Vytvořte tu nejúžasnější sbírku obrazů napříč historií a staňte se nejlepším kurátorem galerie umění 20. let. To vše nabízí novinka Museum: Pictura.
Mona Lisa v New Yorku? Nejúžasnější díla Rembrandt v Tokyu? Nebo Paul Rubens v San Franciscu? Představivosti se meze nekladou a není místa, dle byste nemohli vytvořit jedinečnou sbírku obrazů slavných tvůrců ve 20. letech 20. století. Svět se vzpamatovává z hrůz první světové války a ještě neví, co ho čeká a umění je hitem a národní muzea a galerie se snaží vytvořit ty nejlepší výstavy a vernisáže. A jste to právě vy, kurátoři, kdo se musí úkolu zhostit. Směle tedy do toho v novince vydavatelství ADC Blackfire.
Mimochodem se hrou se váže hodně zajímavý příběh. Původní vydavatel totiž v průběhu doručování zkrachoval (jinak třeba hry Encyklopedie nebo Rallyman GT) a na Blackfire čekalo dilema, jak dostat kontejner se hrou nejen do Čech, ale jak ho vůbec získat od konkurzního správce. No naštěstí se ale povedlo a Museum je u nás. A upřímně by byla škoda, kdyby tahle hra skončila někde jinde než v obchodech, protože se jedná sice o jednoduchou, ale velmi hezkou hru. Ostatně o tom dále.
Musem: Pictura je hra založena na principu sbírání sad (set collectingu), za níž stojí Eric Dubus a Olivier Melison. Ti svou hru vytvořili pro 2-4 hráče s věkovým doporučením 14+ (reaálně tak 10) a herní dobou pohybující se okolo 60-90 min na partii i s přípravou. Hráči se jako kurátoři galerií snaží vytvořit tu nejhodnotnější a nejlepší výstavu a sbírku obrazů. No a samozřejmě vyhrát, jak jinak.
Obrazy, kam se podíváte
Už od prvního pohledu na krabici je jasné, že zde půjde o umělecká díla v galeriích.
Pod víkem se pak skrývá spousta komponent. Dominantní roli hrají karty, které jsou rozděleny mezi mecenáše, přízeň, trendy a hlavně celých 180 různých karet obrazů těch nejslavnějších umělců historie. Všechny karty obrazů jsou udělány opravdu hezky, kromě stylizované ilustrace obsahují historické období, autora, rok, zařazení, zkrátka školní systém by byl nadšený. Škoda jen, že při hře jsou pak vidět jen omezené části, ale to už je cena za hru. Podobně jsou na tom i karty trendů, které vždy obsahují trojici bodovaných kategorií. Přehledné a jasné jsou i zbylé karty ve hře, všechny informace na nich jsou jasné a nebudete tápat.
Co pro mě naopak bylo lehkým zklamáním, to jsou desky pro hráče reprezentující jednotlivé galerie. Ty jsou „pouze“ z tvrdšího papíru a i když mají hezký design, jejich zpracování by mohlo být lepší. To bohužel platí i o dalších deskách ve hře. Je to ale jen jediná vada na kráse hry.
Nakonec tu máme pár žetonů k vyloupání, jako třeba pro označení bodů nebo žetony výstav.
Na hře se mi hodně líbí její „art deco“ stylizování do 20. let. Na všech komponentech to pěkně sedí a hodí vás při hraní do té správné doby a nálady. Nejlepší jsou karty obrazů, které jsou nejen parádně udělané, ale zároveň obsahují množství zajímavých informací, které ocení jak znalci umění, tak laici. V krabici najdete jen papírový insert, který je v podstatě naprosto dostačující, na druhou stranu je pravda, že krabice by mohla být na výšku poloviční a stále by pojmula celou hru.
Sbíráme, měníme a vystavujeme
Hra jako taková je docela jednoduchá. Dokonce bych řekl až rodinnějšího charakteru a tak to doporučení na krabici 14+ dávám do souvislosti spíš s legislativou a pravidly.
Na začátku partie se připraví centrální deska s mezinárodními muzei, zamíchají se karty, připraví se mecenáši a žetony výstav. Každý hráč dostane svou desku musea, která zobrazuje půdorys budovy a jejích sálů v mřížce 5x5 pro ukládání obrazů. K ní dostane každý hráč pár karet do startu a může se hrát.
Hráči se střídají v tazích, které se dělí na dvě části. V té první akviziční, si aktivní hráč dobere dvě karty obrazů. Následně musí vyměnit jednu kartu z ruky s muzeem na desce, za což může získat či ztratit body v závislosti na trendu daného musea. Každé museum má totiž jiné preference a vyžaduje, tedy odměňuje obrazy jiné doby, jiných umělců či např. jiného typu. Zajímavé je, že i když se karta shoduje s více trendy (maximum jsou 3 logicky), stejně hráč dostane pouze nejvyšší možný počet bodů prestiže, nikoliv všechny. Stejně je to i se ztrátou. Jakmile tuto akci provede aktivní hráč, mohou všichni popořadě také vyměnit jednu kartu. Jediným omezením je počet karet v mezinárodním muzeu.
