Mycelia

Hry recenze

Propadněte se do magického pohádkového světa houbových bytostí a využijte všechny své dovednosti k zisku přízně bohyně lesa v roztomilé hře Mycelia.

Nestává se moc často, že by dvě hry nesly v originále stejný název. Ne, dnes se nevracím ke hře Podhoubí od TLAMA games, ale naopak se přesouvám do zcela jiného magického světa zázračných bytostí, který na naše stoly přináší Ravensburger ve hře Mycelia, kde využíváte pomoci místních tajemných lesních obyvatel, kteří vám pomohou shromáždit kapky rosy do svatyně života a získat tak přízeň mocné bohyně. Připraveni? Jdeme na ní.

Mycelia je rodinnější hrou postavenou na mechanice deck buildingu, tedy vytváření originálního herního karetního balíčku během hry. Stojí za ní Daniel Greiner, který jí vytvořil pro 1-4 hráče od 9 let a s herní dobou okolo 45 min na partii. Každý z hráčů se ujímá jednoho kousku lesa plného svěží rosy a za pomoci svých karet, ať už základních či postupně v průběhu hry získaných, musí tuhle rosu přepravit do svatyně a tím si svůj herní prostor vyprázdnit. Jen nejrychlejší může být vítězem.

 

Roztomilá lesní říše aneb herní materiál

Jakmile jsem dostal do ruky krabici se hrou, okamžitě mě napadlo slovo „roztomilost“. Mycelia je už od pohledu rodinnějším, přístupnějším titulem, který se nese v líbivé barevné, příjemné a pohádkové grafické stránce.

Po otevření nás překvapila řada pravidel. Jsou zde totiž dva docela rozsáhlé sešity, ale pro češtinu je potřebný jen jeden a jen částečně. Zbytek je totiž v jiných jazycích, kdy se jedná o multijazyčnou verzi (materiál je nezávislý). Pravidla samotná jsou pěkně jednoduchá, dobře napsaná a přehledná.

Herní materiál se skládá primárně z karet rozdělených mezi startovní, základní a pokročilé a různých kartonových destiček a žetonů. Všechny jsou ale velmi hezky udělané, stylizované do lesního prostředí, od příjemný desek pro hráče, až po žetony lístků sloužících jako měna. Musím pochválit karty, které jsou krásně ilustrované, ale zároveň přehledné a herně maximálně funkční. Pro každého hráče je připravena oboustranná herní deska pro větší variabilitu. A nezapomnělo se ani na komponenty pro speciální sólo režim. 

Speciálním prvkem celé hry je titulní svatyně, kam hráči skládají kapky rosy – což jsou mimochodem pěkně udělané plastové žetony. Svatyně je výrazný 3D prvek, který nejprve složíte a při hře slouží nejen jako odkládací prvek, ale i částečně jako házecí věž pro kostku. Ne, v podstatě by ve hře být nemusela, ale je fakt moc hezká a ve hrách netradiční.

Mycelia je zkrátka hra s opravdu parádní produkční stránkou a krásnými roztomilými ilustracemi, které zaujmou na první pohled děti i dospělé. A i na stole vypadá při hraní krásně, ale za zachování velmi dobré přehlednosti.

 

Kapku sem, kapku tam aneb jak se hraje

Herně není Mycelia žádná velká věda a pevně věří, že její nastudování i hraní nebude problém ani pro méně zkušené hráče. Ostatně z hlediska zapojení mechaniky deck buildingu bych jí označil za spíše vstupní, přístupnou hru, u které se tuhle známou mechaniku můžete pěkně naučit a vyzkoušet.

Na začátku hry připravíte svatyni a zásoby žetonů. Vytvoří se karetní balíček a základní nabídka pěti karet. Každý hráč si vezme jednu desku lesa (ať už mají všichni stejnou nebo rozdílnou) a podle speciální karty si hráči rozmístí základní kapky rosy na příslušná pole své desky. K tomu dostane každý hráč balíček 6 základních karet, který zamíchá a 3 si vezme do ruky.  A už se může hrát.

Hráči se střídají v tazích, které se skládají zejména z hraní karet z ruky – vždy zahrajete postupně všechny 3 – a vyhodnocení jejich efektů. Základem je přesouvat kapky rosy z hráčské desky na svatyni. To jde buď postupným pohybem po políčkách plánu nebo v případě některých karet i přímým přesunem. Zkrátka cíl je zbavit se rosy. Kromě hraní karet a obligatorní snahy o zbavení se rosy může hráč během tahu najímat (nakupovat) nové karty z nabídky či využívat speciální akce. Právě první zmíněné je jádrem deck buildingu, protože rychle zjistíte, že základní karty nejsou nic moc a pomocí nich by vám přesouvání rosy trvalo celý večer. Musíte si tak nakoupit lepší, silnější karty, díky nimž jde ta snaha přeci jen rychleji.

Jakmile dohraje karty, nakoupí nové či využije své akce, musí hráč zkontrolovat, zda nedošlo k zaplnění polí svatyně (má několik výřezů a podle počtu hráčů se určuje zaplnění). Pokud ano, otočné kolo dovolí svatyní zatočit, rosa i kostka vypadnou na stůl a podle hodu se určí, kam hráčům některá z vypadlých kousků rosy opět spadnou na plán, což trochu zpomaluje snahu.

Každopádně jakmile jeden z hráčů vyprázdní svou desku, dohraje se aktuální kolo a hráč, který na své desce nemá žádnou rosu, vyhrává.

Mycelia obsahuje i pěkně a jednoduše udělaný sólo režim, který je postavený na souboji s hrou řízeným protivníkem, a to pomocí prosté otáčení a vyhodnocování karet ze speciální balíčku.

 

Dojmy

Mycelia je velmi příjemným překvapením. Na rovinu říkám, že jsem od hry mnoho nečekal – líbila se mi vizuálně, ale příslib jednoduchého deck buildingu nebyl ničím, co bych musel nutně hrát. Výsledek je ale nad očekávání hezká, příjemná, přístupná, ale v mnoha ohledech dostatečně přemýšlivá hra, která potěší nejen začínající hráče a rodiny, ale i zkušenější matadory, kteří si budou u hry chtít trochu odpočinou.

Zpracování hry je kvalitní a hezky udělané. Grafická stránka hry líbivá, příjemná a povedená. Kvalita komponent je více než dostatečná a svatyně a karty třešničkou na dortu.

Co se mi u hry líbí, to je hezky udělaná základní mechanika deck buildingu, která zde není složitá, není vyloženě trestající a hezky se učí. K tomu přispívá i dobře udělaná ikonografie, která je šikovně naučitelná a funkční a přehledná. Ano, jedná se o takové základní vykrystalizování, ale o to více je přístupná i méně zkušeným hráčům. 

Deck building je zde kombinovaný se závodem. Přeci jen na body se (primárně) nehraje a záleží, kdo bude nejrychlejší. To je další zpřístupňující aspekt, který hře pomáhá, protože nemusíte nic počítat a o vítězi je většinou hned jasno.

Hra je sice doporučena 9+, ale bez problému jí zvládnou i hráči o něco mladší, a to díky absenci textu nebo nutnosti počítání.

Hra nabízí přes svou čistotu a přístupnost překvapivě velké množství rozhodování a možností, jak k ní přistoupit a jak hrát. Vždy můžete vyzkoušet nové a různé strategie a možnosti.

Hra nabízí rovnou dvojici „obtížnosti“, a to buď základní variantou, nebo složitější, kdy přidáte komplexnější karty. Právě tahle varianta bude jistě větším lákadlem pro zkušenější hráče, protože dovoluje větší možnosti a práci s herním balíčkem.

Mycelia je možná vstupní a jednodušší hrou, ale v tom co dělá je takřka dokonalá. Přináší základní mechaniky, do kterých skvěle naskočí celá rodina i méně zkušení hráči a všichni si hru maximálně užijí. Hra nabízí příjemná manipulační puzzle plné rozhodování, příjemných ilustrací a krásné hratelnosti. Zkrátka excelentní rodinný titul nejen na podzimní večery.

 

Hru můžete koupit na TLAMA games zde!

 

Mycelia

Autor: Daniel Greiner

Vydavatelství: Ravensburger

Rok vydání: 2024

Počet hráčů: 1-4

Věk: 9+

Herní doba: cca 45 min

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři