Určit správně diagnózu pacienta je občas doslova detektivní práce. Zvlášť když se o to snažíte ve hře Modrý kód od Albi.
Narovinu se přiznám, že seriál Modrý kód jsem nikdy neviděl a znám ho maximálně z reklamy. A taky z nedělního vyprávění babiček. Takže moje vědomosti jsou zhruba v rozsahu „seriál o doktorech někde v nemocnici aneb varianta na Ordinaci v růžové zahradě“. Když se ke mně tedy dostala hra se shodným názvem na obalu, neměl jsem žádná očekávání nebo představu, o co půjde. A kupodivu jsem byl nakonec víc než mile překvapen. Ze samotného seriálu si hra bere pouze postavy a základní doktorské prostředí. Nic víc.
Pod víkem krabice s ústřední pěticí seriálových doktorů najdete původně českou hrou Davida Rozsívala z Albi pro 2-6 hráčů od 12 let (ale ze zkušenosti jí zvládnou i mladší) a s herní dobou okolo 30 minut na partii. Úkolem hráčů je správně určit nemoci 5 pacientů na základě postupného systému otázek a odpovědí dřív, než to stihnou soupeři u stolu. Celé je to poměrně jednoduché, ale v rámci žánru chytře řešené a poměrně inovativní. Takže postupně.
Po otevření na vás čekají v první řadě krátká a jednoduchá pravidla, a také 6 mazacích destiček se seznamem nemocí a příznaků a k nim 6 smazatelných fixů a 6 karet lékařů reprezentujících hráče a nakonec, když jsme u těch šestek, i 6 stojánků na karty. Poslední věcí v krabici je celých 120 karet pacientů s nemocemi k diagnostikování. Každá z karet pacienta obsahuje název nemoci, který se hráč snaží správně identifikovat a seznam příznaků sloužících jako nápověda.
Herně je hra poměrně jednoduchá. Každý hráč si vezme jednu mazatelnou diagnostickou desku, fix, stojánek a náhodně jednu kartu lékaře. Balík karet pacientů se zamíchá a lícem dolů položí doprostřed stolu. Na začátku partie si každý u stolu vezme jednu kartu pacienta a aniž by se na ní podíval, rubem k sobě jí vloží do stojánku - nemoc a nápovědu tedy vidí pouze soupeři.
V průběhu hry se hráči střídají v tazích a vždy musí zvolit jednu ze dvou možností - získat nápovědu, položením otázky na příznak nebo výsledek testu nebo se pokusit určit diagnózu pacienta. V případě první varianty se můžete zeptat např. „projevuje se nemoc krvácením?“ „projevuje se nemoc otoky?“ a hráč po vaší levici musí na základě karty před vámi pravdivě odpovědět. Odpověď si můžete libovolně zaznamenat na vaší desku, a tímto způsobem postupně vyškrtáváte nemoci a příznaky, které pacient buď má nebo nemá. Ve druhé akci pak tyto informace umně využíváte k určení správné diagnózy pacienta. Na uhádnutí má každý 3 pokusy. Takto hra probíhá, dokud jeden z hráčů neurčí správně 5 pacientů/diagnóz.
Modrý kód v podstatě klame tělem, protože je hlavně detektivní a dedukční hrou o hledání správné odpovědi na základě cílených otázek a odpovědí. Ve hře je překvapivě i prostor pro strategii, kdy je někdy lepší riskovat a zkusit odhadnout a získat tak náskok, než řešit nemoci do poslední příznaku.
Díky velkému množství karet (ač stejných či podobných) je hra dostatečně variabilní a láká ke znovuhraní. Celé to je o sledování poznámek na vaší desce a správném vyhodnocení a odhadu. A samozřejmě občas i o štěstí, když riskujete.
Modrý kód je vcelku nenáročná, ale překvapivě zábavná detektivní hra, která se hodí spíš na rodinné hraní nebo nějakou párty, kdy se ve více lidech není problém rozdělit na páry či menší skupiny a hádat ve vice lidech. Nemocniční a lékařské téma je navíc poměrně příjemná změna oproti klasickým detektivkám. A když hru vezmete v neděli na návštěvu k prarodičům, určitě jim uděláte radost.
Modrý kód
Autor: David Rozsíval
Vydavatelství: Albi
Počet hráčů: 2-6
Věk: 12+
Herní doba: 30-60 min
Autor: Adam Vondra Vondris