Moje kavárnička

Hry recenze

Máte nějaké sny? Třeba stát se baristou a otevřít si vlastní kavárnu? Inu teď si to můžete splnit v deskoherní podobě.

Ne vážně, být baristou a mít vlastní kavárničku musí být super. Pečete si dorty a zákusky, vaříte kafíčka, čaj a čokolády a užíváte si spokojené zákazníky. No a pak se to zrychluje, zrychluje, zakázek přibývá a vám začínají naskakovat šediny. Tak nějak to vypadá ve hře Moje kavárnička z dílny Korean Board Games a ADC Blackfire, která se nedávno dostala na náš trh. No a taky na náš stůl.

Moje kavárnička je hra Euijina Hana založená na sbírání a správě surovin a plnění (ne)záludných objednávek mlsných zákazníků pro 2-4 hráče od 8 let s herní dobou pohybující se okolo 30-45 min na jednu partii. Každý z hráčů se ujme jedné z kaváren v Kavárenské ulici a snaží se v průběhu kol plnit množící se objednávky zákazníků na lahodné nápoje, a to dřív než nastane zavírací doba a počítání bodů.

 

V kávovém kalíšku

Přiznám se, že na první pohled mě Moje kavárnička svou krabici nijak zvlášť nezaujala. Ne že by byla ošklivá, ale ani nic převratného. Postupně jsem ale po otevření rozevíral svůj úsměv, protože tedy si Korean Board Games a autor neskutečně vyhráli. V plastovém insertu, který obsahuje dokonce i vyjímatelné a šikovné misky na suroviny najdete třeba 12 plastových šálků ve kterých vaříte své nápoje nebo 8 různých přesně tvarovaných plastových surovin od kávových zrn, přes čokoládu a čajové lístky, až po vodu či páru. To jsem od hry upřímně nečekal a velmi příjemně mě tohle zpracování překvapilo.

K tomu najdete pod víkem samozřejmě ještě pravidla na pár stran lehkého čtení, herní plán a desky pro hráče a sadu karet objednávek. No a také dřevěné figurky baristů v šesti kouscích a čtveřici barev.

Celkově nejen u mě, ale u všech kdo zatím Moji kavárničku hráli, převládalo ze zpracování hry nadšení. Ona prostě na stole vypadá krásně a ve všech ohledech svým zpracováním podtrhuje herní téma do posledního detailu. Kromě šálků a surovin jsou to i třeba velmi pěkně vyvedené a přehledné karty. Hraní s komponenty je velmi příjemné a mnohdy až uklidňující. Tedy hned potom, co z vás opadne stres z čekajících objednávek zákazníků, které se vám hromadí u pultu.

 

Káva, čaj i speciality. Hlavně rychle!

Hra nás velmi příjemně překvapila nejen zpracováním, ale i pravidlovým a herním rámce a průběhem partie. Celé to totiž spočívá v zásadě jen na sbírání surovin pohybem „meepla“ na desce a následné plnění karet objednávek přidáváním správných surovin. 

Na začátku hry si každý hráč vezme jednu desku, tři šálky, vylepšení neaktivní stranou dolů a podle počtu hráčů jednu nebo dvě figurky baristů, které hráči následně rozmístí na centrální desku. Následně si každý dobere startovní objednávky dle svého pořadí a vzhůru do vaření.

Tah hráče je snadný. Posun o 1-3 pole po plánu figurkou a zisk surovin podle polí, která navštíví nebo na kterých skončí, následně přidání surovin do svých libovolných šálků a následné případné splnění objednávek ve své řadě. Jakmile hráč kroky projde, posune své objednávky v řadě o pole dál (zákazníci jsou netrpělivý a čas běží) a může hrát další hráč. Tedy ještě si dva hráči nalevo od aktivního vezmou tolik nových objednávek, kolik jich ten aktuální splnil, čímž dochází k přísunu (a nechtěnému hromadění) dalších zakázek. A to úplně nechcete, protože na splnění máte vždy 4 tahy, jinak objednávky spadnou mezi nesplněné, což přinese jednak záporné body, ale také přiblíží konec hry. Kromě toho může hráč vyměnit 3 splněné objednávky za vylepšení a také z těchto vylepšení profitovat.

