Moštárna

Hry recenze

Albi se nám letos rozjelo a předkládá před nás jednu zajímavější hru než druhou. Tentokrát budeme vyrábět mošt, ba co víc, dokonce SUPERMOŠT. Takže jaká je rodinná hra Moštárna, která na první pohled zaujme krásně barevnou grafikou, zpracováním a slibovaným vývojem v průběhu partií?

Za sedmero řekami a sedmero horami, nacházel se čarovný les, obývaný rozličnými zvířátky, jejich nejoblíbenější pochoutkou byl skvělý ovocný Supermošt! Všichni tak sbírají lahodné, šťavnaté ovoce a snaží se z něj vyrobit ten nejlepší nápoj v celém lese. Ale pozor! Nic není tak snadné, lisovačka je pro všechny jen jedna a tak musíte dobře využít své tahy a získat pomoc ostatních. Moštárna je jednoduchá karetní hra pro 2-5 hráčů od 8 let a vy se pojďte podívat, jaká je.

Komponenty

První co jistě zarazí každého, kdo dostane hru Moštárna do ruky, je velikost samotné krabice. Čekáte pár karet a najednou držíte prakticky krabici od bot (s nádhernou ilustrací!) plnou komponentů! Pojďme ale postupně – pro každého hráče je připraven jeden umně vyvedený dřevený žeton zvířete, kterým bude pohybovat po kartách a kartonový žeton reprezentující jeho zvíře, dále zde najdeme několik kartonových žetonů, reprezentujících různé akce v pozdější fázi hry, 60 karet jednotlivého ovoce, 10 karet mixu a to nejzásadnější – 240 očíslovaných karet setkání, s originálními ilustracemi a krátkým popiskem akce, kterou hráč musí po jejich výběru provést. Samozřejmě nechybí česká pravidla a navíc vysvětlivky k jednotlivým kartám.

Jak se hraje?

Edit: Jedná se o první hru, ale o tom dále!

Každý hráč si vybere jedno z nabízených zvířat, kterého následně reprezentuje ve hře a vezme si jeho dřevěnou figurku a kartonový žeton.  Zamíchá se balíček karet ovoce a každý z hráčů dostane po dvou kartách. Z karet setkání se vytvoří „věž“ od čísla 1 do 59, následně se z karet 1 až 6 vytvoří šest hromádek (vždy jedna hromádka = jedno číslo) po čtyřech kartách, no a můžeme začít hrát! (pro první hru můžete nechat všechny ostatní žetony v krabici, věřte mi, nebudete je potřebovat). První hráč (u nás nejmladší, jak jinak) vezme svou figurku zvířete, umístí jí na jednu z šesti hromádek karet setkání (nikdy ne na zbývající zásobu vedle!) a buď provede akci popsanou na kartě nebo, má-li v ruce dostatek karet ovoce, vyrobí Supermošt a kartu setkání si vezme rubem vzhůru před sebe. V takovém případě následně vezme horní kartu ze zásoby setkání a položí jí navrch hromádky s příslušným číslem a pokud taková není, založí novou, tak aby bylo před hráči v součtu stále 24 karet setkání (vše můžete vidět ve fotogalerii níže, viz popisky jednotlivých fotek). No a pokračuje další hráč. Poté co jeden z hráčů vyrobí určitý počet Supermoštů, dohraje se stávající kolo a hráč s nejvyšším počtem získaných nápojů vyhrává. Jednoduché že? Ano, první hra je snadná, mechaniky na kartách nejsou složité a celá hra se zdá až dětsky prostá. Ale pozor! Za prvé mechaniky na kartách setkání jsou postupně stále složitější, a aby toho nebylo málo, hra má zajímavý režim vývoje. Autor hry vzal v potaz oblíbenost her jako Pandemic, kde se partie neustále mění a vytvořil svou vlastní originální odpověď. Další hra totiž nezačíná od začátku, ale přesně tam, kde předchozí skončila! Vyložené hromádky karet setkání si dáte po hře stranou a nezačínáte znovu s kartami 1-6, ale již s těmi novými. V jedné herní skupině tak budou partie postupně složitější, náročnější a divočejší, dokud se znovu nevrátíte na začátek! Zní vám to lépe? Taky že je!

Jaká je?

Nebudu nic zastírat a řeknu to rovnou – Moštárna je dobrá, hodně dobrá a zábavná rodinná hra, která se díky neustálému vývoji jen tak neohraje a stále má čím překvapit. Autor hry Friese Friedmann vytvořil zcela jednoduchý princip výběru akce, ale přesto má hra propracovaný zábavný koncept, který nabízí vyvážený poměr náhody a strategie. Samozřejmě, nejde o hru, kterou budete hrát se zkušenou skupinou hráčů celý večer, jako např. výše zmiňovaný Pandemic nebo letos vydaný strategický opus Scythe, ale na rychlé vyplnění nebo příjemně strávený rodinný večer je hra jako stvořená. Přidáme-li rozpustilé grafické zpracování, znovu připomeneme jednoduchost, krátkou herní dobu, neustálý vývoj jednotlivých partií a snadné pochopení pro všechny, máme zde jeden z rodinných herních hitů letošního roku, který rozhodně stojí za pozornost, a již v létě si dovolím říct, že se může klidně jednat o jeden ze skvělých dárků pod Vánoční stromek. A teď mě omluvte, jdu stáčet a vrátit zbytku rodiny minulou porážku!

P.S. Jediné čeho se bojím, je výdrž karet ovoce, protože se neustále točí a možná bych raději volil jejich obalení.

Podívejte se na pravidla a popis hry na stránkách Albi!

Autor: Friese Friedmann

Vydavatel: Albi

Počet hráčů: 2-5

věk: 8+ (a věřím že i první třída to krásně zvládne)

herní doba: 15-30 min

Pořadí na Boardgamegeek: 136. rodinná, 721. celkově

 

Fotky:

1. - 7. Krabice a komponenty hry

8. a 9. Výběr karty setkání (hráč se žirafou) a dobrání dvou karet dle akce na kartě

10. a 11. Platba za výrobu moštu (3x jahoda a 1x víno jako univerzální náhrada za koktejl na kartě) a následné dobrání nové karty setkání (karta č. 7 s tapírem)

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři