Modrá kráva

Hry recenze

K vítězství stačí postřeh a jen určit zvíře a barvu. Jenže co když kráva je spíš pes a modrá je tak nějak zelená? Takhle vás zamotá novinka Modrá kráva od Albi.

Původních českých her není nikdy dost. Nikdy. Asi mám pro naše autory a jejich výtvory trochu slabost a snažím se je všechny minimálně vyzkoušet a ideálně na nich najít co nejvíc pozitiv, ale tak to prostě je a věřím, že všichni si zaslouží pozornost a podporu komunity. Nebo skoro všichni. Většina. No to je jedno. Davida Rozsívala, autora dnešní novinky, zná asi každý, kdo se byť jen trochu zajímá o hry od Albi. Minimálně jste ho mohli vidět v nějakém streamu, Albi update nebo let’s play videu. A proč v rámci pracovních povinností nezrealizovat něco inovativního? A možná právě takhle vznikla Modrá kráva, která by klidně mohla být Zeleným psem nebo Růžovou kočkou.

Modrá kráva je párty hra pro 2-8 hráčů s věkovým doporučením 10+, kdy jí ovšem pravděpodobně zvládnou i mladší. Tedy pokud si u toho parta hráčů náhodou neotevře nějakou tu lahvinku, pak bych ten věk viděl striktně 18+, haha. Herní doba se pak pohybuje okolo 30 min na hru. Základem je postřehová hra, jejíž průběh se docela rychle mění a hráči u stolu musí dávat pozor nejen na vykládané karty, ale i na postupně doplňovaná pravidla. A cílem hry je možná trochu nečekaně přežít!

V docela velké krabičce s kreslenou grafikou ilustrátora Zdeňka Vomáčky, které dominuje červená kráva, čekají na hráče v první řadě krátká a jednoduchá pravidla s množstvím příkladů. Respektive ve hře jsou pravidla hned dvoje - jednak uvedený sešit, a pak sada 48 dílků pravidel, které mění nastavení hry v průběhu partií. Dále 48 karet zvířat 4 druhů a 4 barev ve stejné grafice jako krabice a karty změn a nových pravidel. Na posledním místě je pak hromádka žetonů životů a kol. Musím říct, že grafická stránka hry je povedená. Odlehčená ve stylu párty her, ale přehledná, úsměvná, funkční. Pravidla jsou správně jednoduchá a přístupná a naučíte je i nehráče. Dobrý nápad je rozlišení sad dílků pravidel různě barevnými ruby.

V podstatě je hra velmi prostá. Zamíchá se balíček karet a položí se doprostřed stolu spolu s žetony kol a žetony destičkami pravidel. Jako další se vytvoří první dvě pravidla, což je vždy sada 3 dílků - levého, středního a pravého - které mění, to co hráči musí říct. Např. z krávy dělají psa, z kočky prase, z modré zelenou apod. Každý hráč si vezme 5 životů a šup do hry. Hráči se střídají, přičemž aktivní vždy otočí vrchní kartu z balíčku a řekne co na ní je - modrá kráva, zelený pes, červená kočka. Jenže pozor, protože to co vidíte, nemusí univerzálně platit a je ovlivněno dříve vyloženými „pravidly“, které můžou měnit psa na kočku, červenou na modrou atd. Čili na kartě sice máte morou krávu, ale pokud to vyžadují pravidla, musíte správně říct zelené prase. Protihráči mohou říct „Chyba!“ pokud si myslí, že byla karta učena špatně. Hra se přeruší a jeden z hráčů - buď ten kdo udělal chybu nebo ten kdo špatně vyřkl slovo „chyba“ a hru přerušil, ztratí jeden život. 

Aby to nebylo úplně snadné a monotónní, tak pravidla se jednak mění v průběhu hry, ale také se přidávají nová a je tedy třeba si dávat neustále pozor. Navíc je tu sada speciálních pravidel jako potlesk nebo vztyk.

Hra končí ve chvíli, kdy zůstane pouze jediný hráč s žetony životů. I kdyby jen jedním.

Hra obsahuje i začátečnický mód, kdy se hraje první kolo bez pravidel a i „vylepšenou“ verzi, kdy se pravidla řetězí. Což tedy většinou z našich zkušeností dost zkrátí hru, protože jakmile je víc pravidel najednou, udělat chybu je jednoduché.

Modrá kráva asi nebude nejlepší hrou, kterou jsem kdy hrál. Ostatně nemůžu říct, že by segment párty her byla mnou nejvyhledávanější kategorie. Většinou přijde na řadu… no inu na párty. Nebo když se sejde větší část rodiny a mě se nechtějí vysvětlovat pravidla ničeho většího, jako je třeba oblíbený Scythe nebo Tapestry. A pak je ale Modrá kráva dobrou volbou.

Hra je nenáročná, jednoduchá, základní pravidla jsou zcela triviální a naučíte je kohokoliv. A nová přibudou až v průběhu hry, takže se nikdo nemůže vymlouvat, že o něčem nevěděl nebo neznal.

Díky tomu, že se pravidla přidávají náhodně v průběhu hry, je o variabilitu postaráno i v případě, že byste hráli víc partií po sobě.

Modrá kráva otestuje postřeh a rychle přemýšlení všech u stolu. To vše v jednoduchém a snadno naučitelném rámci a líbivé grafice. Rozhodně neurazí a v rámci kategorie se ani neztratí.

 

Koupit se slevou u Albi!

 

Modrá kráva

Autor: David Rozsíval

Vydavatelství: Albi

Rok vydání: 2020

Počet hráčů: 2-8

Věk: 10+

Herní doba: 30 min

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři