a designovaná mikro karetka, na které absolutně není znát zub času, a která dokáže s každou svojí verzí něčím malým překvapit. Ani Bridgertonovi rozhodně nedělají téhle hře ostudu, ba naopak zvolené téma ke hře sedí a spojení se seriálem se vyloženě nabízí. Pravidlová novinka je dostatečně svěží a jiná, ale zároveň nenabourává nic z toho nejlepšího ve hře. Zkrátka pokud hru nemáte a přemýšlíte, jaký Milostný dopis si pořídit, pak jsou Bridgertonovi poměrně jasnou volbou, už jen tím, že se vlastně oproti Star Wars a Marvelu nejvíc blíží originálu.

 

Hru můžete koupit na TLAMA games zde!

 

Milostný dopis: Bridgertonovi

Autor: Seiji Kanai

Vydavatelství: ADC Blackfire

Počet hráčů: 2-6

Věk: 10+

Herní doba: 20 min

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři