Muzeum podezřelých

Hry recenze

V muzeum byl vyhlášen poplach nejvyššího stupně! Někdo ukradl vzácný exponát a mezi řadou podezřelých je třeba najít pachatele. Zvládnete to právě vy?

Chodíte rádi do muzeí? Já jo! A je jedno, zda se jedná o přírodovědné sbírky nebo třeba vojenství či galerie umění. Zkrátka se rád procházím mezi regály a vitrínami a kochám se úžasnými exponáty. Jen mě tedy nikdy nenapadlo dávat si pozor na roztomilá zvířátka procházející se okolo mě. Víte, že docela rády kradou vystavené cennosti?

No když k něčemu takovému dojde, nezbývá než minimálně část muzea uzavřít i se všemi podezřelými, povolat nejzkušenější detektivy, přebrat a probrat všechny stopy a najít zlotřilého pachatele. Inu muzeum je prostě plné podezřelých a je jen na vás a vašich kolezích a konkurentech najít zloděje. Nebo aspoň konstatovat, že zdrhnul.

Muzeum podezřelých je dedukční vyšetřovací hra osvědčeného designéra Phila Walker-Hardinga, který stojí za takovými kousky jako Gizmos nebo Sushi Go, kdy za všemi zmíněnými i za novinkou u nás stojí ADC Blackfire. Hra je určena pro 2-4 trénované vyšetřovatele s platným služebním průkazem prokazujícím věk 8+ a herní dobou okolo 20 min na partii. A ano, cílem je prostě chytit zloděje v muzeu. Nic víc, nic míň.

Znáte Disneyho animák Zootopia? Jo? Tak to budete po rozbalení menší krabičky jako doma. Právě tenhle film totiž nejvíc evokuje hlavně 24 destiček podezřelých, rovnoměrně rozdělených mezi lišáky, chobotnice, chameleony a orli (nebo racky?). Právě tyhle destičky tvoří jádro hry, když jejich náhodně vybraná sada tvoří podezřelé v každé partii. K potencionálním lupičům rozbalíte sadu detektivních žetonů pro hráče, tužky a zápisníky a samozřejmě pravidla. A že vám něco chybí? Ano, samozřejmě! Stopy přece! Ty si zabraly 32 kartiček s různými částmi oblečení, místy muzea, danými druhy zvířat atd. Ale o tom dále. Z produkční stránky je hra povedená. Ilustrace jsou líbivé, jak už to u rodinných her Blue Orange Games bývá zvykem. Všechny komponenty jsou velmi dobře udělané a zpracované a třeba žetony jsou rovnou vyloupané. Hru tak v podstatě jen rozbalíte z fólie a můžete hrát.

A inu tomu rychlému hraní pomáhají i velmi jednoduchá a přístupná pravidla, rozepsaná naprosto přehledně a jednoduše na minimu stránek.

Na začátku partie se náhodně vybere 16 podezřelých a rozloží se do mřížky 4 x 4 mezi hráče. Z 32 stop se udělá 8 skupin dle jejich typu a z každé se jedna vylosuje, čímž vznikne osmička identifikačních stop, které se rozloží kolem podezřelých. K takto vytvořené herní ploše se přiloží východ z muzea – kdyby pachatel utekl – a každý hráč si vezme jeden zápisník, tužku a sadu žetonů.

Následně se hráči v průběhu šesti kol střídají v tazích, kdy vždy začíná hráč A (ne, nedělám si legraci, VŽDY začíná hráč A). Hráč na tahu vždy položí žeton vyšetřovatele na jednu ze stop a podívá se tajně na ní. Vtip je v tom, že první kouknutí je v podstatě „zdarma“ a lze použít jakýkoliv žeton. Každý další hráč ale musí hodnotu žetonu buď dorovnat nebo převýšit. Je tak vždy třeba zvážit, do kterých stop se vám vyplatí investovat. Každopádně si hráč zjištěnou informaci zapíše do svého zápisníku a následně si může tipnout pachatele zločinu položením svého žetonu na jeho desku. A samozřejmě čím více toho víte, tím větší jistotu a nápovědu máte. Zároveň žetony fungují jako vítězné body. Tedy za předpokladu, že na konci hry zjistíte, že váš tip byl správný a skutečně jste odhalili škodnou mezi návštěvníky.

Jakmile uplyne šestice kol, hra končí a následuje vyhodnocení. Postupně se otáčí jedna stopa za druhou a otáčí se lícem dolů vyřazení návštěvníci muzea podezřelí z loupeže. Po vyhodnocení všech osmi stop se určí pachatel, pachatelé nebo se konstatuje, že zloděj utekl. Každopádně hráči s nejvíce body na skutečných pachatelích vítězí a i Hercul Poirot bledne závistí!

Muzeum podezřelých je zábavná a chytrá dedukční hra pro celou rodinu. Na jednoduchých a naprosto jasných pravidlech přináší hezkou a chytrou hratelnost se spoustou rozhodování a zábavy.

Hra má velmi hezké zpracování a grafiku, která působí odlehčeně a svěže a díky ní ke hře dostanete i mladší hráče.

Hra má velmi jednoduchá a přístupná pravidla, ale zároveň se nejedná o nic prvoplánově přímočarého a hloupého, ba právě naopak jde o velmi chytrou a svěží hru. Samozřejmě je třeba myslet na to, že ve hře má velkou roli náhoda – někdy se trefíte do stopy, která vyřadí jednoho podezřelého, někdy vám jedna karta vyřadí třetinu stolu. Navíc nikdy neodhalíte všechny stopy, takže nikdy nemáte 100% jistotu.

Díky množství stop a karet podezřelých a absolutně náhodnému namíchání nabízí hra nekonečnou variabilitu a znovuhratelnost. V podstatě nikdy se vám nemůže stát, že budete hrát dvě absolutně stejné partie.

Jakmile se do hry trochu dostanete, zjistíte, že se dá velmi dobře taktizovat a bluffovat pomocí číselných žetonů. Na „nevýhodné“ stopy dáte vysoké číslo a soupeři po nich půjdou, schválně označíte podezřelého, o kterém víte, že nemůže být zlodějem atd. Soupeři se tak mezi sebou matou, přehánějí, taktizují a hra nabízí množství překvapení. Navíc díky tomuto prvku do hry velmi dobře dostanete i starší hráče.

Na hru jako takovou má docela velký vliv počet hráčů. Ve dvou jsme se dostali do slibovaných 20 minut jak nic, ale v plném počtu už přeci jen nastává delší čekání na tah a větší přemýšlení nad jednotlivými kroky a hra se natahuje. Přesto ale zůstává zábavná.

Muzeum podezřelých je zkrátka povedená dedukční hra pro široké publikum s konečnou variabilitou a jednoduchou hratelností, kterou oceníte hlavně při rodinném hraní, při klidných večerech nebo třeba na dovolené.

 

Další info u vydavatele!

 

Muzeum podezřelých

Autor: Phil Walker-Harding

Vydavatelství: ADC Blackfire

Rok vydání: 2022

Počet hráčů: 1-4

Věk: 8+

 

Herní doba: 20 - 30 min

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři