Koukejte, co to támhle roste? A hele kdo to tady žije a komu patří ty malé stopy v blátě? A támhle zase někdo ztratil podkovu! O tom musíme večer u ohně všem vyprávět! Zkrátka Na louce je živo a stále co objevovat.
Hra Na louce vyvolala nadšení a ohlasy už při svém oznámení, a to hlavně díky svému grafickému zpracování, kterému vévodí ručně dělané ilustrace výtvarnice Karolíny Kijak. Osobně jsem už od začátku hltal každou novou informaci a preview a na hru polského vydavatelství Rebel a české verze od Blackfiru netrpělivě čekal. A když jsme se nyní dočkali, je čas se podívat na hru ze všech stran. Stejně jako si pořádně prohlédnout celou louku plnou života.
Hra Na louce je výtvorem designéra Klemense Kalickiho a je určena pro 1-4 hráče od 10 let. Herní doba se pohybuje okolo 60-90 minut v závislosti na počtu hráčů. Hráči ve hře sbírají karty a následně je vykládají do sad před sebe dle symbolů, tak aby na konci hry měli co nejvíce bodů a stali se vítězi. Celé hře vévodí téma putování a zážitků, které lze zažít v lokální přírodě v nejbližším okolí.
Život na louce
Jestli se dá hra Na louce z hlediska komponent nějak definovat jedním slovem, pak je to rozhodně „krása“. Už první pohled pod modré víko, které zdobí množství povedených ilustrací v čele s hranostajem dává tušit, že si autoři a vydavatelství dali na hře opravdu záležet. Vše od pravidel, přes rejstřík karet s popisky, až po všechny komponenty nese velmi povedené ilustrace. Ale postupně.
Co je třeba v první řadě vyzdvihnout, to je perfektní insert. Ten je detailně vymyšlený, včetně takových maličkostí, jako jsou uzpůsobené výřezy na stojánky na karty. A musím přiznat, že tohle je jed a z věcí, kterou mám u her hodně rád, protože mě upřímně štve „sáčkování“ komponent a zdlouhavý setup. Tady máte vše připraveno a uklizeno za pár minut.
Na své si přijdou milovníci vylupování kartonu. Ve hře je množství různých žetonů, ukazatelů, ale i zmíněných stojánků na karty, které jsou stylově graficky laděné do turistických batohů. Hezké jsou ukazatele pro výběr akcí, které obsahují jednoduchou ikonografii, kterou se naučíte velmi rychle.
Abych jen nechválil, tak trochu záhadou jsou pro mě herní desky. Ty jsou dvě a obě oboustranné pro 1-4 hráče. Problém je v tom, že jedna deska je pro 1-2, druhá pro 3-4 a k deskám jsou „záslepky“, dle počtu hráčů, kdy ve dvou vyřadíte dvě pole a ve třech jedno. Osobně by mi přišlo lepší, kdyby jedna deska byla pro 1 a 4 hráče, bez nutnosti vyplňovat akční pole a druhá pro 2 a 3 hráče, kdy by stačilo jen jedno vynechání. Prostě proč to komplikovat?
Hlavní věcí ve hře je samozřejmě hromada více než 180 karet. Ty jsou rozděleny do několika druhů a oblastí, ale jednu věc mají společnou - nádherné ručně dělané ilustrace, díky kterým se budete občas jen tak kochat a unášet se klidem přírody. Co zamrzí, je absence popisku nebo názvu přímo na kartách, to je obsaženo až v přiloženém rejstříku, ve kterém se vám ale zase při hře nechce hledat, abyste nezdržovali partii.
Hodně hezký je ale nápad se zapečetěnými obálkami s bonusovými kartami. Ty si můžete rozbalit kdykoliv, ale je doporučeno je přidat do hry až ve chvíli splnění určitých podmínek - na první jarní den, na Vánoce, při zahrání určitých karet.
Z produkčního hlediska je Na louce nádherná hra. Grafický design se povedl na výbornou a na stole hra působí velmi hezky, příjemně a podporuje téma putování po loukách, lesích a pozorování přírody. Kromě grafiky je vše navíc z velmi kvalitního a příjemného materiálu - tvrdý kartón, silné karty. Poměr cena/výkon je u hry opravdu nadprůměrný.
Výletíme, pozorujeme a vyprávíme u ohně
Z herního hlediska je třeba v první řadě pochválit pravidla. Ty jsou totiž velmi hezky napsaná, jasně, jednoduše a s mnoha příklady. Po prvním přečtení jsem neměl problém hru vysvětlit ostatním a zpětně jsem do nich nahlédnul jen asi dvakrát při první hře. Navíc je v pravidlech několik doporučení pro první partii, aby hráči do hry co nejlépe pronikli.
Jak jsem avizoval výše, tak příprava hry je i díky insertu velmi rychlá. Na stůl se vyloží herní desky, karty ve stojáncích, vyloží se úvodní nabídka karet a nalosují se bonusové žetony cílů dle počtu hráčů. Každý hráč pak obdrží sadu žetonů stezky, sloužících k výběru akce, bonusové žetony a počáteční kartu půdy, díky které začne budovat svou sbírku karet. Jako poslední krok si každý hráč vybere své počáteční karty, a to buď z nabídky nebo (při první hře) každý náhodně z vrchu jednotlivých balíčků. A první hráč může zahájit partii.
Průběh hry je jednoduchý. Dle počtu hráčů se hraje na určitý počet kol, která se skládají z tahů hráčů. Každý hráčský tah je pak prosté umístění jednoho žetonu stezky (ukazatele hráče) na herní desku s kartami nebo na desku s táborákem a vykonání příslušné akce.
Na herní desce sbírají hráči karty, které následně mohou dle symbolů vykládat do své sbírky. Výběr je prostý - číslo označuje pozici karty v daném směru, kterou si hráč vezme. Vyložení karty z ruky je buď na louku - vertikálně nebo do oblasti okolí - horizontálně (dle typu karty) a spočívá v tom, že na dříve vyložených kartách musíte mít aktuálně viditelné příslušné symboly požadavků nebo zahodit dvě karty z ruky, a pak můžete jeden požadavek ignorovat. V podstatě si takhle řetězíte karty a vytváříte takové potravní řetězce - v kostce třeba brouk, na brouka žábu, na žábu ježka atd.
Některé karty mají požadavky variabilní, některé jich mají víc, každopádně princip je prosté řetězení sad, přičemž takových „řetězů“ můžete mít maximálně 10 vertikálně a v podstatě libovolně horizontálně, pokud je dokážete zaplatit příslušnými žetony. A proč karty vykládat? Inu protože na kartách jsou vítězné body, které si na konci hry započítáte.
Druhá možnost akce je deska s táborákem. Zde je více omezený počet míst a hráči zde mohou provádět speciální akce - vzít si kteroukoliv kartu s herní desky, vzít si dva žetony cesty pro vykládání karet, vzít si jednu ze tří karet jednoho z balíčku karet nebo vyložení až dvou karet z ruky.
V podstatě poslední věcí, kterou je třeba zmínit jsou žetony cílů. Jakmile splňuje hráč požadavek páru sousedících symbolů na desce, může mezi ně položit svůj bodovací žeton a získat tak další body na konci hry.
Jakmile všichni hráči využijí všechny své akce, kolo končí a začíná další. To je docela logické, že ano? Jediná zásadní změna je přesně v polovině hry, kdy se balíček karet „jih“ vymění za „sever“, a do hry tím přijdou náročnější karty.
Jakmile se dohraje poslední kolo dle počtu hráčů, nastává závěrečné bodování. Hráči si spočítají body na vyložených kartách, přičtou body za bonusové žetony cílů, a kdo má nejvíc bodů, stává se vítězem.
Hra obsahuje i dnes již takřka povinný sólo mód. Ten není špatný a jeho podstatou je nahrát co nejvíce bodů, za což vás hra odmění zařazením na určitou „výkonostní“ úroveň. Každopádně osobní doporučení zní - hrajte Na louce ve více hráčích, je to větší zábava.
A hodnocení?
Hra Na louce pro nás byla láska na první zahrání. Doslova. Dokonce tak velká, že jsme s ní strávili posledních pár dní a krom pár menších fillerů se jen stále dokola toulali po louce. Ani teď nevím úplně, kde začít. Ale tak postupně.
Produkční stránka se blíží k dokonalosti v kategorii rodinných her. Insert, chytře udělané žetony a ukazatele, stylové stojánky na karty a naprosto nádherné ilustrace na jednotlivých kartách. To vše krásně umocňuje zážitek při hraní a podporuje klidnou atmosféru u hry. Často se přistihnete, že jen tak koukáte na karty a zapomenete hrát.
Hra má velkou znovuhratelnost a variabilitu. Už jen začátek hry, kdy si můžete zvolit ze dvou stran základní karty a vždy dostanete do ruky a do nabídky jiné karty. Žádná hra nebude stejná a více méně nikdy nevytvoříte stejné karetní sbírky. Co trochu zamrzí (a mě i vadilo) byla malá změna nabídky karet při dvou hráčích - některé karty mohou dlouho ležet a nikdo je nechce. Skoro se nabízí vyzkoušet nějaké domácí pravidlo na častější „protočení“ nabídky, třeba na konci každého kola.
Pravidla hry jsou napsána dobře. Vysvětleno máte během pár minut a díky povedené a jednoduché ikonografii se každý u stolu nejpozději po prvním kole chytne a ví, co znamená který symbol. Ostatně i těch pár symbolů na kartách si rychle zapamatujete a hrajete zcela plynule. Také nám první hra (s vysvětlením) ve dvou zabrala něco přes hodinu, další už byla dohrána rychlostí blesku okolo 45 minut. A to i s přípravou, protože ta je díky insertu blesková.
Na louce využívá systému sbírání sad karet. Vykládáte karty s určitými symboly, na ně navazují další, na ty zase další a tak dále. Systém je to docela jednoduchý a při vysvětlování i jednoduše působí, ovšem věkové doporučení 10+ nám přišlo jako odpovídající. U hry je stále nad čím přemýšlet, a co vymýšlet a s mladšími hráči by mohl být problém v tom, že sice zvládnou hru hrát, ale ne ji ovládnout (ovšem tuto větu škrtněte, pokud hrajete doma pravidelně, pak by mohlo platit spíš 8+).
I když téma působí rodinně a oddechově, není třeba tvrdit, že je hra určena pouze pro rodiny. Naopak si troufnu tvrdit, že má dost co nabídnout i zkušenějším hráčům.
Zajímavým mechanismem jsou žetony stezky, určující dostupné akce. Všechny mají na jedné straně možnost výběru karty z nabídky a vyložení karty (kartu berete podle čísla - první, druhou atd.), ale na druhé jsou speciální akce a hráči musí přemýšlet nad tím, který žeton na co využít. A věřte mi, že občas to hlavu potrápí víc, než se zdá. Na louce sice není úplný mozkolam, ale přesto se nejedná o nějakou bezduchou zábavu a nad každým tahem je nutné přemýšlet.
Dalším plusem, který se nám opravdu líbil, je to tematické řetězení karet - abyste mohli vyložit motýla, potřebujete housenku. Ježek potřebuje brouky a bobule. Na houby potřebujete lesní prostředí, dům postavíte na kamenech, krmítko jen vedle domu… a to je jen malý výčet krásně spojených karet.
Dobře, ať je nechválím - nabídka karet by se mohla protočit častěji. Samozřejmě čím víc hráčů, tím je to lepší, ale i tak. Plus každá karta by mohla mít název přímo na sobě a ne něco hledat v rejstříku, který většina hráčů, ruku na srdce, nikdy nevezme do ruky.
Hra Na louce je krásně designovaná a graficky nádherně vytvořená rodinná hra plná tvorby vlastního malého ekosystému louky přímo před vámi na stole, kterou je opravdu radost hrát. Kandidát na rodinou hru roku přišel letos nečekaně brzy!
Na louce
Autor: Klemens Kalicki
Grafika: Karolína Kijak
Vydavatelství: ADC Blackfire
Rok vydání: 2021
Počet hráčů: 1-4
Věk: 10+
Herní doba: 60-90 min
Autor: Adam Vondra Vondris