Hra skončí ve chvíli, kdy se buď dobere balíček karet nebo má někdo z hráčů pět a více nesplněných zakázek. Hra následně končí a dojde k počítání bodů a určení nejlepšího baristy.

 

Dojmy

Moje kavárnička je příjemným herním překvapením v kategorii lehčích přístupných her, která ale zároveň není tak lehká, jak se na první pohled může zdát a v průběhu partie na vás neustále vytváří větší či menší tlak a pocit, že stále něco nestíháte. Tak postupně.

Zpracování hry je prostě skvělé. Opravdu velké překvapení, jak si tvůrci se hrou za pár stovek vyhráli a co vše si do krabice připravili.

Na hře se mi nejvíc líbí ta kombinace jednoduché hratelnosti – načteno, vysvětleno za pár minut – v kombinaci s množstvím strategie a taktizování při každém tahu a každém herním rozhodnutí. Hra vás neustále nutí přemýšlet dopředu a vybírat nejen suroviny, ale i pozici na plánku do budoucích kol. Do toho na vás chrlí jednu objednávku za druhou (ve dvou a třech v podstatě v každém kole) a vy si trháte vlasy a lámete hlavu jak to stihnout. Je třeba si totiž také uvědomit, že můžete zároveň „vařit“ a připracovat jen trojici objednávek z celé řady, když máte jen tři šálky a celé kolo má pevně dané pořadí.

Hra má rozdílný průběh v odlišném počtu hráčů. Zatímco ve čtyřech je plánek plný a hráči si přebírají dobrá místa na suroviny, ve třech je počet ideální, ale zase rychle přibývají objednávky. Ve dvou je pak hra doslova závod a často končí na podmínku nesplněných objednávek. A to dokonce máte na plánku dvě figurky místo jedné a tedy větší volnost ve výběru surovin ke sbírání. Každopádně v jakémkoliv počtu hráčů není problém i s přípravou hru dohrát za 30-45 min času

Všechny zmíněné prvky pak ve hře působí až nečekaně tematicky, kdy se vám zákazníci netrpělivě hromadí u pultu a je jim jedno, že na karamelové frapučínko s extra šlehačkou je potřeba čas, když oni chtějí o své sója latté hned teď. Času není nazbyt a oni vám klidně utečou ke konkurenci. O negativním hodnocení na sítích ani nemluvě.

Zajímavý nápad je zisk vylepšení za karty objednávek. Na konci hry totiž splněná karta znamená bod. Tedy 3 karty, 3 body. Právě to je cena za vylepšení, které ale dává na konci body jen dva. Zároveň jsou ale vylepšení silná a není radno je podceňovat. Jenže i ten bod může být na konci hry propastný rozdíl a vylepšení jsou tedy dalším prvkem do bolehlavové skládačky.

Jedným prvkem náhody ve hře je dobírání karet. Je totiž znatelný rozdíl, když soupeř dostane kávu ze dvou surovin, zatímco vy si líznete trojici karet s hromadou požadavků. Jako pracovat se s tím dá a za speciální nápoje je bonus, ale stejně naštve, když si soupeř vaří svá jednoduchá presíčka a na vás čeká jedno moca latté za druhým.

Moje kavárnička je zkrátka přístupná, krásně zpracovaná a herně po všech stránkách fungující méně náročná hra pro celou rodinu a všechny po celém dni znavené baristy, která jednoduše boduje a hlavně se skvěle hraje.

 

Hru můžete koupit na Cechu Hráčů zde!

 

Moje kavárnička

Autor: Euijin Han

Vydavatelství: Blackfire

Rok vydání: 2023

Počet hráčů: 2-4

Věk: 8+

Herní doba: 30-45 min

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři