Smrt je jen začátek, a to že je něco v hrobě ještě neznamená, že je tomu konec. Monstra totiž mohou překročit samotné hranice věčnosti!
Pokud se mě někdo zeptá na rychlou variabilní kompetitivní dvojkovku, většinou mu okamžitě doporučím Mozkožrouta od REXher. Tahle hra o cca 50 kartách je takový svižný, skvěle navržený a vtipný destilát velkých karetek jako třeba Magic, ve kterém však odpadá jakýkoliv deck constructing, řešení many k vyvolávání nebo nějaké postupné hraní po křivce a dlouhé partie. Mozkožrout se totiž pyšní tím, že hra nepřesáhne 10 min, všechny karty jsou doslova trumfová esa a v podstatě stojí na pouhých dvou pravidlech a pár klíčových slovech. A přitom to vůbec není triviální a bezmyšlenkovitá rubačka bez nutnosti přemýšlení. No nemilujte jí.
Osobně mám za to, že díky množství karet a náhodnému rozdání si s klasickou sadou užijete desítky nebo spíš stovky her zábavy, ale jak už to bývá, variabilita a nové možnosti nikdy nejsou na škodu, zvlášť pokud máte hru rádi. A přesně z toho vychází i „Rexíci“, a proto u hry nezůstali jen u původní sady, ale vydali dvojici menších rozšíření (Noví poddaní a promo pack Minirozšíření 2022) a také dvě samostatné sady s názvy Za hranice evoluce a Za hranice věčnosti. A jak už název napovídá, jedna si hraje s vývojem monster, ta druhá se záhrobím. A na tu se teď podíváme.
Za Mozkožroutem jako takovým stojí rovnou čtveřice autorů - Christian Kudahl, Marvin Hegen a Skaff Elias, ale hlavně známý Richard Garfield. Ti hru, respektive sérii, vytvořili primárně pro 2 hráče od 8 let a s herní dobou okolo 10 min na jednu partii. Není náhoda, že všichni tvůrci jsou letitými „magicáři“ a Garfield dokonce tvůrce téhle legendární karetky, a proto Mozkožrouta vytvořili jako takový filler a mnohem přístupnější a dostupnější variantu, ve které se hráči pomocí sady monster snaží přetlačit soupeře a ubrat mu 3 životy dřív, než se to povede obráceně.
Pokud jste zkušenějšími Mozkožrouty, můžete rovnou skočit do dojmů, pro ostatní si dovolím celé shrnutí hry postupně.
Zpracování
Za hranice věčnosti se sice liší designem, ale v podstatě plně navazuje na původní hru – stejně velký box, stylové ilustrace monster na víku a po otevření v papírovém insertu sada karet, dvě počítadla životů a pravidla.
Hra stojí na dvou typech karet – monstrech a mozkožroutech. Monstra jsou velmi vtipnou (skvěle přeloženou) plejádou šíleností všeho druhu od Drakchny, přes Ohnivého paroháče až po zombie mravence. Hru nemůžete brát úplně vážně, ale pokud se naladíte na její odlehčenou vlnu, budete si užívat ilustrace i překlad. Každá karta má určitou sílu a schopnost(i). Vše je přehledné a vcelku jednoduché, stačí se hlavně naučit pár klíčových slov, kterou jsou navíc přehledně na lama kartě. Novinkou sady Za hranice věčnosti je čtveřice požehnaných monster, které fungují nejen ve hře, ale po svém poražení vystrkují růžky i z hrobu a mají vliv na hru, ať už v podobě snížení či zvýšení síly monster nebo silnější ubírání životů soupeři.
Čtyři karty, které dali hře jméno, tedy mozkožrouti, jsou stěžejním prvkem hry a pomocí nich lze při vykládání krást soupeřovi karty. Jejich využití a časování je stěžejní, protože každý má jen dva a jakmile je využije, smůla.
Celkově je zpracování super. Osobně se mi hrozně líbí grafický styl i ztvárnění karet. Vše je barevné, ale zároveň přehledné. Navíc je hra díky „pouze“ kartám krásně minimalistická, a pokud nechcete, nemusíte ani využívat přiložená počítadla a životy počítat třeba pomocí nepoužitých karet. Tedy ideální i na cesty.
Jak na to?
U Mozkožrouta platí známá poučka „easy to learn, hard to master“. Hra je extrémně jednoduchá na naučení, ale na správné zahrání? Solidní výzva.
Na začátku hry stačí zamíchat balíček karet všech monster a každému hráči rozdat 10 z nich. Klidně můžete využít jednu sadu, jakékoliv rozšíření nebo smíchat úplně vše dohromady. Každý si vezme jedno počítadlo životů a nastaví ho na trojku. Následně si každý z hráčů dobere do ruky 5 karet a může se hrát.
Hráči se střídají v tazích, kdy vždy musí provést jednu ze dvou akcí, a to buď zahrát kartu z ruky, nebo zaútočit na soupeře.
Při první možnosti si aktivní hráč vybere kartu z ruky a vyloží jí před sebe na herní plochu. Protihráč si jí může prohlédnout, a buď mu jí ponechá, nebo využije svého mozkožrouta. Ve chvíli, kdy hráč aktivuje svou kartu mozkožrouta, přebere soupeři jeho právě zahranou kartu a získá jí pod svou kontrolu. Zároveň případně i vyhodnotí on sám efekt příchodu karty do hry (pokud ho má). Platí ale, že opět hraje původní hráč, neboť „mozkožroutový“ svůj tah vyčerpal ukradením monstra. Každopádně hráč, který kartu hrál, si dobere zase do 5 karet.
Druhou možností je zaútočit. Aktivní hráč si vybere své monstrum a provede útok. Bránící buď může nechat útok bez odpovědi a přijde o jeden život nebo bránit. V tom případě se příšery střetnou, porovnají se jejich síly a ta slabší z nich zemře (odhodí se). Do toho mohou promluvit některá klíčová slova jako lovec (obránce vybírá útočník), nenápadný (může být bráněn jen nenápadným), odolný (po poražení se pouze tapne a má další život) nebo zuřivý (ten v případě úspěchu útočí 2x). Zároveň je nyní nutné myslet i na možné ovlivnění kartami z hrobu (takový Prokletý Gorilev třeba -2 k síle), ale zároveň i karty posílení, které se schovávají pod aktivní karty a přidávají jim na síle.
Konec hry může nastat ze dvou důvodů – buď jeden hráč přijde o všechny své životy, nebo nemůže legálně provést ani jednu z výše uvedených možností. A právě tady čas karty znovu zamíchat a dát si další partii.
Dojmy
Mozkožrout je perfektní soubojová karetní dvojkovka. Bezesporu se jedná o jednu z nejlepších dvojkovek, které u nás vyšly. Základní hra je skvělá – nabízí dostatek variability a znovuhratelnosti, skvělé možnosti a fůru monster. Ale i tady platí, že čím víc budete hru hrát, tím spíš budete chtít nějakou tu expanzi a nové možnosti. A právě tady přichází dvojice Za hranice evoluce a Za hranice věčnosti.
Výhodou sady Za hranice věčnosti je samozřejmě to, že oproti menším expanzím nemusíte vlastnit základní hru a stačí vám tak tahle jedna sada. V téhle krabičce najdete absolutně vše, co ke hře potřebujete. Zároveň je ale nutné podotknout, že sada je o něco více (byť ne o moc) komplexnější, a i pár věcí složitější.
Podle mě je ideální si každou sadu osahat tak říkajíc samostatně, ale následně vše smíchat dohromady. Právě variabilní mix a šíře karetní zásoby, kdy všechno se vším funguje a přidává na možnostech, funguje skvěle. Zároveň ale tenhle mix přidává náhodě a nepředvídatelnosti. Logicky zapamatovat si nějakých 40 karet je lehčí, než 150.
Novinky v podobě posílání i schopností v odkládacím balíčku se nám líbí, ale trochu zamrzí, že právě posmrtných schopností je jen omezené množství. Respektive přesně 4 a klidně se tak může stát, že se do hry žádná nedostane.
Větší dopad má na hru podle mě posílání, protože to věta, která odkazuje na libovolný odkládací balíček je solidně silná a umí hrou zamíchat víc, než se na první pohled zdát.
Zpracování hry, to je stále stejně velká bomba – skvělé ilsutrace, perfektní překlad, vše jasné a přehledné. Jen se vám, pokud máte vše, nevejde celá hra jen do jednoho boxu, ale to jen tak na okraj.
Mozkožout: Za hranice věčnosti je pro mě skvělá, povedená hra, ať už jí berete jako originální titul nebo rozšíření, které vám do oblíbeného titulu přinese nové možnosti a schopnosti. Funguje tak i tak.
Hra je až extrémně jednoduchá, ale přitom jakmile jí rozehrajete, už musíte od začátku přemýšlet nad každým tahem a rozhodnutím. Musíte se naučit nejen využívat monstra a schopnosti, ale hlavně mozkožrouty. To dává hře nesmírnou dynamiku plnou napětí a zvratů, kdy se štěstí přelévá z jedné strany na druhou a každá zahraná karta umí zcela převrátit hru.
Za hranice věčnosti je perfektní rozšíření a samostatná varianta parádní duelovky a krabička, která přidává nejen spoustu nových karet a možností, ale i lehké pravidlové změny a schopnosti, které umí zamíchat hrou. Více zábavy, více soubojů, více monster, více mozkožroutů. Ať už jako první hra v sérii nebo navýšení možností, v obou ohledech skvělé!
Hru můžete koupit na Planetě her zde!
Mozkožrout: Za hranice věčnosti
Vydavatelství: RexHry
Rok vydání: 2023
Počet hráčů: 2 (případně 4 s více mozkožrouty)
Věk: 8+
Herní doba: 10-15 min na partii
Autor: Adam Vondra Vondris