V druhé části tahu si hráč vybere jednu ze tří možných hlavních akcí. První možností je expozice, díky níž lze přidávat karty z ruky nebo z odhazovacích hromádek ostatních hráčů, do svého musea a získat body dle aktuální karty trendů. Zajímavostí je, že karty neslouží jen k plnění musea, ale i k placení, protože za vystavení musíte jednu kartu odhodit do své odhazovací hromádky. Jenže odsud vám jí může ukrást soupeř v dalších kolech, takže je důležité neustále přemýšlet, jak optimalizovat tah a nenahrát ostatním. Druhou možností je zahájení dočasné výstavy, kdy si hráč vezme žeton z nabídky a oboduje korespondující sbírku ve svém museu dle období nebo tématu. Sbírka karet jsou karty stejného typu (opět dle dané kategorie), které spolu sousedí vertikálně nebo horizontálně, a to i postupně. No a třetí možností je revize inventáře, kdy si hráč vezme postupně odhozené karty zpět do ruky pro znovupoužití. Pozor ale, že je zde omezení 8 karet na ruce. Kromě jedné ze tří hlavních akcí může hráč ještě zahrát akce volné, a to získat mecenáše nebo zahrát kartu přízně pro vykonání bonusových akcí. No a může hrát další hráč.
Hra končí ve chvíli, kdy některý z hráčů dosáhne 50 bodů prestiže. Následuje závěrečná úprava muzeí a bodování. No a kdo má nejlepší sbírku a nejvíc bodů, vítězí.
V ráji umění
Museum: Pictura není složitá nebo jakkoliv komplikovaná hra. Jedná v podstatě o ten nejjednodušší příklad sbírání sad – set collectingu v jeho čisté podobě, ale hra je okořeněná o zajímavé prvky, které z ní dělají originální zážitek.
Ke zpracování už jsem psal dost nahoře. Krabice je velká, desky hráčů by zasloužily pevnější provedení, ale jinak nemám výtek. Karty obrazů jsou skvělé a hezky poslouží jako úvod do umění napříč staletími.
Z herního hlediska obsahuje hra několik zajímavých mechanik, které nejen fungují, ale moc dobře se s nimi hraje a prohlubují hratelnost. První z nich je placení kartami za hraní dalších karet a s tím související možnost využívat karty soupeřů z jejich discardu do vlastních výstav. Hezky funguje i zapojení ostatních hráčů do tahu toho aktivního ve formě možné výměny karet. Hra tak má neustále spád a všichni jsou ve hře i mimo svůj tah a musí rozmýšlet doslova každé rozhodnutí.
Seskládání karet v museu vypadá jednoduše, ale hra dává možnost sbírku kdykoliv jakkoliv přeskládat. To zní jako skvělá možnost, ale ve výsledku zjistíte, že je to spíš pořádný hlavolam, protože budete opakovaně dlouho přemýšlet, jaká kombinace je nejoptimálnější a nejhodnotnější. Několikrát se nám stalo, že hráč přerovnal svou sbírku několikrát, než byl spokojený. Tohle subjektivně nabírá na síle s tím, jak roste počet karet v museích a kupí se možnosti a propojení.
Hra nám, zejména ve chvíli, kdy jsme věděli co dělat, zabrala cca kolem deklarované hodiny, a to i ve chvíli, kdy jsme hodně přemýšleli a měnili své sbírky. A vždy to bylo tak akorát, konec je nastaven tak akorát.
Nejlepší zážitek byl u hry v plném počtu hráčů. Ne že by hra v menším nefungovala, to vůbec ne, ale ve čtyřech byla největší zábava „krást“ si a vyměňovat obrazy, protože nabídka u ostatních byla velká.
Překlad celé hry naší mateřštiny je naprosto v pořádku.
Celkově je Museum: Pictura velmi hezkou, nenáročnou a přístupnou hrou pro celou rodinu i méně zkušené hráče. Pravidla jsou jednoduchá, lehce vysvětlitelná a hra je sice výzvou co do poskládání své sbírky, ale zároveň krásně naučí hráče základní mechanismus sbírání sad. Všichni jsou neustále ve hře, na hru typu euro nabízí dostatek interakce a ani mezi tahy není prostor na nudu. Rozhodně se nejedná o hru, se kterou byste šlápli vedle, ať už máte rádi umění nebo jen hledáte hru, kterou si zahrajete skoro s kýmkoliv. Za nás rozhodně palec nahoru a doporučení. Opravdu škoda, že původní vydavatel skončil, protože po Encyklopedii a Rallymanovi tu máme další pěkný zářez do světa deskovek.
Hru můžete koupit třeba na Cechu hráčů zde!
Museum: Pictura
Autoři: Eric Dubus a Olivier Melison
Vydavatelství: ADC Blackfire
Rok vydání: 2023
Počet hráčů: 2-4
Věk: 14+ (reálně méně)
Herní doba: 60 min
Autor: Adam Vondra Vondris